בית המשפט אישר את מיזוג אגוד עם מזרחי טפחות

השופט עודד שחם: "לא הוכח שמיזוג בנק אגוד לתוך קבוצת המזרחי, יפגע משמעותית בתחרות"

חדשות ספונסר 28/11/2019 12:57

א+א-

בית המשפט לתחרות בירושלים קיבל היום את הערעור שהגישו בעלי השליטה בבנק אגוד ובנק מזרחי, על החלטת מ"מ הממונה על התחרות להתנגד למיזוג בין הבנק לבין בנק מזרחי. השופט עודד שחם קיבל את ערעור הצדדים וקבע כי לא נמצאה תשתית ראייתית לכך שהמיזוג יפגע בתחרות.

 

רשות התחרות פסלה לפני שנה וחצי את המיזוג בין שני הבנקים, בטענה שהוא עלול לפגוע בתחרות במערכת הבנקאית. "המערכת הבנקאית בישראל היא מערכת ריכוזית עם בעיות תחרותיות רבות, אחת מהן באה לידי ביטוי בחסמי כניסה גבוהים מאוד", כתב אז ממלא מקום הממונה על ההגבלים.

 

גם שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון התנגדו בשעתו להצעת המיזוג, בעוד שבנק ישראל והממונה על הפיקוח בבנקים חדווה בר, הביעו תמיכה במיזוג.  

 

בהחלטתו כתב השופט שחם:" הגדרת השוק עליה התבסס הניתוח בהחלטת מ"מ הממונה מעוררת קשיים מהותיים, ואינה יכולה לעמוד. בחינת המעברים בין הבנקים, אשר היוותה נדבך מרכזי בהתנגדות למיזוג, מעוררת גם היא קשיים, הן במישור המושגי, הן במישור היישומי והמתודולוגי".

 

במסגרת פסק הדין הורה בין הדין לממונה על התחרות לבחון אם ניתן להפיג את החשש לתחרות בכל הנוגע לאשראי בענף היהלומים עקב המיזוג.  " לא הונחה תשתית בדבר אפקט פרו תחרותי של המיזוג, העשוי להוות משקל נגד הולם לפגיעה זו" כתב השופט.

 

"בהתחשב במאפייניו של בנק אגוד, בדרכי פעילותו, בקשיים העומדים בפניו, לרבות במישור היעילות, ובהעדר אינדיקציה משמעותית בדבר השפעה של הבנק על השחקנים האחרים בשוק, אין בסיס לקביעה כי גריעתו של הבנק צפויה לפגוע באופן משמעותי בתחרות. מסקנה זו עומדת בעינה גם לנוכח רפורמות בענף הבנקאות, המצויות בשלבי התהוות שונים"

 

בסיכומו של דבר הורה השופט להחזיר את הטיפול במיזוג בין הבנקים לממונה על התחרות כדי שיוכל להשלים את החלטתו. "בנסיבות אלה, יש להחזיר את העניין למ"מ הממונה, על מנת שיידרש לשאלה האם ניתן להפיג את החשש האמור באמצעות קביעת תנאים.

 

בהחלטה יתייחס מ"מ הממונה גם לעניין נוסף, אשר לא לובן בהחלטה מושא העררים, והוא השאלה האם חשש תחרותי שהעלה מ"מ הממונה, בדבר דפוסי פעולתו הצפויים של בנק מזרחי אם סך נכסיו המאזניים יתקרב ל-20% מסך הנכסים המאזניים במערכת, נותר בעינו גם בעקבות מכתבה הנזכר של סגנית המפקח על הבנקים", כתב השופט.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה