חדשות כלכלה

חבילת הצעדים של משרד האוצר לשמירה על יציבות המשק

בין הצעדים - דחיית תשלומי חובה לעצמאיים ועסקים קטנים ובינוניים, מענק למפוטרים ועוד; נגיד בנק ישראל "מברך על הצעדים הכלכליים"

חדשות ספונסר 17/03/2020 09:59

א+א-

כחלק מפעולות הסיוע שבהן נוקטת ממשלת ישראל להתמודדות עם וירוס הקורונה מוביל משרד האוצר בשיתוף כלל משרדי הממשלה חבילת צעדים כלכליים לסיוע למשק. צעדים אלו נועדו לצמצם את הפגיעה בכלכלה הישראלית מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה, בכפוף לשיקול המרכזי של שמירה על בריאות הציבור והיא כוללת צעדים שיובילו לייצוב המשק והכלכלה בשגרת החיים החדשה בצל הקורונה ולצד אלו יצירת תשתית להצמחת המשק בתום המשבר. בנוסף, יוקצו 5 מיליארד שקלים לטובת מנועי צמיחה למשק.

 

התוכנית כוללת צעדים בתחום הבריאות ובהם הגדלת מלאי חירום ותרופות - רכש של מסיכות, ציוד מגן ומכונות הנשמה, בינוי ופיתוח של כ-1,000 מיטות לחולי קורונה, תגבור מערך המעבדות ומד"א על מנת לאתר את החולים ולהגדיל את מספר הבדיקות, בינוי מתחמי בידוד בבתי החולים הגריאטריים, רכש ממשלתי של חדרי מלון בפריסה ארצית למחויבי בידוד, 600 תקני אחיות, 200 תקני רופאים, 250 עובדי אחזקה במערך האשפוז, תגבור אלפי סטודנטים לסיעוד ורפואה לפי צורך.

 

במגזר הציבורי, מדבר האוצר על המשך עבודה במתכונת חירום וצעדיי התייעלות. בהסכמה עם ההסתדרות הוחלט כי העובדים שאינם חיוניים בעת הזו יצאו לחופשה על חשבון העובדים עד סוף פסח. בנוסף בתחום הדיגיטציה מתעתדים לקדם פתרונות שירות מרחוק מלשכות השירות, הרחבת פיתוח של קורסים מקוונים והאצת העברת מידע בין משרדים.

 

ינתן מענה לצרכים אזרחיים - אמצעי מיגון וחיטוי, רכש לשעת חירום, הגברת פריסת הכוחות לשמירה על הסדר הציבורי, בתחום המזון - הבטחת המשך האספקה הסדירה לאורך המשבר, לרבות פתרונות לעובדים מהרש"פ, הבטחה להמשך אספקה סדירה של תרופות לאורך המשבר. פתרונות לבידוד וחולים - ככל שיהיה צורך, יינתן מענה מלא.

 

תחום נוסף בו יטפל משרד האוצר הוא הפחתת עלויות לעסקים וסיוע מיוחד לעצמאיים. בתחום זה יוצעו הקלות כמו הקדמת תשלומים לספקי הממשלה הקטנים והבינוניים, מתן אורכה לכלל העסקים בהעברת המע"מ לקופת המדינה, דחייה ופריסה של תשלומי ביטוח לאומי של חודש אפריל, דחיית תשלומי חובה לעצמאיים ועסקים קטנים ובינוניים, דחיית תשלומי ארנונה עסקית תוך סיוע תזרימי לרשויות חלשות ומענק סיוע מיוחד לעצמאים – המענק מיועד לעצמאים קטנים אל מול ההפסדים הצפויים להם בשל הירידה בפעילות המשקית.

 

האוצר מתכוון לדאוג לנגישות אשראי לעסקים באמצעות קרן הלוואות בערבות מדינה, הקלות במתן הלוואות והגדלת מסגרת אשראי, הקלת מגבלת האשראי על ענף הנדל"ן.

 

בנוסף, הושגו הסכמות בין ארגוני העובדים והמעסיקים על אי פיטורים בתקופה הקרובה, שיצאו לחופשה או חל"ת, הקלה משמעותית בזכאות לדמי אבטלה על ידי קיצור תקופת ההכשרה, מענק מיוחד למפוטרים, רישום מהיר ודיגיטלי לשירות התעסוקה ללא צורך בהתייצבות פיזית ותכנית לשיפור ההכשרה המקצועית להשתלבות מהירה בשוק העבודה.

 

האוצר מעוניין בהקלת הנטל הכלכלי המיידי על האזרח על ידי הקדמת תשלומי מס הכנסה שלילי, הקלות במתן הלוואות והגדלת מסגרת אשראי, דחייה בתשלומי המשכנתאות ע"י הבנקים ומשרד השיכון לזכאים,  שירותים בנקאים דיגיטליים מורחבים.

 

בתחום של הקלה על עסקים ואזרחים תהיה דחיית חידוש רישיונות ותעודות לאזרחים, צמצום חובת המענה לצרכן וזמני אספקה וטיפול, עצירת רגולציה חדשה ומתגבשת, דחיית תיקון ליקויים שאינם מסכני חיים בהצהרה ותכנית האצה לדיגטציה

 

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה