לקראת המחצית השנייה של 2020: איפה שמים את הכסף?

הכלכלן הראשי של מיטב דש, אלכס ז’בז’ינסקי, מסביר בראיון לספונסר מדוע ארה"ב לא צפויה לאבד את ההגמוניה, מדוע הדולר לא יתרסק ולאיזה סקטור מפתיע הוא חושב שכדאי להיכנס כבר היום

חדשות ספונסר 02/07/2020 10:55

א+א- 1

המחצית הראשונה של 2020 מאחורינו, וזו ללא ספק הייתה אחת המחציות היותר מטלטלות שעברו על העולם מזה עשורים רבים עם אירוע גלובלי שלא נראה כאן יותר מ-100 שנה. ההשפעה של מגפת הקורונה על הכלכלה העולמית עצומה והכניסה המונים למצב של חוסר וודאות וחשש מפני הבאות.

 

אפילו לגבי ההנחה שבישראל אנחנו כבר בעיצומו של גל שני, שעוצמתו והשפעתו על המשק עוד לא ממש ברורה, אין הסכמה. יש מי שיחלוק שאכן מדובר בגל שני, אך בכל מקרה זוהי אי וודאות במציאות שעדיין חדשה לכולנו. לכל זה, נוספו משתנים שלא ממש הכרנו בעבר, כיוון שלמרות המצב, המדדים המובילים בכלכלה מס’ אחת בעולם נמצאים בשיא, כמו במקרה של הנאסד"ק 100 או לא רחוק מהשיא במקרה של ה-s&p 500.

 

בראיון עם אלכס ז’בז’ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, ניסינו להבין כיצד נכון לפעול בתקופה כזו ולאן כדאי להסיט השקעות נוכח מגפת הקורונה.

 

נכון להיום, אין עדיין אופק לסיום תקופת חוסר הוודאות, כיצד המשקיעים אמורים לנהוג – האם להגדיל או להקטין חשיפה לשוק המניות ?

 

" בשבועות האחרונים השתנו הנסיבות. אם חשבנו בתחילת חודש יוני שאנחנו הולכים ויוצאים מהסגר כולל בארה"ב ומתאוששים, בפועל גם בארה"ב וגם פה יש גלי שני. היה דיבור על גל שני אולי בחורף. זה היה תיאורטי, אבל הפך למעשי כבר עכשיו  וזה מאוד משנה את התחזיות לפחות למחצית השנייה של השנה.

 

המצב הזה כנראה יפגע בצמיחה ויוריד תחזיות לעומת מה שניתן היה לחשוב עד לפני חודש. מעבר לזה אפשר להגיד שזה מצב שבו התמריצים הכלכליים של הממשלה והבנקים המרכזיים פחות יעזרו להתאוששות של הכלכלה מכיוון שאנשים לא יצאו לקניות בילויים והוצאות אם יש להם חשש בריאותי וזה לא משנה כמה כסף יש להם בבנק.

 

נכון, יש גם אפשרות שהחיסון יגיע מוקדם מהצפוי ואז שוב נסתכל על הדברים אחרת, אבל בנסיבות האלה נכון להיות בחשיפה בינונית-נמוכה לאפיק המנייתי, ביחס לאיפה שכל משקיע רגיל להיות מבחינת הסיכון שהוא מוכן ליטול בימים נורמליים. לדוגמא, אם משקיע פרטי רגיל להיות בחשיפה שנעה בין 30%-40% למניות בתיק שלו נכון לו יותר להיות קרוב לחשיפה של 30%."

 

ולאן הוא צריך להסיט את הכסף שמתפנה לו?

 

"אין פה הרבה אלטרנטיבות. אם יש סיכון בשוק המניות, יש סיכון גם בשוק האג"ח הקונצרני, והאלטרנטיבה היחידה היא שוק האג"ח הממשלתיות, אבל שם התשואות הן יחסית נמוכות, בטח במח"מ לא ארוך. לכן הכסף חונה כרגע בסוג חשבון בנק במזומן, אג"ח קצרות או בינוניות, אבל האג"ח הממשלתי במצב הנוכחי שהבנקים המרכזיים קונים, היא אפשרות טובה, אפילו במח"מ בינוני-ארוך. 

 

כיצד אתה רואה הפער הגדול בין מצבה של הכלכלה הריאלית לבין שוק המניות בארה"ב – וכיצד אתה חושב שהפער הזה ייסגר בסופו של דבר?

 

"ההסבר הראשוני הנפוץ והברור למצב הזה אלה הזרמות הכספים, עוד הסבר ספקולטיבי הוא שיש באמת הרבה אנשים פרטיים שנכנסו לבורסה דווקא במשבר – ראיתי את זה בנתונים האחרונים שפורסמו להוצאה הצרכנית בארה"ב, ההוצאה הצרכנית על עמלות לקניות מניות הייתה פי 2 בחודשים מרץ, אפריל ומאי מאשר המוצע בעשור האחרון – גם זה מסביר את העליות."

 

"הסבר כלכלי? אחת, החברות שנפגעו מהמשבר אלה חברות של שירותים כמו אירוח, אוכל, קניות, מרכזי מסחר, אבל ההרכב מדד s&p 500  כולל הרבה חברת בתחומים אחרים, הרבה טכנולוגיה, פארמה וגם תעשייה – החברות האלה פחות נפגעו מעצם הפעילות שלהן שלא תלויה במפגש ישיר עם הצרכן. וצריך לזכור שהבורסה ממש לא מייצגת את שוק העבודה."

 

"אני לא אומר שזה יחזיק לאורך, אבל אם המשבר ידעך עד שנה הבאה, תתחיל התאוששות – כך שיש היגיון שבינתיים זה המצב. הסבר שני הוא שכרגע הציפיות הן שהריבית לא תעלה כמעט עשור, זה מצב שלא היה מעולם בעבר, מצב שמעלים אלטרנטיבות אחרות ולא נותר הרבה לאן לפנות – ברור שזה מצדיק מצב של מכפילי רווח גבוהים מהמקובל ההיסטורי בשוק המניות.

 

סיבה נוספת, היום, במיוחד כשמסתכלים על מדדי מניות הם מוטים מאוד במשקלן לסקטורים ספציפיים – מניות הענפים המסורתיים נשארו הרחק מאחור, אבל כשמסתכלים על מניות הפיננסים, צריכה בסיסית, תשתיות וסקטורים שהם כלכלה מסורתית, מצבם הרבה פחות טוב".

 

האם הדפסות הכסף העצומות של הממשל האמריקאי עשויות להביא בסופו של דבר לקריסה של הדולר?

 

קשה לי לראות התרסקות של הדולר, כי בשוק המטבעות אם מטבע אחד יורד אחר חייב לעלות, יש פה חוק כלים שלובים, ואם מסתכלים על האלטרנטיבות – אין משהו שיעלה – לכן לא רואה מצב להתרסקות הדולר , אולי לאורך שנים נראה החלשות הדרגתית של הדולר בגלל ירידה בכוח הכללי של ארה"ב, לצד עלייה במטבעות אחרים – אבל זה דיון ארוך ונפרד וזה לא בטווח נראה. כרגע אין לאן לברוח מהדולר וגם אם תסיט חלק לזהב, שהיא השקעה טובה ונכונה כרגע, כמה כבר תסיט לזהב? 5% מהתיק? הרי לא תסיט 30%, זו לא באמת אלטרנטיבה."

 

ומבחינת השקעה בשווקים בחו"ל האם צריך להסיט חלק מהכסף מארה"ב ?

 

"בהחלט כן, מהסיבה הבריאותית כמובן. מצבה של ארה"ב נראה כרגע הרבה פחות טוב מזה של אסיה וגם מהמצב באירופה ואני חושב שיש לזה משמעות גדולה מבחינה כלכלית. הגל הנוכחי יכול לפגוע מאוד בצמיחה בארה"ב, לעומת זאת אם באירופה יצליחו לשמור על מצב ההתפשטות של הנגיף, למרות הצרות האחרות שיש שם, הכלכלה תתאושש מהר יותר ובאסיה זה ברור שמצליחים לשמור על הניהול הנכון של המשבר הבריאות בהרבה מהמדינות.

 

בנוסף לכל זה יש לארה"ב עוד בעיות פנימיות, התסיסה החברתית והבחירות, לכן יש שם לא מעט סיכונים, אבל היא עדיין עוגן ההשקעה בחו"ל ולצד זה הייתי מוריד את המשקל שלה ומסיט לאסיה ואירופה.

 

אתה חושב שיש אפשרות לתרחיש יותר קיצוני של אובדן ההגמוניה של ארה"ב בכלכלה העולמית בעקבות המשבר הזה, הדפסות הכסף העצומות והגידול הענק ביחס חוב-תוצר שם?

 

"כל עוד אין אינפלציה, קשה לשים גבול להדפסות האלה כפתרון למצב – הבנק המרכזי ימשיך לעשות את מה שהוא עושה עד כה בהיקפים גדולים והממשלה תוכל לגייס כסף בריבית זולה. יפן מתנהלת בסה"כ בסדר גמור ביחס חוב תוצר של 250%, משהו שארה"ב עדיין רחוקה ממנו מאוד - לכן הדפסה של מטבע אפשרית כל עוד אין אינפלציה. אובדן הגמוניה הוא תהליך לדעת שיכול לקחת שנים ובכל מקרה, זה דיון אסטרטגי, לא משהו שאפשר להתנבא לגביו בטווח זמן נראה לעין."

 

לסיום, איפה כדאי לשים את הכסף וממה כדי להתרחק ברמת הסקטורים כרגע?

"בארה"ב קשה למצוא תחליף לסקטורים של הטכנולוגיה, צריכה מחזורית שנהנית מקניות באינטרנט וגם סקטור שירותי הבריאות נראה מעניין, כיוון שכסף ילך לשם. באירופה הייתי הולך לסקטורים מסורתיים כמו תעשייה, צריכה ואפילו סקטור התיירות אם יצליחו לשמור שם את המגיפה ברמות נמוכות.

 

אני באמת מאמין שסקטור התיירות יכול להיות מעניין, כיוון שבסוף המגיפה הזו תיגמר (אני מקווה, כן?) ואנשים יחזרו לטייל, לנפוש וללכת לבתי מלון ולקרוזים, לכן הפוטנציאל, גם אם זה ייקח שנתיים, גדול למרות שבדרך אפשר להיתקל במהמורות – אנחנו לא יודעים לתזמן את האירועים, מבחינתי אם אני מאמין שהתחום יתאושש אפשר להיכנס לפוזיציה כבר עכשיו באופן מדורג. ואחרי כל זה אסייג ואומר שאם אירופה תלך לגל שני משמעותי, ברור שזה יכול להתברר כהימור לא מוצלח.

 

לעומת זאת, אסיה היא השקעה שאני רואה כאסטרטגית לעשור הבא – ז"א שאותם סקטורים שציינתי לגבי אירופה רלוונטיים לגביה - סקטורים מסורתיים, אבל באסיה הייתי הולך גם לטכנולוגיה, תעשייה – סקטורים של צמיחה. אסיה מאוד מתחזקת בתחומים האלה, בדגש על הודו, טייוואן, דרום קוריאה, תיאלנד ופחות בסין שיכולה עדיין להיפגע מהשלכות המגיפה." 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מה לעשות עם הכסף

    לקנות ביטקוין והרבה. עוד כמה שנים הדולר יהיה שווה חצץ, שלא תגידו לא אמרנו

    מורדוך הגדול 02/07/2020 17:10