מיטב בתגובה למדד המחירים: ”אי וודאות גדולה בסביבת האינפלציה”

מדד המחירים לצרכן בחודש פברואר ירד ב-0.1% בהתאם לתחזית אולם מחצית השנייה של חודש מרץ כ-20% מהסעיפים במדד לא יהיה ניתן למדוד; התחזית לאינפלציה ב-12 החודשים הבאים ירדה ל- 0.3%

חדשות ספונסר 16/03/2020 10:13

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס הבוקר למדד המחירים לצרכן לחודש פברואר שהתפרסם אמש ואומר כי המדד ירד ב-0.1% בהתאם לתחזית. מחירי המזון לא עלו בניגוד לתחזית, אך מחירי ההלבשה הוזלו פחות מההערכה שלנו. קצב האינפלציה ירד ל-0.1%, כאשר ללא הפירות והירקות, השפעות הממשלה והאנרגיה, המדד עלה ב-12 החודשים ב-0.2%.

 

זבזינסקי אומר שאנחנו עומדים כעת לקראת אי וודאות גדולה בסביבת האינפלציה, ממספר סיבות. ראשית, במחצית השנייה של חודש מרץ כ-20% מהסעיפים במדד המחירים כמעט לא יהיה ניתן למדוד - ארוחות מחוץ לבית, הלבשה והנעלה שברובה נמכרת בקניונים, סעיף החינוך, הצגות, קונצרטים ומשחקי ספורט, עריכת מסיבות ואירועים, הוצאות על נסיעות לחו"ל.

 

אם המוצר או השירות לא ניתן למדידה, הלמ"ס אמורה לקחת את השינוי במחיר של מוצרים דומים ששייכים לאותו סעיף. אולם, במקרה זה יש סעיפים שלמים שלא ניתן למדוד בהם מחירים. הנחנו שאין שינוי במחירים של סעיפים אלה.

 

בנוסף, קצב הצמיחה במשק צפוי להאט עקב עלייה באבטלה ופגיעה בשכר של עובדים רבים, כנראה לא תהיה העלאת מע"מ ומיסים אחרים גם אם תקום ממשלה במהירות. הירידה החדה במחירי הנפט תשפיע לא רק על מחיר הדלק בחודש אפריל (הנחנו השפעה של 0.25% על מדד אפריל), אלא על מחירי מוצרים ושירותים רבים בהמשך.

 

מנגד, השקל רשם פיחות חד יחסית גם מול הדולר והאירו וצפוי להשפיע על מחירי היבוא. מחירי המזון ומוצרים אחרים במרכולים צפויים לעלות בחדות בחודש מרץ ואולי גם באפריל (הנחנו התייקרות מזון של 1% במרץ). צפוי מחסור במוצרים שונים, בעיקר המיובאים, מה שעשוי לגרום לעליית מחירים של חלקם (מכוניות, מוצרי חשמל וכו’).

 

זבזינסקי מפרסם תחזית להמשך ואומר כי לאחר שקלול של כלל ההשפעות, אנו מעריכים שמדד חודש מרץ יעלה ב-0.3% בעיקר בהשפעת סעיף המזון, הפירות והירקות והדיור. מדד חודש אפריל צפוי להישאר ללא שינוי. הוא יושפע מהוזלת הדלק מחד ומהמשך עלייה במחירי המזון והפירות והירקות. התחזית לאינפלציה ב-12 החודשים הבאים ירדה ל- 0.3%.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה