חדשות כלכלה category name

שר התיירות: ישראל כנראה לא תהייה בין המדינות הראשונות שפותחות עצמן לתיירות

דיון מיוחד של ועדת הכלכלה עסק בבחינת תכניות הממשלה לעידוד תיירות הפנים; יו"ר הועדה קרא למלונאים שלא להעלות מחירים על מנת לעודד תיירות פנים

חדשות ספונסר 03/06/2020 14:30

א+א- 5

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, דנה היום בעידוד תיירות הפנים ותוכניות הממשלה בנושא, על רקע משבר הקורונה שהשפיע עמוקות על הענף. את הדיון פתח היו"ר מרגי בהתייחסו לכך שהתיירות היא מנוע צמיחה מרכזי וחשוב במשק, ואמר כי הוועדה מבקשת לבחון האם הממשלה אכן התייחסה לכך.

 

במהלך הדיון אמר שר התיירות כי בקרוב נראה מדינות שפותחות עצמן לתיירים, אך להערכתו ישראל לא תהייה בין הראשונות. היו"ר מרגי קרא למלונאים להתחשב בציבור ולא להעלות מחירים.

 

שר התיירות, ח"כ אסף זמיר, אמר כי הענף נמצא במשבר הכי עמוק שהיה בו אי פעם. הוא הוסיף וציין כי סיכם עם האוצר על מענק של 300 מיליון שקל לענף ואמר כי הסיבה שרואים תפוסות גבוהות היא בגלל שמעט מאוד מלונות נפתחו.

 

באשר לאילת אמר השר כי יש מאמץ לגייס עובדים מקומיים, שיחליפו את העובדים הירדנים שלא יכולים להיכנס. "אנחנו עושים עבודת מטה ליום שאחרי, שבו השמים יפתחו לחלוטין. בגלל הלחץ הכלכלי אני מניח שנראה מדינות פותחות עצמן בקרוב, אך לצערי אנחנו לא נהיה בין הראשונים", אמר. עוד הוא ציין כי בקרוב יצא המשרד בקמפיין לעידוד תיירות הפנים.

 

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, אמר כי הענף עבר משיוט ב-130 קמ"ש לעצירה פתאומית. לדבריו, בעוד שבצוק איתן התיירות נפגעה אך עדיין המשיכו להגיע תיירים, היום זה לא קיים. נקודת האור שהציג היא 4 מיליון וחצי תיירים ישראלים שיצאו לחו"ל בקיץ האחרון, והאתגר הוא שמי שיכול יוציא את הכסף על תיירות פנים ויאפשר לענף לשרוד את המשבר.

 

מנכ"לית התאחדות בתי המלון, יעל דניאלי, אמרה כי 80% מהענף עדיין סגור ונושא בהוצאות קבועות של 150 מיליון שקל. לדבריה, מלונות לא ממהרים להיפתח כי מלון בתפוסה חלקית מפסיד יותר ממלון סגור. באשר לאילת אמרה כי מחולל התיירות בעיר הם העובדים הירדנים, שכניסתם תוריד בבת אחת את האבטלה בעיר.

 

ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, אמר כי ישנן 4 תכניות לסיוע לעיר המונחות על השולחנות הרלוונטיים בממשלה. "לא קיבלנו שקל אחד, קיבלנו שיפוי לארנונה וגם אותו לא קיבלנו באופן מלא", אמר.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי, סיכם את הדיון ודרש ממשרדי התיירות והאוצר להעביר לוועדה, עד ה-18 ביוני, מתווה מפורט ותוכניות עבודה באשר לשיקום וקידום תיירות הפנים, בתי המלון והצימרים, מארגני התיירות הנכנסת ושאר העוסקים בענף. הוועדה אף קראה לבתי המלון ולספקי התיירות להתחשב בציבור ולא להעלות מחירים.

 

עוד קראה הוועדה לאוצר לאפשר חל"ת גמיש לעובדי הענף, כדי לסייע בגיוס עובדים ישראלים במשרות חלקיות לבתי המלון ולהציע להם תנאים טובים יותר. היו"ר מרגי הוסיף כי הוועדה קוראת למשרד האוצר לדחות את תשלומי מקדמות המע"מ ומס הכנסה.

 

הוועדה ביקשה מהממשלה לאפשר כניסת עובדים מירדן, לאחר בדיקות קורונה ולהקים בשדה התעופה מערך לבדיקות קורונה מידיות כחלופה לבידוד הארוך, וכן ביקשה מראש העיר אילת להגיש תכנית ייעודית להצלת העיר והפעילות בה בשגרת הקורונה.

 

5 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  עכשיו מנכ"ל ישרוטל מסביר.

  הירדנים עובדים בניקיון. הישראלים המובטלים לא מוכנים לעבוד בניקיון. אז במקום להבין שאי אפשר להסתמך על זרים. אסור שזרים יעסקו רק במקצוע אחד והישראלים באחר. שואל המנחה ברדיו כאן - אם האילתים עלולים למצוא עצמם מובטלים , מדוע לא מפשילים שרוולים ומנקים? מסביר המנכ"ל - ככה זה - ישראלים לא מוכנים לעבוד בעבודות הללו. דעה שלי - שיודיע למי שלא מוכן לנקות יום בשבוע שהוא מפוטר. שהוא עצמו המנהל ינקה. ואם לא - אז שיסגרו המלונות.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 03/06/2020 16:19

 2. 2
  למה? חבל אפשר לקחת מובטלים ישראלים

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 03/06/2020 15:35

 3. 3
  איתם. הועדה והמשרד תומכים בירדנים.

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 03/06/2020 15:33

 4. 4
  דהפאק? מה נסגר איתו

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 03/06/2020 15:15

 5. 5
  70% אבטלה באילת=מביאים עובדים מירדן

  ראו את הפיסקה האחרונה לגבי הבאת עובדים מירדן. מנכ"ל התאחדות המלונות אמר ברדיו " יש אבטלה כבדה באילת ולכן חייבים להכניס עובדים מירדן"|8| אני לא נגד כניסת עובדים מירדן. להיפך. אבל איך הבאת זרים תפתור בעיית אבטלה של ישראלים? אני מניח שהירדנים נותבו לעבודות קשות. "שישראלים לא רוצים לעבוד בהן". אבל זה מה שנקרא ביצה ותרנגולת. ישראלים לא יעשו עבודה במקצועות שרק זרים מועסקים בהם. אני מאמין לבעלי מסעדות ששוטפי כלים מהגרים לא חוקיים - מרוויחים 11 אלף לחודש. אבל ישראלים יעדיפו לעבוד בעבודות אחרות בחצי שכר - רק בגלל שזו עבודה של זרים. כמו בבניין , חקלאות ועוד. בשנים האחרונות כשהייתה רק אטבלה נמוכה = חיכוכית - אז הזרים באמת לא תפסו מקומות עבודה של ישראלים. אבל כשיש אבטלה של 10% ויותר , צריך לקצץ ככל האפשר בזרים. ואם יש מקצוע שישראלים לא רוצים לעסוק בו - אז שיגדילו את השכר לשכרו של מנכ"ל החברה המעסיקה. ואחר כך יקבלו זרים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 03/06/2020 14:55