ענקית האנרגיה הבינלאומית נכנסת לישראל – מה יהיו ההשלכות על שותפות רא”מ?

ריכזנו את השאלות והתשובות המרכזיות שעלו לאחרונה בעקבות חתימה על ההסכם עם ענקית האנרגיה Enefit

מערכת ספונסר 26/12/2019 11:07

א+א- 4

לאחרונה דיווחה שותפות רא"מ (רותם אנרגיה מחצבים) על הסכם עליו חתמה עם ענקית האנרגיה הבינלאומית Enefit. הדיווח עורר עניין וסקרנות רבה שבאו לידי ביטוי הן במחזורי המסחר הגדולים והן בשאלות רבות בנוגע להשלכות ההסכם והשפעתו העתידית על השותפות. על מנת לעשות סדר בדברים, ריכזנו את השאלות והתשובות המרכזיות שעלו בימים האחרונים.

 

מי זו Enefit?

 

Enefit Outotec Technology נמנית על קבוצת Eesti Energia שבבעלות ממשלת אסטוניה (החברה באיחוד האירופי). הקבוצה מעסיקה כ -5,700 עובדים ונחשבת לאחת ממפיקות האנרגיה המתחדשת הגדולות ביותר במדינות הצפון אירופאיות ובכלל זה הפקת אנרגיה מפסולת עירונית, שמש, ביו-מסה ורוח ומחזיקה בתחנות כוח המייצרות חשמל בהיקף של כ- TWH12 בשנה.

Enefit הינו המותג הבינלאומי של חברת Eesti Energia  הנחשבת לאחת החברות המובילות בעולם בהפקת אנרגיה מפצלי שמן תוך שימוש בכרייה Ex-situ) ENEFIT) בעלת ניסיון מצטבר של עשורים בהקמה והפעלה של מתקנים להפקת אנרגיה מפירוליזה, החברה מחזיקה במרכז מו"פ בגרמניה. בעשור האחרון בלבד, השקיעה Enefit כ-2.4 מיליארד יורו בהפקת אנרגיה מפצלי שמן.  נכון ל-2018, Enefit מחזיקה בנכסים להפקת אנרגיה בשווי של כ-3 מיליארד אירו. מלבד אסטוניה, Enefit פעילה גם בין היתר, בגרמניה, פולין, ירדן וארה"ב.

בימים אלה חברת הבת של Enefit בירדן, Attarat Power Company, מקימה בשכנתנו ממזרח תחנת כוח באטרט אום גודראן והיא צפויה להתחיל לפעול בשנת 2020.  בהמשך יוקם מפעל להפקת נפט מפצלי שמן בהיקף של 36,000 חביות ליום.

המתקן האחרון שהוקם על ידי Enefit  ומופעל על ידה הינו מתקן 280 Enefit שהינו State of the Art בהפקת אנרגיה בפירוליזה. מתקן זה עושה שימוש בצמיגים גרוסים אותם היא משלבת עם פצלי שמן לצורך הפקת האנרגיה. בכךEnefit   נותנת מענה סביבתי לבעיה כלל עולמית של הצמיגים שיצאו משימוש.

 

 

מתקן Enefit 280 / קרדיט: Enfit

 

על מה היה הדיווח ומה ההסכם שנחתם בין רא"מ לבין Enefit?

על פי ההסכם שנחתם לאחרונה בין שותפות רא"מ ובין Enefit,  השותפות תקבל רישיון לעשות שימוש בטכנולוגיה של החברה לצורך תכנון, הקמה ותפעול של המתקנים לייצור נפט וחשמל מפצלי שמן וחומרים המכילים הידרוקבונים (כגון פסולת פלסטיק). על פי ההסכם, המתקנים של רא"מ במישור רותם יוקמו בדומה למתקנים של Enefit העומדים בתקני הגנת הסביבה האירופאים, בהתאמות המתבקשות. בין השאר, במקום שילוב של פצלי שמן וצמיגים גרוסים בהם עושה החברה האסטונית שימוש, במתקני רא"מ יעשה שימוש בפצלי שמן בשילוב כ-200,000 טונות פסולת פלסטיק, מדי שנה.

 

מה משמעות סעיף הבלעדיות שישנו בהסכם?

בהסכם שנחתם בין ענקית האנרגיות המתחדשות הבינלאומית ובין שותפות רא"מ נקבעה תקופת בלעדיות במהלכה  החברה לא תעניק רישיונות שימוש בטכנולוגיית Enefit ולא ימכר ציוד ייעודי עיקרי לגוף אחר המתכנן לפעול בישראל. זאת לאחר שהחברה בחנה מספר אפשרויות לפעילות ולשיתופי פעולה בישראל. המשמעות היא שלרא"מ זכות בלעדית לעשות שימוש בטכנולוגיה המתקדמת של Enefit  בישראל.

 

כמה תשלם רא"מ עבור הרישיון ומתי תצטרך לעשות זאת?

תמורת הרישיון השותפות תידרש לשלם דמי רישיון (License Fee) בסך מצטבר של 1,700,000 אירו. בהקשר זה חשוב להדגיש כי סכום זה ישולם לחברה האסטונית, רק לאחר שהשותפות תגיע לסגירה פיננסית עם גורם מימון ושהפרוייקט ייצא לדרך. בנוסף, Enefit תקבל תמלוגים (Royalty Fee)  בשיעור של 2.5% מהכנסות ממכירת התוצרים ותוצרי הלוואי, בניקוי הוצאות הייצור, ההפעלה והתחזוקה (למעט הוצאות כריה), בהתאם לעקרונות לחישוב התמלוגים למדינת ישראל על פי פקודת המכרות.  

 

מה המשמעות לכך שהתשלום יבוצע רק בסגירה פיננסית?

ההסכמה של ענקית אנרגיה בסדר הגודל של Enefit לקבל תשלום רק לאחר ההגעה לסגירה פיננסית מהווה הבעת אמון מצידה של החברה הבינלאומית בפרוייקט של רא"מ, ביכולת שלו להגיע לסגירה פיננסית, בפוטנציאל הכלכלי הטמון בו ובפתרונות האנרגטיים והסביבתיים אותם הוא מציע.

 

כיצד תורם ההסכם ליכולת של רא"מ להגיע לסגירה פיננסית?

כל הפעולות של רא"מ מכוונות לסגירה פיננסית כך שכל הסכם מזכר הבנות, הסכם והיתר מקרב את החברה ליעד זה. ההסכם שנחתם עם Enefit הוא אבן דרך משמעותית בתכנית העבודה של רא"מ ויסייע לקדם את הסגירה הפיננסית ואת ההגעה להסכמי מימון עם גורמים מקומיים ובינלאומיים בדרך לעלייתו של הפרוייקט לקרקע.  

 

לאתר רא"מ: rem-energy.com

 

***הכתבה בשיתוף חברת רותם אנרגיה מחצבים

 

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  יש אישור לשריפת פלסטיק?

  ישראלי 01/01/2020 07:05

 2. 2
  ה אוסטרלי

  נראה שהאוסטרלים יודע במה להשקיע 28/12/2019 20:47

 3. 3
  הוספנו בסיום הכתבה. |4|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 26/12/2019 11:24

 4. 4
  למה לא מציינים כתבה פירסומית?

  לטעמי יש בזה גניבת דעת לקרוא להסכם שהחברה נכנסת לישראל. כולה נותנת רשות להשתמש בטכנולוגיה שלה תמורת כסף
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חדש ישן 26/12/2019 11:16