חדשות שוק ההון

למרות הקורונה: ברבעון הראשון של השנה גויסו בשוק המניות כ-3.6 מיליארד שקל

גיוסים ערים של יותר מפי שלושה מסך הגיוסים ברבעון המקביל אשתקד, אפיינו את החודשיים הראשונים של השנה. במרץ הכל נעצר; מחזורי המסחר ברבעון היו גבוהים ב-68% מבשנה שעברה

חדשות ספונסר 02/04/2020 15:51

א+א-

המסחר בתל-אביב בחודש מרץ התאפיין בתנודתיות רבה והסתכם בירידות שערים חדות בכל מדדי המניות המובילים, בהמשך למגמה מהחודש הקודם ובדומה לבורסות המובילות בעולם, כך עולה מסיכום חודשי שהכינה נורית דרור מיחידת המחקר של הבורסה לניירות ערך בתל אביב.

 

ירידות שערים חדות נרשמו בשווקים בשלושת השבועות הראשונים כתוצאה של המשך התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם והשפעתה השלילית על הכלכלה הכלל עולמית. מדד ת"א-35 ירד בכ-25% בשלושת השבועות הראשונים של החודש, בדומה לירידה הממוצעת בבורסות מדינות מפותחות.

 

החודש, לראשונה מאז 7 באוגוסט 2011, הופעל פעמיים "מנתק זרם" בירידת המדד ביותר מ-5% בשלב טרום פתיחה של המסחר, ופעם נוספת בירידת המדד ביותר מ-8% במהלך המסחר.

 

החל בשבוע המסחר הרביעי נרשמו עליות שערים בשווקים כתוצאה מצעדי סיוע רחבי היקף של בנקים מרכזיים וממשלות ברחבי העולם. כך גם בארץ, בנק ישראל הודיע על הרחבה מוניטרית - רכישת אגרות חוב ממשלתיות בשוק המשני בהיקף של 50 מיליארד שקל ועסקאות ריפו דולר-שקל בהיקף של כ-15 מיליארד דולר, ורוה"מ הודיע על הרחבה פיסקלית – חבילת סיוע ממשלתית בהיקף של כ-80 מיליארד שקל – סכום המהווה כ-6% מהתל"ג. האוצר ביצע הנפקת אג"ח ממשלתי בחו"ל, בסך כ-17.8 מיליארד שקל, לשלושה טווחים – 10, 30 ולראשונה גם לטווח של 100 שנה.

 

מדדי ת"א-35 ות"א-90 עלו בכ-8% מאז שיא המשבר ב-19 בחודש ועד סוף מרץ, ובסיכום חודשי ירדו בכ-17% ו-18% בהתאמה, בדומה לירידה ממוצעת של בבורסות באירופה, לעומת ירידה ממוצעת של כ-11% בבורסת בארה"ב. לירידה המתונה יותר בארה"ב תרם סיוע ממשלתי בהיקף חסר תקדים, כאשר אצלנו בארץ האוצר גיבש ואישר תכנית סיוע רק לקראת סוף החודש.

 

הירידות אפיינו את כל המדדים הענפיים, אך הירידות הדרמטיות ביותר נרשמו במדד ת"א נפט וגז שצנח בכ-38% במרץ והשלים ירידה חדה של כ-57% מתחילת השנה. ירידת המדד היתה כמובן בהשפעת ירידת מחיר הנפט שצנח בכ-55% במרץ לכ-21 דולר לחבית, שפל של כ-18 שנה. מדד ת"א-נדל"ן צנח בכ-28% במרץ, והוא נמוך בכ-26% מהרמה בה היה בתחילת השנה.

 

הגיוסים הערים שאפיינו את שוק המניות בתל-אביב בחודשיים הראשונים של השנה, נבלמו כמעט לחלוטין בחודש מרץ והסתכמו בכ-130 מיליון שקל בלבד - כ-23 מיליון שקל גויסו ע"י חברת האשראי החוץ בנקאי אופל בלאנס בהנפקת מניות לציבור, כ-72 מיליון שקל גויסו בשש הקצאות פרטיות. בין המגייסות בלטה קאנומד שהקצתה כ-50% ממניות החברה (בדילול מלא), במסגרת מיזוג חברת הקנאביס הרפואי "ביופארם" בחברה.

 

למרות זאת בסיכום הרבעון הראשון של 2020 גויסו בשוק המניות בתל-אביב כ-3.6 מיליארד שקל – יותר מפי שלושה מסך הגיוס ברבעון המקביל אשתקד.

חברות הביומד הדואליות גייסו החודש בחו"ל כ-495 מיליון שקל. מתוכם, כ-386 מיליון שקל בהנפקות של מניות לציבור בארה"ב: קומפיוגן (280 מיליון שקל), אורמד (73 מיליון שקל), וכיטוב פארמה (34 מיליון שקל). בסיכום הרבעון הראשון של 2020 גיסו החברות הדואליות כ-920 מיליון שקל בחו"ל.

 

המחזור היומי בשוק המניות (כולל תעודות סל) שהסתכם בכ-2.9 מיליארד שקל במרץ, היה גבוה בכ-43% מהמחזור הממוצע בחודש הקודם, וזאת בהמשך למגמה מתחילת השנה. מחזור זה נמוך בכ-8% בלבד ממחזור השיא החודשי שנרשם במאי 2010 (כ-3.1 מיליארד שקל) – החודש בו שדרגה חברת המדדים הבינלאומית MSCI את ישראל ממדינה "מתפתחת" למדינה "מפותחת".

 

המחזור היומי הממוצע ברבעון הראשון של 2020 הסתכם בכ-2.2 מיליארד שקל – גבוה בכ-68% מהמחזור הממוצע בשנת 2019.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה