רא”מ ו- Enefit במו”מ להקמת מתקן ההפקה במישור רותם

השותפות מעוניינת לקבל רישיון שימוש בטכנולוגיית Enefit לצורך הקמה ותפעול של המתקן לייצור נפט וחשמל מפצלי שמן ופסולת פלסטיק

חדשות ספונסר 27/11/2019 11:13

א+א-

שותפות רא"מ מדווחת הבוקר על משא ומתן שהיא מנהלת עם חברת האנרגיה האירופאית Enefit לכניסה לפעילות בישראל. Enefit היא החברה הגדולה בעולם להפקת נפט מפצלי שמן תוך שימוש בכרייה ומהגדולות בצפון אירופה בתחום האנרגיה המתחדשת.

 

המשא ומתן המתנהל בין החברות הוא לגבי התקשרות בהסכם רישיון והסכמים נלווים ובכללם הסכם אספקת ציוד והסכמי מתן שירותים עם השותפות. שותפות רא"מ מתכננת להקים במישור רותם מתקן להפקת נפט וחשמל, אשר יוזן בפצלי שמן ובחמישית מכמות פסולת הפלסטיק השנתית המיוצרת בישראל. חתימת הסכם עם ענקית האנרגיה יקדם משמעותית את הסגירה הפיננסית ואת צאתו של הפרויקט לדרך.

 

Enefit Outotec Technology נמצאת בבעלות משותפת של חברת Outotec הפינית וחברת Eesti Energia שבבעלות ממשלת אסטוניה (החברה באיחוד האירופי). הקבוצה מעסיקה כ -5,700 עובדים ונחשבת לאחת ממפיקות האנרגיה המתחדשת הגדולות ביותר במדינות הצפון אירופאיות ובכלל זה הפקת אנרגיה מפסולת עירונית, ביו-מסה ורוח.

 

במקביל, החברה נחשבת לאחת החברות המובילות בעולם בהפקת אנרגיה מפצלי שמן תוך שימוש בכרייה (Ex-situ) – שיטה שאינה עושה שימוש בחימום תת הקרקע, סידוק הידראולי או קידוחי הפקה, כאשר בעשור האחרון בלבד השקיעה החברה כ-2.4 מיליארד יורו בהפקת אנרגיה מפצלי שמן. באסטוניה החברה עושה שימוש בצמיגים גרוסים אותם היא משלבת עם פצלי שמן לצורך הפקת האנרגיה. בכך החברה נותנת פתרון ממשי לבעיית פסולת הצמיגים, בעיה כלל עולמית.

 

על פי נתוני החברה, נכון ל-2018, Enefit מחזיקה בנכסים להפקת אנרגיה בשווי של כ-3 מיליארד אירו. מלבד אסטוניה, Enefit פעילה גם בגרמניה, פינלנד, שוודיה, לטביה, ליטא, פולין, ירדן וארה"ב.

 

בימים אלה, ולאחר השלמת הסגירה הפיננסית, מוקמת בדרום ירדן תחנת כח להפקת חשמל מפצלי שמן המבוססת על טכנולוגיה של Enefit, בעלות כוללת של מעל ל- 2 מיליארד דולר.

 

במסגרת הסכם הרישיון שהצדדים במו"מ לחתימתו, השותפות תקבל רישיון לעשות שימוש בטכנולוגיית Enefit (Enefit 280) לצורך ההקמה והתפעול של המתקן לייצור נפט וחשמל מפצלי שמן וחומרים המכילים הידרוקרבונים (כגון צמיגים ופסולת פלסטיק), שהשותפות מתכננת להקים במישור רותם, כמפורט בתשקיף שפרסמה השותפות.

 

דמי הרישיון ל- Enefit ישולמו רק לאחר הסגירה הפיננסית ובכפוף לה. כמו כן השותפות תשלם ל- Enefit תמלוגים (Royalty Fee) על פי מנגנון שיוסכם בין הצדדים.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה