קנס של 3.2 מיליון ₪ למפעל גן שמואל בגלל ליקויים בטיפול בחומרים מסוכנים

החברה לא התקינה גלאי אמוניה נדרשים ולא אחסנה את הרעלים במקום סגור; כל ההפרות כבר טופלו והיתר הרעלים למפעל חודש

חדשות ספונסר 09/12/2019 14:45

א+א-

במסגרת פעולות הפיקוח השגרתיות שמבצע המשרד להגנת הסביבה, התגלו ליקויים חמורים במפעל גן שמואל מזון שבמועצה האזורית מנשה, המחזיק חומרים מסוכנים וכמות גדולה של גז אמוניה.

 

הליקויים אמנם טופלו, אך בשל חומרת ההפרות הטיל יצחק בן דוד, סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, עיצום כספי בסך 3,232,980 שקל על המפעל, בגין מספר הפרות של תנאים בהיתר הרעלים שהיה תקף באותה העת.

 

חברת גן שמואל הנסחרת בבורסה ובבעלותה מפעל גדול בכניסה לקיבוץ גן שמואל המייצר בסיסי משקאות, תרכיזים, סירופים ומיצי פירות, ומוחזקים בו חומרים מסוכנים וכמות גדולה של גז אמוניה (מעל 4 טונות). במהלך פעולות הפיקוח השגרתיות במפעל שביצעו אנשי מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, התגלו במקום ליקויים חמורים.

 

החברה לא יישמה את המלצות דוח מהנדס מערכות הקירור המתייחסות לתחזוקה שוטפת של מערכות אמוניה, ולא התקינה את כל גלאי האמוניה הנדרשים על פי היתר הרעלים. החברה לא הכינה נוהל לריקון יזום של אמוניה ממערכת הקירור עקב תקלה, שיפוץ או הרחבה, ולא החזיקה אמצעי גיבוי למערכת הבקרה וההתראה על דליפת אמוניה.

 

עוד נמצא כי החברה לא אחסנה רעלים במקום סגור, וכן לא ביצעה תרגיל חירום, אשר נועד להבטיח את מוכנות צוות המפעל לטיפול באירוע חומרים מסוכנים, לרבות במקרה של דליפת אמוניה.

 

בעקבות הפרות חמורות אלה זומנו בכירי המפעל לשימוע שקיים מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ. לאחר הליך השימוע כל ההפרות טופלו ועל כן הוחלט לחדש את היתר הרעלים למפעל.

 

יחד עם זאת, בשל ההפרות החמורות, בחודש ינואר 2019 המשרד להגנת הסביבה הוציא למפעל הודעה על כוונה להטיל עיצום כספי בגין 6 הפרות של תנאי היתר הרעלים. עם קבלת ההודעה, ניצלה החברה את זכות הטיעון שנתונה לה, ופנתה בבקשה לבטל את העיצום הכספי. לאחר שהמשרד שקל את בקשתה, הוחלט לדחותה ולהטיל עיצום כספי בסכום שהופחת לפי תקנות ההפחתה מ-5.4 מיליון שקל.

 

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותו על-מנת לשמור על כך שהמפעלים יעמדו בתקנות היתר הרעלים. המשרד ימשיך לבצע סיורים וסיורי פתע ויאכוף בחומרה כנגד כל הפרה שתימצא.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה