חדשות כלכלה category name

האוצר מציע תוכנית מענקים לעידוד החזרת עובדים לשוק העבודה

משרד האוצר מתכנן מתווה הכולל מענק עידוד תעסוקה – 7,500 ₪ לכל עובד שיוחזר ביוני, 3,500 ₪ לעובדים שהוחזרו במאי; נשיא איגוד לשכות המסחר: פצו גם עסקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת

פולי טל 27/05/2020 11:41

א+א- 2

במטרה לתמרץ מעסיקים במשק להחזרת עובדים לעבודה מהר ככל האפשר, הפיץ אמש (ג’) שר האוצר, ישראל כ"ץ, את תזכיר החוק הכולל מתן מענק לעידוד התעסוקה. על פי המתווה שגיבש שר האוצר יחד עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והדרגים המקצועיים, יינתן מענק לכל עסק בגין כל עובד שיוחזר החל מה-1.6 בסכום כולל של 7,500 שקל. בגין עובדים שהוחזרו לתעסוקה החל מה-1.5, יקבל העסק מענק בסכום כולל של 3,500 שקל.

 

תזכיר החוק צפוי להיות מובא לאישור הממשלה ביום א’ הקרוב, וזאת על מנת שהכנסת תוכל לאשר את הצעת החוק בהקדם האפשרי ובמקביל לאישור תיקון חוק יסוד משק המדינה. על מנת לוודא ביצוע מיידי של מימוש המענק, בהתאם להנחיית שר האוצר נערכה רשות המסים לחלוקת המענק ישירות לחשבון הבנק של העסק.

 

המענק לעידוד התעסוקה נועד לצמצם את כמות המובטלים העומדת כיום על כמיליון איש ולהחזירם לעבודה, והוא מצטרף לכלל צעדי הסיוע שנתנו עד כה לעסקים להתמודדות עם משבר הקורונה ביניהם קרנות הלוואה בערבות המדינה בגובה של 20 מיליארד שקל, מענק החזר הוצאות קבועות לעסקים בהיקף של 5.2 מיליארד שקל, שתי פעימות עצמאים בהיקף של כ-3.8 מיליארד שקל, פטור מארנונה עסקית לשלושה חודשים בהיקף של כ-2.85 מיליארד שקל, דחיית אגרות, תשלומי מסים ועוד.

 

פרטי המענק לעידוד התעסוקה כוללים מענק בסכום כולל של 7,500 שקל שיינתן לעסק בעבור כל עובד שיוחזר לעבודה החל מה-1 ביוני ומענק בסכום כולל של 3,500 שקל שיינתן לעסק שהחזיר עובדים לעבודה החל מה-1 במאי. המענק יינתן בארבע פעימות שוות בכל חודש בגין כל עובד זכאי, החל מהעובד הראשון שנקלט החל מהתאריך שנקבע.

 

על פי ההצעה, המענק ישולם החל מחודש יולי בגין משכורת חודשים מאי ויוני. לאחר מכן ישולם המענק בגין כל חודש מיד לאחר תשלום המשכורת לעובד ולאחר דיווח לשירות התעסוקה על ידי העובד והמעביד כפי שיפורט להלן (משמע- המענק בעבור חודש יולי ישולם בחודש אוגוסט וכך הלאה).

 

לאור הפניות שהועברו לשר האוצר בנושא, ועל מנת לעודד העסקה של עובדים גם במשרות חלקיות, החליט שר האוצר להפחית את סך השכר החודשי שממנו יינתן המענק עבור עובד, והוא יעמוד על 3,300 שקל בלבד. בכך, יינתן מענה גם לעובדים במשרות חלקיות, במשמרות ולסטודנטים, לצד תמרוץ מעסיקים להעסקה בהיקף של מעל 50% משרה לפחות.

 

לא תחול כל מגבלה על היקף החזרת העובדים ועל הסכום שהעסק יקבל. ככל שיקלטו יותר עובדים לעבודה, כך יגדל הסכום. בנוסף, על מנת לתמוך בתעשייה בישראל, יוקצו 500 מיליון שקל להכשרות מקצועיות בענפי תעשייה בעלי פריון גבוה.

 

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אני שמח לבשר על יציאתה לדרך של התוכנית לעידוד התעסוקה שגיבשתי. מדובר במענק פשוט, ישים ואפקטיבי שנועד להחזיר למעלה ממיליון מובטלים לשוק העבודה מהר ככל האפשר במטרה להביא את המשק לצמיחה מהירה. מיד עם כניסתי לתפקיד נדרשתי לנושא באופן אינטנסיבי, מתוך הבנת הדחיפות שבקידום המענק לטובת המעסיקים והעובדים, ולטובת החזרת המשק לפעילות וצמיחה מהר ככל הניתן. המתווה שגובש בהובלתי יחל לפעול באופן מידי וייתן וודאות לעסקים בהחזרת עובדים, והוא מצטרף לשלל הכלים הנוספים לסיוע לעסקים שכבר ניתנו ועוד יינתנו בקרוב".

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין פנה הבוקר לשר האוצר בקריאה לקבוע כבר עכשיו כי המענק בסך 7,500 ₪ יינתן למעסיקים החל מה-1 במאי ולא מתחילת יוני. עוד מציע לין לקבוע כי עסק שלא הוציא עובדים לחל"ת ומחזור עסקיו ירד בלמעלה מ 25% יקבל פיצוי על הנזקים.

 

"יש לבצע כבר עכשיו שני שינויים חשובים בתכנית לעידוד השבת עובדים למקומות העבודה, קודם הבאתה לממשלה ולכנסת. שינויים אלה יתנו חיזוק ותנופה לתכנית המוצעת, ויתאימו לכלל המגזר העסקי הפרטי, מכל ענפי המשק". אמר לין.

 

"מעסיקים הוציאו עובדים לחל"ת לא על מנת להשיג יתרון אלא כי זה היה חיוני לצורך הישרדות העסק. ואילו מעסיקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת, במרבית המקרים, זה לא היה לחסדי שמים, אלא משום שהם היו זקוקים לעובדים. מסיבה זו נכון יהיה לתת פיצוי לעסק שלא הוציאו עובדים לחל"ת, אם מחזור עסקיו ירד בלמעלה מ 25%."

 

לין הוסיף כי על מנת להשיג את התכלית המרכזית של השבת עובדים, יש לשלב בנוסף 5 צעדים שאינם בעלי אופי תקציבי, אבל ישנו את התנאים על פיהם אמור לתפקד המשק עד סוף שנת 2020. השבת העובדים תהיה מותנית לא רק בסיוע כספי אלא גם ביצירת תנאים שיאפשרו צמיחה מואצת.

 

צעדים אלה כוללים: שיפור מצב הנזילות של העסקים האמצעות שינויים במבנה תפקוד של מערכת המיסים; הורדה מסיבית של נטל הרגולציה על-פי החלטות הממשלה; הורדת נטל המס לחברות לרמה של 20%; ניתוב הצריכה הפרטית בישראל לשוק המקומי; הימנעות מחקיקת חוקי עבודה חדשים המטילים עומס על המעסיקים עד לסוף 2020.

 

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  יש לי חברה עם 10 עובדים

  אני הוצאתי את כל העובדים לחלת ב17.3 לפי דרישת משרד הבריאות ב3.5 החזרתי את כולם בתקן תו סגול, אין עבודה אין מכירות אבל כל העובדים נמצאים, אני מפסיד יותר כסף ,ממי שחשש והחליט להחזיר בחודש יוני, זה אומר מי שהיסתכן ופתח את העסק והחזיר עובדים מחלת אמור להפסיד יותר ממי שלא ידע עד סוף מאי מה יהיה ובגלל ההודעה הזאת יחזיר עובדים בעוד 3 ימים כדי לקבל מענק יותר גדול פי 2 ממי שהחזיר בחודש קודם. מה ההגיון? חודש מאי חזרנו לעבודה ואנשים לא באו לקנות היינו שפנים של האוצר. בושה וחרפה.

  Jonesluria 27/05/2020 22:29

 2. 2
  כמה מטומטם. דופקים את מי שמחזיר מוק

  מי שבשיניים עבד כל המשבר ולא הוציא לחל"ת. נכון נפגע פחות. אבל היו לו הוצאות. למשל להביא עובדים למפעל כשאין תחב"ץ. התאמת המקומות לעבודה בטועה. הוא לא יקבל כלום. מסעדה שפותחת היום תקבל 3500. תדחה פתיחה לשני - 4000 שח לעובד. אז למה לפתוח היום?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 27/05/2020 12:32