לאומי: בנק ישראל צפוי להוריד מחר את תחזית הצמיחה ולהעלות את התחזית לרמת האבטלה

"נראה כי בנק ישראל עשוי להוריד את הריבית לאפס באחת מההחלטות הקרובות, אם כי, ככל הנראה, לא בהחלטה הקרובה מחר"

חדשות ספונסר 05/07/2020 09:54

א+א- 1

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ואסטרטג הריביות דודי רזניק מעריכים בסקירת הריביות והמאקרו השבועית שלהם כי "המשך העלייה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה והחשש כי המשק ימשיך לצאת באיטיות מהמשבר צפויים להביא השבוע לעדכון כלפי מטה של תחזיות הצמיחה של בנק ישראל ולצד זה צפויה עלייה בתחזית לגבי רמת האבטלה במשק.

 

ככלל, נראה כי ההודעה צפויה להיות פסימית יותר וייתכן ותכלול GUIDANCE יוני יותר לגבי המשך הפעילות המוניטארית של בנק ישראל בתקופה הקרובה כולל כאמור האפשרות להורדת ריבית נוספת. נראה כי ההאטה צפויה להתארך יותר מהצפוי, בעיקר גם על רקע ההרחבה הפיסקאלית הבלתי מספקת עד כה. גם עוצמת ההתאוששות הצפויה של המשק, בעיקר בשנת 2021, נראית כרגע בסימן שאלה גדול. בתרחיש זה, ההולך ועולה מבחינת הסתברות, נראה כי בנק ישראל עשוי להוריד את הריבית לאפס באחת מההחלטות הקרובות, אם כי, ככל הנראה, לא בהחלטה הקרובה מחר.

 

נראה כי ההרחבות המוניטאריות הקיימות יימשכו, ובעיקר דרך ההתערבות בשוק המט"ח, זאת, לצד המשך תוכנית רכישות איגרות החוב הממשלתיות. ייתכן ובנק ישראל יכוון בהודעת הריבית השבוע לעלייה בכמות ההרחבות שהוא מבצע דרך רכישות אג"ח ממשלתי ומט"ח".

 

ביחס לשוק האג"ח מציינים כי "התשואות השקליות הקצרות ממשיכות להיסחר מתחת לרמת ריבית בנק ישראל הנוכחית. התשואות בטווח של עד שנה נסחרות בסמוך לרמת האפס, ככל הנראה, מתוך הערכה כי לאור ההתפתחויות האחרונות של חזרה לעלייה חדה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה, וההתאוששות האיטית של המשק עשוי בנק ישראל להוריד את הריבית פעם נוספת לרמת האפס באחת מההחלטות הקרובות. בתנאים אלו נראה כי הסיכון של עליית תשואות בישראל כמעט ולא קיים כרגע. בכל הקשור לחלק הבינוני-ארוך בעקום, בתרחיש של ריבית אפס נראה כי תיתכן עוד ירידת בתשואות והשתטחות נוספת, בעיקר בטווח של 2- 10 שנים.

 

עליית התשואות הצמודות הקצרות החזירו את האטרקטיביות היחסית של השקעה באיגרות חוב צמודות מדד לטווח של 1 – 4 שנים. עם זאת, הסנטימנט כרגע שלילי על רקע ההאטה הנמשכת וחוסר היכולת של המשק לחזור לתפקוד הקרוב לתפקוד טרום המשבר. ביחס סיכוי-סיכון נראה שציפיות האינפלציה הגלומות בטווחי של עד 4 שנים מהוות נקודת כניסה נוחה יחסית להשקעה בצמודי מדד. זאת בין היתר גם על רקע המשך העלייה במחירי הנפט בעולם". לאור כל זאת, בלאומי ממליצים על השקעה במח"מ החזקות של 6 – 8 שנים, על החזקה מאוזנת בין שקלים לא צמודים לצמודי מדד, כאשר צמודי המדד מומלצים להשקעה בעיקר בטווח הקצר של 1-4 שנים, בשילוב אחזקה בצמודי המדד הארוכים, ואילו החשיפה לשקלים הלא צמודים מומלצת לטווח של 6 שנים ומעלה.

 

ביחס לשוק האג"ח הקונצרני, מעריכים בפמן ורזניק כי "הסיכון בהשקעה בשוק האג"ח הקונצרני עדין גבוה ולא מומלצת הגדלת החשיפה לאפיק. בעת משבר, ביצועי חסר משמעותיים של חברות מעיבים על מדדים בהם נכללות איגרות אלו ולכן מומלצת מאוד השקעה ישירה בחברות ולא השקעה באינדקסים". הם ממשיכים להמליץ על השקעה בעיקר בחברות בדירוג A+ ומעלה, בסקטורים דפנסיביים כגון חברות ממשלתיות, חברות מזון וכדומה, ולהימנע מהשקעה בחברות נדל"ן זרות וחברות נדל"ן מסחרי לסוגיו (RETAIL בפרט וגם משרדים).

 

בפמן ורזניק מתייחסים גם לשוק האמריקאי ואומרים כי "התאוששות שוק העבודה בארה"ב נמשכה בחודש יוני והייתה מהירה מהצפוי. עם זאת העלייה המחודשת במספר החולים וחזרה להגבלות מסוימות צפוי להביא לכך שקצב עליית התעסוקה עלול להיות חלש בהרבה בחודשים הקרובים ואף להתהפך זמנית". עוד הם מציינים כי "שוק הנדל"ן בארה"ב מתאפיין בעלייה במכירות בתים חדשים לעומת ירידה במכירות בתים קיימים.

 

ביחס לשוק האירופי אומרים בפמן ורזניק כי "לסיכום, ה- ESI תומך בהערכה שההתאוששות המהירה שהחלה במאי נמשכה גם ביוני וזה בא לידי ביטוי באינדיקטורים נוספים. זה מצביע על כך שהירידה ברביע השני בתוצר עשויה להיות קטנה ממה שחששו בתחילה. עם זאת, עוצמתה של ההתאוששות מעבר לרביע השני של 2020 נותרה מאוד לא וודאית".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    בנק ישראל צריך לעזור ליצואנים עם

    הדולר ולעשות מדיניות מרחיבה במיליארדים שסחר בהם ומכר ב 3.9 והוריד את ה $ ל 3.5. בתור יצואן הייטק, מפסיד כסף על ה $ כי משלם בשקלים, לא רוצה להפחית משכורות ולפטר. בינתיים יש סבלנות אבל הנגיד הזה רק מקשקש. רק גייסנו בפברואר. עלק יועץ כמו החתול (מי שמכיר את הבדיחה)...
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    קורא-בעיתון 05/07/2020 14:11