חדשות כלכלה category name

יצאתם לחל”ת בגלל הקורונה? זכויות הפנסיה שלכם לא חייבות להיפגע

מרגע שהמעסיק מפסיק לשלם משכורת חודשית לעובד, הוא גם מפסיק להפקיד תשלומים שוטפים אל תכנית הפנסיה של העובד; אבל יש דרך לשמור על הזכויות

חדשות ספונסר 19/03/2020 14:44

א+א-

מאות אלפי עובדים שכירים יצאו בשבועות האחרונים לחופשה כפויה ללא תשלום עקב משבר הקורונה. מעבר לפגיעה המידית בהכנסה של העובדים שיצאו לחל"ת, קיים חשש לפגיעה בזכויות הפנסיה שלהם.

 

למעשה, מרגע שהמעסיק מפסיק לשלם משכורת חודשית לעובד, הוא גם מפסיק להפקיד תשלומים שוטפים אל תכנית הפנסיה של העובד. מאותו רגע, לא יצטברו עוד סכומים נוספים לטובת חיסכון לגיל פרישה לגמלאות. מעבר לכך, אף לא ישולמו דמי ביטוח, לרכישת כיסוי למקרה מוות ואובדן כושר עבודה. עם זאת, תכניות הביטוח הפנסיוני כוללות מנגנון ייחודי, המאפשר לעובדים להגן על זכויותיהם גם בתקופת חל"ת.

 

רן קלי, יו"ר דירקטוריון קבוצת קלי, מסביר כי מנגנון זה מכונה הסדר ריסק זמני. "הכוונה להסדר לתקופה קצובה, במהלכה מותיר החוסך את תכנית הפנסיה שלו על ’גחלת קטנה’, ומשלם עלות מצומצמת בלבד, הדרושה לשמירת הכיסוי הביטוחי למקרה מוות ונכות ברמתם ערב היציאה לחל"ת".

 

כיצד ניתן להפעיל את הסדר הריסק?

קלי מסביר כי הדבר תלוי בתכנית הביטוח הפנסיוני של כל עובד. בקרנות פנסיה חדשות (שתחילתן לאחר חודש ינואר 1995), קיים הסדר ריסק מובנה, לתקופה קצובה בת 5 חודשים, בתשלום עלות הכיסוי הביטוחי מתוך החיסכון הצבור בקרן על שם העובד. ההסדר יופעל בצורה אוטומטית, עם קבלת הודעה בקרן בדבר יציאת העובד לחל"ת. בתום 5 חודשים, יש לפנות אל קרן הפנסיה בצורה אקטיבית, להארכת תקופת הביטוח בתשלום.

 

מה בנוגע למי שמבוטח בביטוחי מנהלים?

בפוליסות ביטוח מנהלים, אין במקרים רבים הסדר אוטומטי לשמירת זכויות, ועל כן נדרש לפנות אל חברת הביטוח או אל סוכן הביטוח בבקשה להפעיל הסדר ריסק זמני בתשלום ע"ח המבוטח.

 

לאור הנסיבות יוצאות הדופן של משבר הקורונה, ניאותו כל חברות הביטוח הגדולות בישראל להקל על ציבור המבוטחים – גם ברמת ההוצאה הכספית, וגם בתהליך העבודה התפעולי, והודיעו כי יעניקו למבוטחים בביטוחי מנהלים באמצעותן, 3 חודשי כיסוי ביטוחי בחינם. המדובר בבשורה צרכנית של ממש ובהטבה משמעותית ללקוחות ’ברגע האמת’, שכן עלות הביטוח במהלך 3 החודשים הראשונים, תכוסה על ידי חברת הביטוח, ולא תקוזז מתוך צבירת החיסכון של העובד!

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה