חדשות כלכלה category name

הצריכה הפרטית שעלתה ב-4% בשנה בממוצע משנת 2000 צפויה להתכווץ השנה בכ-1.5%

במידה וגלי ההדבקה בקורונה ימשכו ותהליך החזרה לפעילות ייעצר, הפגיעה בצריכה הפרטית עלולה להיות משמעותית יותר

חדשות ספונסר 04/06/2020 12:12

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, והכלכלן יניב בר מעריכים בסקירת המאקרו השבועית שלהם כי "הצריכה הפרטית במשק המקומי צפויה להתכווץ בכ-1.5% (במונחים ריאליים) בסיכום שנת 2020 עקב משבר הקורונה, זאת לעומת ממוצע ארוך טווח של גידול בשיעור של כ-4% (משנת 2000).

 

יש לציין כי במידה שתהליך החזרה לפעילות ייעצר, וגלי ההדבקה להם אנו עדים בימים האחרונים התרחבו, המשמעות תהיה עיכוב בחזרה לפעילות, ובפרט דחייה בחזרתם של מובטלים ועובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) למעגל העבודה. במקרה כזה, הפגיעה בצריכה הפרטית עלולה להיות משמעותית יותר.

 

עוד מסבירים כלכלני לאומי כי החודשים מרץ-אפריל, במהלכם הפעילות הכלכלית במשק הושבתה עקב משבר הקורונה, התאפיינו בגידול חד במספר דורשי העבודה שהתייצבו בלשכות התעסוקה ברחבי הארץ. נתוני שירות התעסוקה וסקירה של אגף הכלכלן הראשי באוצר בנושא, שופכים אור על המאפיינים העיקריים של אותם דורשי עבודה חדשים.

 

משבר הקורונה פגע במידה ניכרת בעובדים שהם פחות מיומנים ובעלי השכלה שאינה אקדמאית, אשר מלכתחילה, לפני פרוץ המשבר, היו בעלי שכר נמוך מהממוצע. מספר דורשי העבודה היה גבוה במחוזות וערים עם ריכוז גבוה של פלח אוכלוסייה זה. כמו כן, מספר דורשי העבודה היה גבוה בענפים שהושפעו באופן מהותי מהגבלות התנועה וההתקהלות, ובראשם: תיירות, מסעדנות, פנאי ובילוי וענפי שירותים נוספים.

 

ככל שתהליך החזרה של ענפים אלה לפעילות יתארך, כך חזרתם של עובדים אלה למעגל העבודה תתעכב. ייתכן שתכניות הכשרה ממוקדות לעובדים אלה, תסייע להחזיר אותם למעגל התעסוקה מהר יותר. 

 

נתוני בנק ישראל מלמדים כי המדד המשולב לבחינת מצב המשק ירד בחודש אפריל ב-0.33% בהשוואה לחודש מרץ, בו נרשמה ירידה של כ-0.17%. הירידה במדד המשולב הייתה יחסית רוחבית וכללה את מרבית הרכיבים, בדגש על ירידה ביבוא מוצרי הצריכה באפריל, וירידה חדה בפדיון ענפי השירותים ובייצור התעשייתי במרץ. יצוא הסחורות, שירד בשיעור מתון ביחס לרכיבים האחרים, ויבוא התשומות לייצור, בו נרשמה עלייה, קיזזו את הירידה במדד המשולב.

 

במבט קדימה, אומרים כלכלני לאומי, אנו צופים ירידה של כ-3% (ריאלי) בתוצר המקומי של ישראל בסיכום שנת 2020.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה