הכה את הנושא – מדדים

הגולש "נשמא" מסביר בצורה פשוטה את נושא המדדים והאם כדאי לסחור בהם

חדשות ספונסר 15/12/2019 13:56

א+א- 6

אחת הדרכים לסחור בבורסה היא באמצעות המדדים. מי שרוצה להיחשף לסקטור מסוים או לקבוצת של מניות מסוימת יכול לעשות זאת דרך המדד הרלוונטי אליו. אי אפשר לקנות בצורה ישירה את המדד (זה לא נייר ערך) אלא דרך קרנות סל שמתחקות אחרי המדד. יש קרנות רגילות, יש קרנות ממונפות ועוד.

 

מה זה מדד? מדד ניירות ערך משקף את רמות המחירים הממוצעות והיחסיות של ניירות הערך הכלולות בתוכו. כל מדד בנוי מהרכב מניות ביחס כזה או אחר לפי שווי השוק של המניה שהיא חלק מהמדד. כמוכן בכל מדד צריך לעמוד בתנאי סף נוספים כמו אחוזי אחזקה של הציבור בחברה ושהשווי הכספי שלהם יהיה מעל סכום של עשרות או מאות מיליוני שקלים. במידה וחברה אינה עומדת בדרישות הסף, היא לא תיכנס למדדים למרות שהיא מאותו ״סקטור״.

 

במילים אחרות, חברה שיש לה אחוזי אחזקה קטנים מדי של הציבור, הנזילות בה תהיה נמוכה יותר וכפועל יוצא מחזורי המסחר לרוב יהיו נמוכים. בנוסף לבעלים יש יותר שליטה שיכולה להשפיע על המדד כולו. מינימום אחזקה של הציבור עומד על 25% ובמקרים מסוימים בשווי חברה גבוה יכול לרדת ל 20%.

 

לדוגמא, מדד תא 35 מורכב מ-35 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר הנסחרות בבורסה של ת"א. לכל מניה לא יהיה את אותו משקל במדד, זה לא מתחלק באופן שווה, כלומר לא כל מניה משפיעה 3% על המדד ( 100 חלקי 35 בערך). אלא, יש השפעה של שווי השוק של החברה על החלק היחסי שלה בתוך המדד עם תקרה של משקל מקסימום. כך למשל, מניה ששווייה 30 מיליארד שקל תשפיע בצורה שונה ממניה ששווייה 10 מיליארד למרות ששתיהן יכולות להיות שייכות לאותו המדד.

 

מדדים נוספים שנחסרים בת"א יהיו מדדי שווי שוק, כמו ת"א 125 מדד שמכיל בתוכו את 125 המניות בעלות שווי שוק הגבוה ביותר ושעומדות באחוז החזקות ציבור מתאים. בנוסף ישנם מדדים סקטוריאליים כמו מדד מניות הבנקים והביטוח, מדד ת"א ביומד, מדד מניות הנדל"ן ועוד.

 

על מנת להימנע מזעזועים אגרסיביים והשפעה של מניה אחת על כל המדד יש ״אחוזי תקרה״ שאותם אי אפשר לעבור במדד ספציפי גם אם מבחינת שווי השוק של המניה מתוך השווי המצרפי של כל המניות במדד החלק היחסי היה יכול להיות גבוה יותר. למשל, תארו לעצמכם מדד קנאביס שיש בו 5 חברות אבל אחת בשווי 900 מיליון שקל וכל השאר יחד 100 מיליון, המניה לא תשפיע ב 90% על המדד, כי אז לא צריך אותו.

 

עדכון מדדים - אחת לחודש מבצעים עדכון משקולות במדדים, עושים שקלול מחודש במשקלים של המניות במדדים ופעמיים בשנה יש עדכון שווי שוק (גם משקלים), בו מתבצעות כניסות ויציאות מהמדדים בשל עליה או ירידה בשווי השוק בחצי שנה האחרונה (עדכונים גדולים).  

 

לדוגמא, מדד תל אביב 35 (מעוף) יכיל את 35 החברות בעלות שווי שוק הגדול. נניח והיום יש חברה שנמצאת מחוץ למדד (מקום 40 לדוגמא) ששווי השוק שלה גדל במהלך התקופה ולפני העדכון היא תהיה ממוקמת במקום 31 בשווי השוק שלה בבורסה. היא צריכה להיכנס למדד וכתוצאה מכך חברה אחרת בעלת השווי הנמוך ביותר במדד 35 ביום הקובע לעדכון תיאלץ לצאת ממנו.

 

במצב הזה בעצם קרנות הסל מזרימות פקודות ביחס הרלוונטי למניה. ימכרו את זאת שיוצאת ויקנו את זאת שנכנסת. המכירות והקניות לא יתבצעו באופן מלא כי החברה נמצאת במדדים נוספים ולכן יבוצע החלק היחסי, לרוב זה מביא לגידול בביקושים וההיצעים בזמן העדכון.

 

בעבר היו לא מעט ספקולציות סביב כניסה/יציאה ממדדים והיו נוצרים פערי ארביטרז’ ששימשו קרקע פורייה לרווח בהתארגנות מוקדמת באמצעות בדיקת כמויות ורכישה/מכירה לקראת העדכון אם קיים עיוות, היום יותר קשה.

 

גריעת מניה ממדד יכולה להתבצע מכמה סיבות, לדוגמא החברה נמכרה ונמחקת ממסחר, במידה וזהו מדד ״כמותי מוגבל״ כמו מדד ת"א 35, המניה תגרע ממנו ומניה אחרת בעלת שווי שוק המתאים תיכנס במקומה. דוגמא למדד כזה הוא ת"א 35.במידה והמדד לא מוגבל (כמו מדד הנדל"ן) אז המניה תיגרע ולא תכנס אחרת במקומה.

 

סיבה נוספת לגריעת מניות היא שינוי באחזקות הציבור, אותם פרמטרים המאפשרים כניסה, שינוי בהם יכול להביא להוצאה מהמדד. כמובן שגם שינוי סיווג פעילות החברה ייתכן ויוציא אותה מהמדד בו היא נמצאת. לדוגמא אם חברת נדלן תעבור מפעילות נדלן לקנאביס היא תצא ממדד הנדלן ותעבור למדד קנאביס ככל שתעמוד בדרישות.

 

עדכון משקלות - אחרי תקופה מסוימת של מסחר משתנה שווי החברות הנמצאות במדד ואז בעצם מעדכנים את אחוז ההשפעה של המניה על המדד המסוים .לדוגמא, החברה הייתה שווה 100 מיליון והשפיעה 5% על המדד והיום היא 500, האם תמשיך להשפיע 5% על המדד? אולי יותר? תלוי גם באחרות כמובן, זה משחק של יחסים וכמובן מגבלת משקל מקסימום. פעולות העדכון קורות אחת לתקופה מסוימת, תלוי במדד, ולכן כדאי להיות ערניים למועדי העדכון, ההשפעה על המניה שבה אתם מחזיקים ועוד.

 

למשקיעים/סוחרים הגדולים עדכון מדדים זאת הזדמנות מצוינת לקנות או למכור כמות גדולה בגלל ההיצעים והביקושים הגדולים של קרנות הסל. זה בעצם הפקודות הגדולות שאנחנו רואים בבוק ביום העדכון. בימים שקודמים לעדכון אפשר לראות לפעמים בדיקות עומק בעיקר בטרום מסחר ובמכרז נעילה על מנת שידעו כמה כסף בערך ובאיזה מחיר צריך להזרים פקודות על מנת לקבל או להיפרד מהכמות הנדרשת לעדכון.

 

 

חדשות ספונסר

6 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  תודה, החכמת אותי.

  פערפל 15/01/2020 05:41

 2. 2
  איי הסייעת...|15|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  נשמא 15/12/2019 17:45

 3. 3
  עזוב אייקון סימון...

  ביקשתי בקשה יותר צנועה...|161|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  נשמא 15/12/2019 17:44

 4. 4
  תעזוב...סתם נוכלת

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  hummiz 15/12/2019 14:43

 5. 5
  בראבו לנשמא|34|

  מתי הוא מקבל אייקון|38|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  סימון1 15/12/2019 14:37

 6. 6
  סייעת השיניים שלי שואלת

  אם נשמא נשוי... אמרה שנשמע לה בחור לעניין |26|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Liron101 15/12/2019 14:00