חדשות שוק ההון

לאומי על הורדת הריבית בארה”ב: השווקים משדרים אי אמון במהלך של הפד

"השוק משדר שהכלים שהיו טובים ל-2008 לא רלוונטיים להיום, ומה שנדרש הוא צעדים פיסקליים מאוד נרחבים"; מעריכים כי בנק ישראל יפחית את הריבית בקרוב

חדשות ספונסר 16/03/2020 11:44

א+א-

דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, מגיב הבוקר להפחתת הריבית הדרמטית בארה"ב ולצעדים הנוספים שעליהם הודיע הפדרל ריזרב: "המטרה של הבנק המרכזי האמריקאי בשורת המהלכים הדרמטיים שעליהם הכריז הלילה, ובראשם הפחתת הריבית לאפס, היא ברורה – להעניק נזילות לשווקים ולשדר שהפד לוקח חלק במאמץ לצמצם את ההשפעה של הנגיף.

 

בינתיים, בדומה למה שראינו לפני כ-10 ימים עם ההפחתה של הריבית בכחצי אחוז - השווקים משדרים אי אמון במהלך של הפד: המסחר בחוזים העתידיים בוול סטריט נעצר במהלך הלילה לאחר ירידה של 4.5%. במסחר באסיה המדדים יורדים בכ-2-4 אחוזים והבורסה של סידני יורדת בלמעלה מ-9 אחוזים, וההערכה היא שגם שוק המניות הישראלי יפתח את המסחר בירידות, בדומה לעולם.

 

השוק משדר שהכלים שהיו טובים ל-2008 לא רלוונטיים להיום, ומה שנדרש הוא צעדים פיסקליים מאוד נרחבים. מה שדומיננטי בשווקים הוא הפחד הגדול מההשפעה הריאלית של הנגיף ולכן השוק מסתכל יותר על הצעדים שנוקטות הממשלות מאשר על הבנקים המרכזיים. הצעד הראשון שנקט טראמפ ביום שישי, עם ההרחבה הפיסקלית של כ-50 מיליארד דולר, הוא התחלה של מה שהשוק מצפה לו".

 

בנוגע להשפעת המהלך של הפד על שוק האג"ח המקומי הבוקר, אומר רזניק כי "הקורלציה של שוק האג"ח המקומי עם העולם נמוכה כרגע, על רקע הפדיונות הגבוהים בקרנות הנאמנות. בשבוע שעבר ראינו עלייה בתשואות בישראל, בניגוד למגמה של ירידות תשואות באג"ח הממשלתיות בעולם.

 

בנוגע למסחר במט"ח אומר רזניק כ "הדולר ממשיך להתחזק הן בעולם והן מול השקל בעקבות הודעת הפד. השקל נסחר הבוקר בשער של 3.69 שקל לדולר, היחלשות של כמעט 1% מיום שישי, ובטווח הקצר הלחץ להיחלשות השקל צפוי להימשך".

 

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן, מוסיף כי "למרות שלפד אין כלים להתמודד עם האתגרים הבריאותיים או הכלכליים שמציב הנגיף, הוא ממוקד במזעור הלחץ בשווקים הפיננסיים והנטל על הכלכלה. הפחתת הריבית של ה- FOMC ב-100 נ"ב, היא בחזרה לשפל ההיסטורי של 0.00-0.25%.

 

הנגיד פאוול נשאל במסיבת העיתונאים כמה זמן ניתן לשמור על הריבית בגבול האפס והוא השיב שה- FOMC "ישמור על טווח יעד זה עד שהוא יהיה בטוח כי הכלכלה נמצאת בדרכה להשגת יעדי התעסוקה ויציבות המחירים". פאוול נשאל לגבי הסיכוי לריבית שלילית, אך השיב כי אין מדובר בכלי מדיניות המתאים בארה"ב.

 

פאוול נשאל לגבי התחזית הכלכלית קדימה, ותגובתו הייתה כי הדבר תלוי כמעט במלואו בהתפתחות התפשטות ה- COVID-19. לדבריו, בשלב זה "לא ניתן לדעת" עד כמה ישפיעו הצעדים הבריאותיים והחברתיים הננקטים עתה בכדי לבלום את התפשטות הנגיף. פאוול ציין כי במידה והתפשטות הווירוס תיבלם, הרי שלאחר ירידה בתמ"ג ברביע השני של 2020, תבוא עלייה משמעותית בו ברביע השלישי של 2020, אך הסיכון העיקרי הוא להתפרצות ממושכת יותר של הווירוס והתמשכות הפגיעה הכלכלית.

 

"ה-FOMC הודיע כי ירכוש אג"ח ממשלתי בהיקף של 500 מיליארד דולר לכל הפחות וכ -200 מיליארד דולר בניירות ערך מגובים במשכנתאות במהלך החודשים הקרובים. פאוול אמר כי המטרה העיקרית של רכישות אלה היא להחזיר את השווקים לתפקוד תקין. הרכישות יהיו על פני כל העקום ויתחילו מיי

 

מטרתו העיקרית של הפד היא לתמוך בנזילות בשווקים הפיננסים ובשוק המימון העולמי, כך שהבנקים בארה"ב יוכלו להמשיך להלוות למשקי בית ולעסקים שנפגעים במישרין ובעקיפין על ידי הווירוס. שיעור ה-DISCOUNT הופחת ב-150 נ"ב ל- 0.25%, וזה יותר מן ההפחתה של 100 נ"ב בריבית ה-FED FUNDS. הפד הודיע גם כי ההלוואות יהיו לתקופה של עד 90 יום, עם גמישות לפירעון בכל עת ולחידוש על ידי הלווה על בסיס יומי.

 

בהודעה אחרת, הפד אמר כי הסכים עם הבנקים המרכזיים של קנדה, אנגליה, יפן, ה-ECB ושוויץ לנקוט בצעדים לשיפור מתן הנזילות באמצעות קווי SWAP דולריים בין בנקים מרכזיים אלה. הבנקים המרכזיים יתחילו לספק נזילות דולרית במסגרת של 3 חודשים, זאת בנוסף לפעילות שבועית שכבר החלה. הבנקים המרכזיים גם הסכימו להוריד את התמחור בפעולות אלה כך שהריבית בעסקאות אלו תהיה ה-OIS הדולרי בתוספת 25 נ"ב.

 

מה המטרה של זה? במסחר במהלך הלילה במזרח הרחוק, תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב שבה וירדה לכ-0.67%, לאחר שהגיעה ל-0.96% בסוף השבוע החולף. התשואה לשנתיים ירדה לכ-0.27%.

 

במקביל לצעדים של ארה"ב, הבנק המרכזי של ניו-זילנד ביצע הפחתת ריבית (75 נ"ב הפחתה ל-0.25%) והבנק המרכזי של נורבגיה ביצע הפחתה גם כן (50 נ"ב ל-1.0%). הפחתות אלו באו לאחר שבנקים מרכזיים בעולם הפחיתו הריבית במהלך השבוע הקודם (מקסיקו, אנגליה) והכריזו על צעדי הרחבה כמותיים ורגולטוריים. בנסיבות אלו, ובהינתן המשך ירידת האינפלציה בישראל, בנק ישראל צפוי להוריד את הריבית בקרוב".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה