שר האנרגיה: יעד האנרגיות המתחדשות גדל ל-30% עד שנת 2030

בשבועות האחרונים ניכרת חזרה למגמת תאוצה בהקמת מערכות אנרגיה מתחדשת, במסגרת סדרת ההסדרות של אלפי מגוואטים שפרסמה הרשות

חדשות ספונסר 01/06/2020 12:26

א+א- 2

רשות החשמל מפרסמת היום להתייחסות הציבור את המלצתה לשר להגדיל את יעד האנרגיות המתחדשות ל- 30% עד שנת 2030.

 

בשלוש השנים האחרונות תחום האנרגיות המתחדשות נמצא בתנופה, כאשר מתקנים סולאריים בהיקף של אלפי מגה-וואט חוברו לרשת והחלו לייצר חשמל ירוק. זאת במסגרת מדיניות שר האנרגיה שטייניץ, מאמצי רשות החשמל בהיבט האסדרתי, ושל משרד האנרגיה ורשויות נוספות, שפעלו על מנת להסיר חסמים שונים ולמצוא פתרונות שיאפשרו את פעילות השחקנים השונים בתחום. פעולות אלו הוכיחו, כי ניתן לעמוד ביעדים שאפתניים לשילוב יותר אנרגיות מתחדשות במשק הישראלי.

 

הרשות מציינת כי בשבועות האחרונים ניכרת חזרה למגמת תאוצה בהקמת מערכות אנרגיה מתחדשת, במסגרת סדרת ההסדרות של אלפי מגוואטים שפרסמה הרשות, ובכך צפוי המשק לעמוד ביעד, למרות משבר הקורונה.

 

בעקבות משבר הקורונה, שגרם לחוסר וודאות ולעיכובים בהקמת המתקנים, קיבלה הרשות סדרת החלטות שנועדו לסייע למשק להתמודד עם המשבר ואפשרה דחייה במועדי ההקמה. בכך, גם בתרחיש שמרני, צפויה חזרה לקו המגמה יחד עם חזרת המשק לפעילות מלאה.

 

בהתאם למדיניות שר האנרגיה שטייניץ, להגדיל משמעותית את השימוש באנרגיות מתחדשות לייצור חשמל, פנה השר לרשות החשמל לצורך קיום היוועצות טרם קביעת עקרונות מדיניות בנושא הגדלת יעדי ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות לשנת 2030 . היעד כיום הינו 17% ,והשר ביקש להתייעץ בדבר ההשלכות והמשמעויות הנובעות מכמעט הכפלת היעד.

 

לאור זאת, נערכה בחודשים האחרונים עבודה מקיפה בנושא על ידי הגורמים המקצועיים ברשות החשמל, אשר בחנה את ההיבטים הנובעים מהגדלת יעד האנרגיות המתחדשות לשנת 2030. התוצאה היא מסמך מקצועי מקיף המפרט את ההשלכות השונות ואת האתגרים הנובעים משילוב משמעותי של אנרגיות מתחדשות במערכת החשמל, בעיקר לאור העובדה, כי בניגוד למדינות אחרות, תחום האנרגיות המתחדשות בישראל מבוסס רובו על מתקני ייצור סולאריים.

 

עבודת הרשות כוללת סקירה של פוטנציאל השטחים המתאימים להקמת מתקני הייצור הנדרשים, השפעת המדיניות על פיתוח הרשת הנדרש, האתגרים בניהול מערך ייצור הכולל אחוז גבוה של אנרגית מתחדשות והפתרונות האפשריים לאתגרים אלו, וכן ניתוח כמותי של העלויות והתועלות המוערכות. בנוסף, אחד מהתוצרים העיקריים של עבודה זו הוא פירוט שורה של תחומים בהם נדרשים צעדי רגולציה ומדיניות לשם השגת היעד.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "היעד החדש יאפשר את המשך ההורדה הדרמטית של זיהום האוויר בישראל ואת המשך ההפחתה בפליטת גזי החממה. בכך תהפוך ישראל לאחת המדינות המובילות במערב בשימוש באנרגיית השמש. התוספת המשמעותית באגירת חשמל – הכפלת הקיים כיום פי 6 – תאפשר לצמצם את בנייתן של תחנות כח קונבנציונאליות חדשות. זאת, תוך כדי יצירת מקומות עבודה רבים, במערכת חשמל מבוזרת, תחרות ומודרנית.

 

מובן, שבהמשך לרפורמה בחברת החשמל, כל תוספת החשמל הסולארי ותוספת האגירה, ששווים להכפלה מלאה של משק החשמל בתוך עשור, יוקמו ויתופעלו על ידי הסקטור הפרטי.

 

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת: "בשנים האחרונות קידמה רשות החשמל יעדים שאפתניים להחדרת אנרגיות מתחדשות בכמויות חסרות תקדים למשק החשמל הישראלי. בכך נוסד משק תחרותי ויעיל, המסתמך על וודאות ורציפות רגולטורית בתחום הפוטו-וולטאי. עבודת הרשות מעניקה אופק רגולטורי לשחקנים הרבים בתחום, תוך שמירה על מזעור עלויות לצרכני החשמל והבטחת חשמל אמין, זמין וירוק".

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  על השמש אי אפשר להחיל בלו

  ואי אפשר לקבל תמלוגים וזה בעיה קשה מאד |1|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 01/06/2020 12:54

 2. 2
  יעד עלוב, צריך לפחות 80%

  מה הבעיה לבנות הרבה חוות סולאריות
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 01/06/2020 12:36