חדשות אנליסטים category name

דילמה קשה לממשלה החדשה בשנה הבאה: להעלות מיסים או להמשיך את הגירעון התקציבי הגבוה

יחס החוב הציבורי לתוצר צפוי לעלות ליותר מ-75% מהתוצר עד סוף 2020; ההגבלות שנותרו על התקהלות והחשש מהגעה למקומות ציבוריים מגבילים את יכולת ההתאוששות של המשק

חדשות ספונסר 31/05/2020 15:43

א+א- 1

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירת המאקרו השבועית למצב המשק הישראלי לאור הסרת חלק מהמגבלות שהוטלו עקב התפרצות הקורונה. פתיחת המשק לפעילות הביאה לעלייה במספר הנדבקים אך בינתיים אין נסיגה לאחור במדיניות.

 

ההגבלות שנותרו על התקהלות והחשש של הציבור מהגעה למקומות ציבוריים מגבילים את יכולת ההתאוששות של המשק. אנו רואים תופעה דומה גם בסין, התעשייה חזרה לעבוד, אך ענפי השירותים מתקשים לחזור לשגרה. גם בשוודיה, שלא חלו בה כמעט הגבלות על האוכלוסייה, הפגיעה בפעילות לא שונה בהרבה ממדינות אירופה אחרות. כלומר, כל עוד החשש מהידבקות מרחף באוויר התוצר לא צפוי לחזור לקדמותו.

 

התוצר התכווץ ברבעון הראשון של השנה בשיעור שנתי של 7.1%. בנטרול השפעת המיסים על היבוא הירידה הייתה מתונה יותר – 4.6%. ירידת התוצר הייתה מתונה ביחס למדינות אירופה, בהן הסגר היה דומה לזה שבישראל. הנתונים הרבעוניים הם תנודתיים ולא ניתן להסיק מנתון זה הרבה. הצריכה הפרטית ירדה ברבעון הראשון בשיעור שנתי של כ-20%, והיא אולי משקפת טוב יותר את הפעילות ברבעון זה. התוצר צפוי להתכווץ ברבעון השני של השנה בשיעור חד הרבה יותר.

 

הגידול החד במספר המובטלים וחששות הציבור, ימשיכו להשפיע על הביקושים לצריכה, ואנו לא רואים בטווח הנראה לעין את הצריכה שבה לרמה של טרם המשבר. הרכישות בכרטיסי אשראי היו נמוכות בשבוע שהסתיים ב-23 למאי בכשישה אחוזים מאשר בתקופה של טרם התפרצות הנגיף.

 

ניתן לראות שרכישות המזון שומרות על רמה שגבוהה ב-20% מהרמה הרגילה, זאת בהשפעת סגירת המסעדות ואי-יציאה של תיירים לחו"ל. שיפור ניכר גם בצריכה של מוצרי חשמל, ביגוד וריהוט לאור פתיחת החנויות. הצריכה של שירותי תיירות צפויה לעלות בשבועות הקרובים עם התרת פתיחת המלונות והמסעדות.

 

בחודש אפריל רק 37% מכלל המועסקים הועסקו במשרה מלאה, לעומת 73% בחודש פברואר. השאר נעדרו זמנית מעבודה, או עבדו באופן חלקי. נתוני שירות התעסוקה מראים שגם בחודש מאי כמיליון איש טרם חזרו מחל"ת. משרד האוצר יצא עם תוכנית מענקים - 7,500 שקל עבור כל עובד שנקלט חזרה לעבודה. התמונה צפויה להתבהר רק בחודש יוני, עם השבת ענפי משק רבים לעבודה, וקבלת המענק למעסיקים מהמדינה.

 

הממשלה החדשה תתמודד עם דילמה קשה בשנה הבאה: האם להעלות מיסים או לאפשר עוד שנה של גירעון תקציבי מאוד גבוה. יחס החוב הציבורי לתוצר צפוי לעלות ליותר מ-75% מהתוצר עד סוף 2020. נקודת הפתיחה של 2021 תהיה של שיעור אבטלה גבוה (8%-10%) וגירעון תקציבי מבני שגבוה מ-5% מהתוצר.

 

סביר להניח שהממשלה תנסה לרסן את גובה הגירעון, אך עדיין לא לרמה שתפחית את יחס החוב לתוצר. בתרחיש יותר אופטימי, בו המגיפה ממוגרת, האוצר ינסה להתחיל בתהליך של הפחתת החוב, וצפוי שנראה עליות מסים כבר בתחילת 2021.

 

מאזן בנק ישראל גדל בקצב איטי יותר מזה של הפד האמריקני ובדומה לזה של ה-ECB. הגידול ביתרות המט"ח, רכישות האג"ח הממשלתיות, עסקאות הסוופ והריפו הגדילו את מאזן בנק ישראל מתחילת השנה ועד סוף אפריל בכ-67 מיליארד שקל, שהם כ-5% מהתוצר. הפד הגדיל בתקופה זו את המאזן בכ-12% תוצר וה– ECB ב-6% תוצר.

 

למרות הגידול המתון יחסית במאזן, המדיניות הייתה מאוד אפקטיבית, היא הצליחה לייצב את השווקים הפיננסיים, עקום התשואות נותר שטוח יחסית, מרווחי הסיכון של האג"ח פחתו וגם הנזילות בשוק המט"ח שופרה. במבחן התוצאה, ייצוב השווקים בישראל "עלה" לבנק ישראל בהגדלה מתונה יחסית של המאזן.

 

אנו מעריכים, אומרים כלכלני הבנק, כי זה נובע מהמצב הבסיסי הטוב של המערכת הפיננסית, ובעיקר מינוף נמוך יחסית ורמת חיסכון פרטי גבוהה. בהיעדר גורמי סיכון ייחודיים לשוק המקומי, השווקים הפיננסיים נהנו מרוח גבית מהמדיניות המאוד אגרסיבית של בנקים מרכזיים אחרים בעולם.

 

ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי ברמה של 0.1%. בהודעת הריבית צוין: "הוועדה תרחיב את השימוש בכלים הקיימים, כולל כלי הריבית, ותפעיל כלים נוספים, ככל שתעריך שהמשבר מתארך...". אנו מעריכים כי המדיניות של הבנק המרכזי תתמקד בשמירה על עקום ריבית שטוח, כלומר רכישות אג"ח, ככל שידרשו, על מנת למנוע מהתשואות הארוכות לעלות.

 

האוצר פרסם תכנית הנפקות אג"ח בסך של 13 מיליארד שקל בחודש יוני, לעומת 5.5 מיליארד ביוני אשתקד. סביר להניח שנראה סדרי גודל דומים של הנפקות גם בחודשים הבאים. אנו מעריכים כי ללא רכישות האג"ח של בנק ישראל הנפקות בסדרי גודל כאלו היו מביאות להיתללות של עקום התשואות.

 

לגבי הנעשה בעולם אומרים כלכלני בנק הפועלים כי אירופה וארה"ב יוצאות בהדרגה מהסגר, אך אף אחד לא באמת מאמין שהדברים ישובו לקדמותם בטווח הנראה לעין. התחדשות המתיחות בין ארה"ב לבין סין, וסיר הלחץ החברתי בארה"ב שהתפוצץ השבוע עם הפגנות מחאה לאחר הריגתו של ג’ורג’ פלויד בידי שוטר במיניאפוליס, הם חלק מה"אפטר שוק" של משבר הקורונה.

 

הקורונה כן מבחינה בין חלשים וחזקים, היא פוגעת בעיקר באוכלוסיות החלשות. מנגד, שוקי המניות המשיכו לעלות בשבוע החולף, תחת ההשפעה של גידול מהיר במאזני הבנקים המרכזיים, והיעדר אלטרנטיבות השקעה. ארה"ב לא צריכה מלחמת סחר בנוסף לקורונה. למרות הצהרות לוחמניות של נשיא ארה"ב כנגד סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב הראשון בהסכם הסחר עם סין מה שתרם גם כן לעליות בשוקי המניות בעולם.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    יש לי פתרון

    שיקצצו את המשכורות ב80% לשכר הממוצע חזירים מושחתים מרוויחים 50,000 בחודש ועלק ישראל כץ עשה טובה והראה דוגמא אישית וביקש להפחית את השכר ב10% כל שר 900 יועצים שמסתובבים סביבו רכב נהג דובר למה מי הם בכלל אני לא מבין מי הם יש ילדים שאין להם איפה לישון וישנים ברחובות ולא דואגים להם אולי רק אחרי בירוקרטיה וועדות צריך לעשות riot כמו בארצות הברית העיקר שוטפים לילדים תמוח להתגייס לצבא עם סיפורי אלי כהן וטרומפלדור שטוב למות בעד ארצנו
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    orenmat 31/05/2020 16:01