חדשות כלכלה

מי יכול לעבוד ומהן ההקלות לבעלי עסקים קטנים? כל ההנחיות במקום אחד

האם ניתן לדחות דיווח למס הכנסה? איך המדינה תסייע לי בעקבות הירידה בהכנסות העסק? מי יכול לסייע בהגשת בקשה להלוואה בערבות מדינה? כל התשובות כאן

חדשות ספונסר 17/03/2020 14:36

א+א-

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מרכזת את ההנחיות לבעלי עסקים בעקבות הנחיות הממשלה החדשות. במסמך שהוציאה הסוכנות מסבירים כי משבר הקורונה מחייב אותנו בהיערכות מיוחדת, המשפיעה על חיי כולנו.

 

מדי יום ישנן הנחיות חדשות לטובת השמירה על בריאות הציבור ובניסיון לבלום את התפשטות הנגיף, מה שמוביל פעמים רבות לבילבול וחוסר אונים אל מול המציאות החדשה והמשתנה. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה ריכזה את כלל ההנחיות הנוגעות לבעלי העסקים במסמך שאלות ותשובות, אשר מתעדכן מדי יום בהתאם למצב.

 

המגזר הפרטי יעבוד במתכונת מצומצמת עם הגבלה ל-30% מכוח האדם בו זמנית. עסקים עם עד 10 עובדים לא צריכים לצמצם את מצבת כוח האדם, בתנאי שיקפידו על הוראות משרד הבריאות של שמירת מרחק של 2 מטר. שירותים חיוניים ימשיכו לפעול במתכונת מלאה, כולל מרכולים, ובתי מרקחת, וכל שרשרת האספקה של מוצרים חיוניים.

 

ההקלות המוצעות לעסקים הן דחייה בחודש של תשלומי הארנונה העסקית ודחיה בתשלומי מים. חברת חשמל תגלה גמישות לגבי מקרים פרטניים של לקוחות שלא יכולים לשלם, התשלומים לספקים יוקדמו וישולמו מיד עם אישור החשבונית. מע"מ הודיע על דחייה של מועד הדיווח והתשלום למע"מ חד חודשי ל-26.3 ודו חודשי ל-27.4.

 

לא חל שינוי במועדים לדווח ולתשלום מקדמות וניכויים למס הכנסה. עם זאת, מנהל רשות המיסים הנחה את מנהלי המשרדים בכל מערכי המס לפעול בהתחשבות מרבית ולתת מענה פרטני לעסקים שנקלעו לקשיים בשל המצב.

 

כמו כן, אם בעל העסק סבור ששיעור המקדמה שנקבע לו גבוה יותר מסכום המס שיגיע ממנו בשנת המס, למשל בעקבות ירידה משמעותית בהכנסות הצפויות של העסק בשל השפעות נגיף הקורונה, הוא זכאי לפנות לפקיד השומה באזור העסק בבקשה מנומקת להקטנת שיעור המקדמה.

 

בתאריך 16.3.2020 המוסד לביטוח לאומי הודיע על שורה של הטבות והקלות עקב משבר הקורונה. ביניהם דחייה של תשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות של חודש אפריל, פריסת התשלום הדחוי של חודש אפריל, הקפאה מוחלטת של פעולות האכיפה כולל אי הטלת עיקולים חדשים ודחיית הטיפול בעיקולים קיימים.

 

בנוסף חשוב לזכור כי, עובד עצמאי יכול לבקש מביטוח לאומי לחשב מחדש את המקדמות הרבעוניות של דמי הביטוח אם חלו שינויים בהכנסותיו של לפחות 10%. את הבקשה ניתן להגיש עד 4 פעמים במהלך השנה. כך גם אם חלו שינויים ריאליים במחזור העסקאות בתקופה של שלושה חודשים רצופים בשנה השוטפת, בשיעור של 20% לפחות לעומת מחזור העסקאות באותם שלושת החודשים בשנה הקודמת.

 

בנוסף, יינתן לעצמאים מענק בגין ירידה צפויה בהכנסות בשנה הקרובה בעקבות התפשטות הנגיף וההאטה הכלכלית. התנאים ואופן הגשת הבקשה יפורסמו לציבור בהקדם. הקרן להלוואות בערבות מדינה מעמידה מסלול מיוחד בהליך מזורז לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו מההשלכות של משבר הקורונה במסגרת המסלול הייעודי יועמדו הלוואות באמצעות הבנקים בשיעור מוגדל של ערבות המדינה ובטחונות נמוכים.

 

כמו כן, מפעיל משרד הכלכלה והתעשייה מוקד ייעודי עבור בעלי עסקים אשר נתקלים בבעיה בעקבות המשבר: 074-7502060. בעלי עסקים אשר פונים בנושאים הקשורים לקרן הסיוע להלוואות בערבות מדינה מוזמנים לפנות אל המספר 1-800-800-622.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה