בז”ן התקינה מערכת להפחתת פליטות ממתקן הביטומן

ההתקנה התבצעה בעקבות צו שהוציא המשרד להגנת הסביבה לעמידה בערכי הפליטה במתקן המשמש לאספלט בכבישי הארץ; דיגום שבוצע מראה שהמתקן עומד בערכים הנדרשים

חדשות ספונסר 13/04/2020 12:39

א+א- 4

בחודש ינואר 2020, בעקבות גרימת זיהום אוויר חריג והפרת הוראות היתר הפליטה, המשרד להגנת הסביבה הוציא לחברת בז"ן (בתי זיקוק לנפט) ממפרץ חיפה צו להפסקת פעולות הייצור, האחסון וניפוק הביטומן, המשמש לייצור אספלט כבישים ולאיטום, בשל הפרה מתמשכת של הוראות היתר הפליטה, ובהן אי-שדרוג מתקן המטפל בפליטות מערך ייצור, ואחסון וניפוק ביטומן במפעל בז"ן באופן הגורם לחריגה מערכי הפליטה בארובת מתקן הסקראבר במזהם חומרים אורגניים נדיפים.

 

באותו מועד, הועברה למשרד עמדת משרד התחבורה, כי משמעות סגירת המפעל היא הפסקת ייצור האספלט בכל המדינה ופגיעה בלתי מתקבלת ברמה הלאומית, וכן הבהרה ממשרד הכלכלה כי הביטומן חיוני למשק ובתי הזיקוק הם הספק היחיד בישראל. ועל כן, ניאות המשרד לתת אורכה להיערכות המשק. יחד עם זאת, בשים לב לחומרת החריגות – המשרד ציין כי אין באפשרותו לתת אורכה מעבר לתקופה מצומצמת בלבד של לכל היותר שלושה חודשים, והסגירה תתבצע עד ה-16 באפריל 2020.

 

המשרד עיגן דרישתו זו בצו, שבו דרש מחברת בז’’ן לצמצם ולמנוע את המשך זיהום האוויר על ידי הפסקת פעולת הייצור, האחסון והניפוק של הביטומן עד לא יאוחר מ-16 באפריל 2020, כך שהחברה תעמוד בערכי הפליטה שנקבעו לה בהיתר הפליטה.

 

ב-28 בינואר החברה ציינה כי בכוונתה להתקין מערכת זמנית לטיפול בפליטות ביטומן עד למועד שנקבע, אשר תביא לעמידה בהוראות היתר הפליטה ובכך תביא לעמידה בהוראות הצו. החברה הצהירה כי תחליף את המערכת הזמנית במערכת קבועה מסוג RTO, בלוחות זמנים מצומצמים.

 

בהתייחסותו להקמת מערכת זמנית לטיפול בפליטות ממתקן ביטומן הבהיר המשרד, כי בכל מקרה על החברה לעמוד באמור בצו, כלומר עליה לעמוד בערכי היתר הפליטה כבר ב-16 באפריל, שאם לא כן יורה לה להפסיק את פעילות הייצור, האחסון והניפוק של הביטומן. כמו-כן, כתנאי להפעלת מערכת טיפול זמנית, הטיל המשרד על החברה דרישות מחמירות לניטור פליטות מהארובה ובקרה על יעילות המתקן.

 

ב-2 באפריל 2020, בז"ן החלה בהפעלת מערכת זמנית לטיפול בפליטות חומרים אורגניים ממתקן הביטומן, ובמהלך ההרצה, שבה נכח נציג המשרד, בוצע דיגום גזים ובקרת יעילות המערכת בצורה מוגברת על-פי הנחיות המשרד. לפי תוצאות הדיגום שבוצע על-ידי מעבדה חיצונית מוסמכת, המערכת מביאה להפחתת הפליטות הנדרשת וכיום עומד המתקן בערכי הפליטה שנקבעו בהיתר הפליטה עבור מתקן ביטומן.

 

המשרד ימשיך לעקוב אחרי תוצאות הדיגומים הנוספים ויעמוד על כך שהפליטות יהיו בהתאם להיתר הפליטה. אם יתגלו חריגות – בהתאם לצו, המשרד יורה לחברה להפסיק את פעילות הייצור, האחסון והניפוק של הביטומן.

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  עלויות הן דבר אחד,ובריאות התושבים

  לאורך 70 שנה סיפור אחר לגמרי.מה יעשו עם החשבונאות זה שולי.מה גם שעופר קנה אותה בטח בגרושים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  benyy 13/04/2020 16:52

 2. 2
  אם כל כך מפריע לתושבים שיפצו אותם

  על עלויות ההעברה. אפשר שהעיריה תיתן להם זכויות בנייה נוספות. תקטין את גביית היטל השבחה(מס ענק ששוחט כל מי שחולם על רווחים משינוי ייעוד קרקע) שזה מס עירייה להפקיע זכויות קניין מריח לי כמו קומניזם טהור
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 13/04/2020 14:03

 3. 3
  לא מקס יותר את מספר התושבים

  באיזור.צריך להעיף אותם ולהפוך את זה לפארק לזכר הנופלים כולל החברה מהשייטת.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  benyy 13/04/2020 13:26

 4. 4
  מ 2010 היא מתקינה מערכות שמפחיתות

  בעיקר את שער במניה |1|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  maxim2222 13/04/2020 12:44