קבוצת MRC הזוכה במכרז תחנת הכוח אלון תבור, השלימה סגירה פיננסית לשלוש תחנות

MRC תקבל בעלות על תחנת הכח אלון תבור, ב-3 בדצמבר 2019; הקבוצה מורכבת מחברת מבטח שמיר, חברת התשתיות PMEC ישראל וחברת רפק אנרגיה מקבוצת ג’נריישן קפיטל

חדשות ספונסר 24/11/2019 12:12

א+א-

קבוצת MRC, רוכשת תחנת הכוח אלון תבור של חברת החשמל, מודיעה על השלמת הסגירה הפיננסית למימון רכישת שלוש תחנות כוח ובהן תחנת הכוח אלון תבור. מכרז תחנת הכוח אלון תבור בו זכתה הקבוצה, היה המכרז הראשון בישראל למכירת תחנת כח פעילה מידי חברת החשמל. לאחר הזכייה, מודיעה כעת הקבוצה המורכבת מ PMEC ישראל, רפק אנרגיה מקבוצת ג’נריישן קפיטל וחברת מבטח שמיר, על סגירה פיננסית לתחנות באמצעות קונסורציום מימון בהובלת בנק הפועלים והושלמה בפרק זמן קצר של חודשיים ימים.

 

תחנת הכוח אלון תבור, הסמוכה לעפולה ונמכרה לקבוצת MRC אלון תבור, הינה התחנה הראשונה שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי, במסגרת הרפורמה במשק החשמל עליה הוחלט בדיוק לפני שנה, ביולי 2018 על ידי משרד האנרגיה בראשות שר האנרגיה, הד"ר יובל שטייניץ. בנק הפועלים הוביל וארגן את המימון לעסקה בסינדיקציית מלווים שכוללת את מגדל, עמיתים, מנורה והבנק האוסטרי Kommunalkredit Austria. בבנק הפועלים הובילה את העסקה רחלי מלח ממערך מימון פרויקטים בניהולו של ליאור מנצר.

 

מאיר שמיר, מנכ״ל חברת מבטח שמיר, ארז בלשה, יו"ר MRC ומנכ״ל ג׳נריישן קפיטל וג׳ייסון ליו- מנכ״ל חברת PMEC ישראל מסרו כי בשם קבוצת MRC אלון תבור: ״זהו שלב נוסף לקראת קבלת בעלות על תחנות הכח באלון תבור. אנו מתכוונים להפעילן באופן האיכותי ביותר תוך הרחבת פעילות ייצור החשמל במסגרת הקבוצה על מנת להמשיך ולקדם את משק האנרגיה בישראל. אנו גאים בגופים הפיננסיים בראשות בנק הפועלים, שהביעו בנו אמון ומודים לחברת החשמל, ליו״ר החברה יפתח רון טל ולמנכ״ל עופר בלוך, על הובלת מהלך מוצלח זה ועל שיתוף הפעולה בהמשך״.

 

צחי כהן, משנה למנכ״ל בנק הפועלים והממונה על החטיבה העסקית: ״בנק הפועלים רואה במימון תחום התשתיות תחום פעילות מרכזי ואמצעי לפיתוח המשק ושמח ללוות את היזמים מקבוצת MRC אלון תבור, בראשותם של מאיר שמיר, ארז בלשה, וג׳ייסון ליו ברכישת תחנת הכח אלון תבור כחלק מיישום הרפורמה במשק החשמל״.

 

יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל ביקש להודות להנהלת חברת החשמל והצוותים המקצועיים אשר ניהלו את התהליך תוך עמידה בלוח זמנים צפוף. "מדובר בתחילתה של מהפכה הלכה למעשה שפירותיה כבר מניבים תשואה לציבור בצורת הוזלת מחיר החשמל. הרפורמה בחברת החשמל משפיעה ישירות על הורדת יוקר המחייה בישראל ומכירת תחנת הכח היא התרומה המשמעותית הראשונה לכך."

 

אלעד כהן מנכ"ל MRC אלון תבור ציין עם חתימת ההסכם כי "מדובר באירוע היסטורי במשק החשמל, אנו גאים להיות החברה הראשונה שמיישמת את העידן החדש בשוק."

 

MRC אלון תבור התמודדה במכרז מול שש קבוצות נוספות וזכתה בהצעת רכישה תמורת כ- 1.9 מיליארד ₪. במכרז השתתפו חברות אנרגיה מקומיות לצד חברות בינלאומיות, גופים עסקיים ופיננסיים מובילים. 

 

תחנת אלון תבור שבעמק יזרעאל, נמכרת כחלק מהרפורמה בחברת החשמל בה מחויבת חברת החשמל למכור חמש תחנות כוח במטרה לצמצם את חלקה במקטע הייצור. אלון תבור תהיה התחנה השלישית בגודלה בסקטור יצור החשמל הפרטי עם כושר ייצור של 600 מגה-וואט.

 

התחנה כוללת טורבינת גז במחזור משולב ושתי תחנות פיקריות במחזור פתוח המונעות בסולר. בנוסף, במתחם אלון תבור יש שטח שיאפשר הרחבה עתידית לייצור 230 מגה-ואט נוספים באמצעות הקמת תחנות פיקריות חדשות. חברת החשמל התחייבה למכור 5 תחנות כוח, על פי לוחות זמנים קבועים, תוך יישום מתווה של ירידה הדרגתית במקטע ייצור החשמל והיא צפויה לרדת מתחת ל40 אחוזים מכלל הייצור המשקי בסוף התהליך.

 

מנכל חברת החשמל, עופר בלוך, הוביל את מכירת התחנה כשלצידו בראש הצוות עומד אמיר ליבנה, סמנכ"ל האסטרטגיה והשינוי המבני בחברת החשמל. את הליווי המשפטי ניהל עוד גרשון ברקוביץ, סגן היועצת המשפטית של החברה ואת הצוות המקצועי הובילו סמנכ"ל היצור, רם ארליכמן ומנהל אגף היצור, יוסי רופא.

 

את חברת החשמל ליוו בתהליך המכירה חברת גורן קפיטל בראשות שמואל גורטלר ומשרדי עוד הרצוג פוקס נאמן וש. הורוביץ. את MRC ייצגו עו״ד יותם לשם, שותף במשרד תדמור-לוי, שליווה וערך את הסכמי המימון, ועו״ד עירן איפרגן, שותף במשרד אפשטיין רוזנבלום מעוז (ERM), שהוביל את הייעוץ המשפטי בתחום הרגולציה וחברת Beta Finance בהובלת שגיא בן סימון. את המממנים בהובלת בנק הפועלים ייצגו עו"ד ד"ר תני זהבי, עו"ד טל ביגניץ ועו"ד יונתן פינקלשטיין ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל.

 

 

  1. מניות בכתבה
  2. רפק
  3. מבטח שמיר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה