חדשות כלכלה

מדד אמון הצרכנים ירד באפריל והגיע לערך הנמוך ביותר מאז 2011

הירידה החדה בערכו של המדד בחודשיים האחרונים מצביעה על פסימיות גוברת של הציבור בנוגע למצב הכלכלי של משקי הבית ושל המדינה כולה

חדשות ספונסר 17/05/2020 14:41

א+א-

מדד אמון הצרכנים החדש ירד באפריל 2020 ל-31- והגיע לערך הנמוך ביותר שלו מתחילת קיום סקר האמון בחודש מרץ 2011, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

מדד אמון הצרכנים תחום בטווח שבין מינוס 100 לבין פלוס 100. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, כך הוא מעיד על אופטימיות גדולה יותר בקרב הפרטים, וככל שערך המדד קרוב יותר לגבול התחתון, כך הוא מעיד על פסימיות רבה יותר. מדד קרוב לאפס מצביע על היעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים.

 

הירידה החדה בערכו של המדד בחודשיים האחרונים (מ-6%- בפברואר, ל-22%- במרץ ול-31%- באפריל) מצביעה על פסימיות גוברת של הציבור בנוגע למצב הכלכלי של משק הבית ושל המדינה. הירידה משקפת את הזיקה ההדוקה בין מערכת הציפיות וההערכות הסובייקטיביות של הפרטים, לבין השינויים במצב של הכלכלה הישראלית.

 

בכל ארבעת המאזנים המרכיבים את המדד חלה החמרה בחודשיים האחרונים. המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה ירד באפריל ל-54%-. בכך הוא השלים ירידה חדה של 38 נקודות מאז פברואר (16%-), והגיע לערך הנמוך ביותר שלו מתחילת הסקר במרץ 2011.

 

המאזן המתייחס לכוונות של הפרטים לרכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה ירד באפריל ל-37%- (לאחר שבפברואר עמד על 9%-). גם הוא הגיע לערך הנמוך ביותר שלו מתחילת הסקר במרץ 2011.

 

המאזן המתייחס לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה, ירד באפריל ל-15%-, לאחר שבמרץ (7%-) לא היה שינוי ניכר בערכו לעומת פברואר (4%-).

 

הערכות הפרטים בנוגע לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה שהיו חיוביות מאז נובמבר 2015 והעידו על אופטימיות זהירה, צנחו מערך חיובי של 5% בפברואר לערך שלילי של 19%- באפריל - הערך הנמוך ביותר מתחילת הסקר במרץ 2011. יחד עם זאת, לא חל שינוי של ממש בציפיות אלו באפריל (19%-) לעומת מרץ (15%-).

 

בקרב המועסקים ובקרב אלו שאינם מועסקים נצפתה ירידה חדה בערך המדד בחודשיים האחרונים. בקרב המועסקים שאצלם הייתה יציבות יחסית בערך המדד מתחילת שנת 2016, ירד ערך המדד מ-4%- בפברואר ל-32%- באפריל. בקרב אלה שאינם מועסקים ירד ערך המדד מ-9%- בפברואר ל-30%- באפריל.

 

ירידות חדות בערך המדד נצפו בחודשיים האחרונים גם בקרב רמות ההשכלה השונות: בקרב חסרי תעודת בגרות ירד ערך המדד מ-9%- בפברואר ל-34%- באפריל; בקרב בעלי תעודת בגרות או תעודה על-תיכונית ירד ערך המדד מ-6%- בפברואר ל-29%- באפריל; בקרב בעלי תעודה אקדמית ירד ערך המדד מ-3%- בפברואר ל-31%- באפריל.

 

בקרב האוכלוסייה הערבית נצפתה ירידה חדה בערך המדד, והוא הגיע באפריל ל-40%-, לעומת ערכו בפברואר (17%-) ומרץ (21%-). בקרב קבוצת האוכלוסייה היהודית , נצפתה ירידה חדה בערך המדד מ-4%- בפברואר ל-30%- באפריל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה