חדשות כלכלה

רשות התחרות: מחירי מוצרי המזון בפריפריה נמוכים ב- 2.5 אחוזים ביחס למרכז

עוד נמצא כי באזור המרכז רמת התחרות גבוהה יותר, ולכן פערי המחירים אינם גדולים אף יותר

חדשות ספונסר 19/05/2020 14:45

א+א- 1

רשות התחרות מפרסמת תוצאות בדיקה של פערי מחירים ברשתות קמעונאות המזון בין הפריפריה למרכז. הרשות ערכה בדיקה מקיפה הכוללת כ-580 סניפי סופרמרקט המופעלים על ידי 9 רשתות שיווק מזון. הבדיקה התייחסה לשנים 2016 עד אמצע 2018 ובמסגרתה נערך מעקב אחר סל של עשרים אלף מוצרים.

 

תוצאות הבדיקה העלו כי בממוצע, מחירי מוצרי המזון בפריפריה נמוכים ב- 2.5 אחוזים ביחס למחירים במרכז. עוד נמצא כי לא רק שהמחירים בפריפריה נמוכים מהמרכז, אלא שככל שמתרחקים מהמרכז, המחירים נמוכים יותר.

 

הבדיקה מצאה, כי המקור לפערי המחירים אינו הרכבים שונים של סלי קניות בפריפריה ובמרכז, או נוכחות של רשתות שונות באזורים השונים (רשתות "לואו קוסט" בפריפריה אל מול רשתות יוקרתיות במרכז).

 

בנוסף נמצא כי הרמה החברתית-כלכלית הנמוכה יותר בפריפריה אף היא אינה הגורם למחירים הנמוכים יותר בפריפריה ביחס למרכז. בפרט, פילוח אזורי הארץ לפי רמה חברתית-כלכלית העלה כי המחירים הנמוכים בממוצע בפריפריה, נרשמים בעיקר בישובים שתושביהם ברמה כלכלית בינונית – ולאו דווקא בישובים העניים או העשירים באזורים אלו, שם המחירים דומים למרכז.

 

לבסוף, נמצא כי רמת התחרות בענף קמעונאות המזון באזור המרכז גבוהה יותר וגורמת להורדת המחירים באזור המרכז. כלומר, רמת התחרות הגבוהה יותר במרכז מרסנת את פער המחירים ויש לשער שאילולא כן פערי המחירים בין המרכז לבין הפריפריה היו גדולים אף יותר.

 

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מה לא ברור כולם רוצים שרק אלו

    שקורעים את התחת בעבודות יקבלו אותו דבר בכל מקום .לא ולא צדק הוא שאלו שעושים כסף קל מתוכנית טלויזיה ,או קורעים את הלקוחות בכל מיני עסקאות אויר וגרים במגדלים שישלמו יותר בעד אותה עבודה ,כך צריך להיות
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    benyy 19/05/2020 14:54