נגיד בנק ישראל: ”ראוי שתוקם רשת ביטחון תקציבית משמעותית בהיקף של כ- 15 מיליארד שקל”

על מנת להתמודד עם המשבר יהיה עלינו להקצות משאבים בהיקפים גדולים יותר. גם במחיר של הגדלת הגרעון

חדשות ספונסר 24/03/2020 17:27

א+א-

נגיד בנק ישראל ובכירי הבנק קיימו מסיבת עיתונאים בה התייחסו למשבר הקורונה ולצעדים בהם נקט בנק ישראל עד כה כדי לנסות ולסייע לשווקים.

 

במסיבת העיתונאים אמר הנגיד:" המשבר היכה בנו כאשר כלכלת ישראל הייתה במצב טוב, ובכל זאת עוצמתו והיקפו מחייבים פעולות בסדרי גודל חסרי תקדים. אנו, בבנק ישראל, מתמקדים בשמירה על יציבותה ותפקודה התקין של המערכת הפיננסית, ומתוקף סמכותנו נותנים יעוץ כלכלי לממשלה.

 

בפרוץ המשבר, נקלעה המערכת הפיננסית לקשיי נזילות, והשקנו שלוש תכניות כדי לסייע בתחום זה. ראשית, הזרמנו נזילות לשוק האג"ח הממשלתיות. שנית, תמכנו בשוק המט"ח באמצעות מכרזי החלף. בהקשר זה אדגיש, שלא היה צורך למכור מט"ח בשוק, אבל הכלי בו השתמשנו הסתמך על  הרמה הגבוהה של יתרות המט"ח שבנק ישראל מחזיק – כפי שתמיד הסברנו - לשעת משבר. ושלישית, אתמול הודענו על תוכנית של רכישת אגרות חוב ממשלתיות בהיקף חסר תקדים של 50 מיליארדי ₪ על מנת להפחית את עלויות האשראי עבור העסקים ומשקי הבית.

 

בכל מצב של החמרה או סימנים לכשלי שוק בשווקים הפיננסיים יש לבנק ישראל את כל הכלים כדי להחזיר את הנזילות לשווקים.

 

הנגיד פרס גם את ההקלות שמעניקים הבנקים בימים אלה לעסקים הקטנים ולמשקי הבית, אך הוסיף כי הכדור עובר כעת לידי הכנסת והממשלה. זה הזמן לתמוך בעסקים ובאזרחים, כדי שהמשבר לא יעמיק וכדי לאפשר לעסקים ולמשקי הבית לצאת ממנו במהירות כאשר המגבלות הבריאותיות יוסרו.

 

עלינו לסייע לאלו שנפגעו מכך שהחברה או שהכנסות העסק שלהם נפגעו והם חייבים להמשיך לעמוד בהוצאות המושתות עליהם, למי שפוטראו יצא לחלת והכנסתו נפגעה דרמטית. זה מה שעושות ממשלות בכל העולם, ובהיקפים עצומים.

 

אני מברך על הצעדים הכלכליים שהאוצר נקט עד כה. ואולם על מנת להתמודד עם המשבר יהיה עלינו להקצות משאבים בהיקפים גדולים יותר. גם במחיר של הגדלת הגרעון. לכן, ראוי שתוקם רשת ביטחון תקציבית משמעותית, בהיקף של כ- 15 מיליארד שקל, כאחוז מהתוצר, לפחות כשלב התחלתי. סכום שייועד לצורך התמודדות נחושה של הממשלה עם משבר הקורונה ותמיכה בהישרדותם של עסקים קטנים ובינוניים.

 

כנגיד בנק ישראל, אני נותן את הגיבוי המלא לממשלה ולכנסת, לנקוט צעדים כאלה", סיכם הנגיד את דבריו.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה