חדשות כלכלה

משרד הבינוי והשיכון מודיע על הקלות בהחזרי משכנתא

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, משרד הבינוי והשיכון הכריז על מתן הקלות בפירעון תשלומי משכנתא ללווים; ההחלטה התקבלה באישור החשב הכללי במשרד האוצר

חדשות ספונסר 16/03/2020 15:17

א+א-

בימים אלו, מול התמודדות עם משבר נגיף הקורונה, הובילה שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון מהלך שבמסגרתו משרד הבינוי והשיכון והחשב הכללי במשרד האוצר הסכימו על כמה החלטות שיקלו במעט את ההתמודדות הכלכלית עם המשבר, בעניין החזרי תשלומי משכנתא מטעם משרד הבינוי והשיכון.

 

כל לווה, אשר לו יתרת הלוואה שניתנה מכוח חוק הלוואות לדיור ממשרד הבינוי והשיכון, יהיה זכאי להקלה בתשלומי המשכנתא.

 

המשרד הנחה את הבנקים לפעול בהתאם להוראות הבאות למשך התקופה הקרובה:

 

הליכי גבייה: נוכח המשבר הנוכחי, העלול להשפיע על מצבם הכספי של הלווים, משרד הבינוי והשיכון מבקש לפעול בהתחשבות מיוחדת וברגישות מרבית בכל הקשור בהליכי גבייה. יש להפעיל שיקול דעת וככל הניתן להימנע מהטלת עיצומים חדשים על לווים במסגרת הליכי גבייה.

 

דחיית תשלומי משכנתא: על הבנק לאפשר ללווה זכאי אשר יפנה לבנק בבקשה לדחיית תשלומי המשכנתא, לדחות את התשלומים (באופן מלא או חלקית לפי בקשת הלווה) למשך עד ארבעה חודשים. ההקפאה תתבצע בסמכות הבנק בלבד ובהתאם לשיקול דעתו, ללא צורך באישור הוועדה המיוחדת להחזרי משכנתא. הבנק מתבקש להיענות לבקשות הדחייה של הלווים בהקדם האפשרי וללא צורך בהגעה לסניף.

 

הקלה נוספת באישור הבנק: בהלוואות שבהן חלקו של הבנק בהלוואה עומד על 40% לפחות, באפשרות הבנק להעניק הקלה נוספת בדחיית תשלומי המשכנתא – מעבר לארבעה חודשים. בשיקול דעתו בלבד.

 

דיווח: הבנקים הונחו בחובת הדיווח על דחיית התשלומים בהתאם לכללים שנשלחו אליהם זה מכבר.

 

הוועדה המיוחדת להקלה בהחזרי משכנתא: הוועדה תמשיך להתכנס כדי להמשיך ולתת מענה רציף לפניות הלווים. ייתכן שחלק מדיוני הוועדה יתקיימו בטלפון או באמצעים אחרים.

 

יצוין כי באפשרות לווים אשר מתקשים בהחזרי המשכנתא עקב השלכות התפשטות הנגיף בעת האחרונה, אשר ההקלות לעיל אינן מסייעות להם דיים, לפנות לוועדה בבקשת הקלה נוספת בהחזרי משכנתא ללא צורך בחקירת יכולת כלכלית ובהתאם לכללים הקיימים.

 

 

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון: "אנו פועלים בתקופה רגישה זו לאפשר גמישות נוספת כלפי לווים שצריכים לעמוד בהחזרי משכנתא, ונמצאים בערפל כלכלי. אנו נמשיך לנקוט בשלל הצעדים כדי למזער עד כמה שניתן את השפעת נגיף הקורונה על ציבור האזרחים. בהזדמנות זו ראוי לשבח את המערכת הבנקאית שנרתמה ליוזמה".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה