איתן כבל קרדיט: פלאש90, הדס פרוש

שותפות רא”מ: ”הפתרון שלנו לטיפול בפסולת פלסטיק דרמטי למדינת ישראל והשלב הראשון הוא רק ההתחלה”

המתקנים של רא"מ יספקו בשלב הראשון פתרון לכ- 200,000 טון פסולת פלסטיק בשנה שהם מעל 20% מסך פסולת הפלסטיק המיוצרת בשנה בישראל

חדשות ספונסר 11/11/2019 12:12

א+א- 3

שותפות רא"מ – רותם אנרגיה מחצבים, ערכה כנס משקיעים ראשון בסוף השבוע. השותפות הונפקה בבורסה של ת"א לפני כשנה ובשלושת החודשים האחרונים עלתה בכ- 180%. זאת, בין השאר לאור ההתעוררות העולמית בכל הקשור לבעיית הפלסטיק והפתרונות הנדרשים לטיפול בבעיית ההטמנה. 

 

החברה מתכננת להקים במישור רותם מתקנים להפקת נפט וחשמל אשר יוזנו בפצלי שמן יחד עם פסולת פלסטיק עירונית, שכיום נשלחת להטמנה. השותפות חתמה שורה של הסכמים עם ורידיס ויעקבי במסגרתם היא תרכוש מהם כ- 200,000 טונות פסולת פלסטיק ממוינת מדי שנה, המהווים כ- 20% מהיקף פסולת הפלסטיק המיוצרת בישראל מדי שנה.

 

רא"מ הוקמה ע"י השותף הכללי נורתווד, בשליטתה של משפחת קאסלה, משפחת תעשיינים אוסטרלים. כיום, שנה לאחר ההנפקה, השותפות כבר השלימה שורה של אבני דרך המציבים את הפרויקט להקמת מתקנים לייצור נפט וחשמל, במקום מתקדם יותר בכל האספקטים לרבות: סביבה, רגולציה, הנדסה ופיננסים.

 

בכנס שערכה החברה, השתתפו ד"ר יעקב מימרן, יו"ר השותפות, ג’אק סבג, מנכ"ל השותפות, ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל שמונה לאחרונה לדירקטור בשותף הכללי, ד"ר ישעיהו בר אור לשעבר המדען הראשי במשרד להגנת הסביבה, רעיה זלוטניקוב – הגיאולוגית הסביבתית של השותפות, רו"ח ועו"ד רפי דיין CFO השותפות ושגיא בן סימון שותף בפירמת "בטא פינאנס", מי שהכינה את המודל הכללי של השותפות.

 

בפתח הדברים אמר איתן כבל, שהצטרף לאחרונה לדירקטוריון השותפות, כי החליט להצטרף לדירקטוריון רק לאחר שבחן את ההיבטים הסביבתיים ולאחר שווידא כי פעילות פצלי השמן של השותפות אינה דומה לנעשה בארה"ב, ברמת הגולן או בחבל עדולם ואינה כוללת חימום הקרקע או פראקינג.

 

"הנהלת השותפות מחויבת לסביבה. למרות הגידול במקורות האנרגיה האלטרנטיביים, הצורך בנפט לא יעלם במאה השנים הקרובות. השאלה היחידה היא מה מקורו, וכאן נכנסת לתמונה השותפות. רא"מ מציעה פתרון ממשי לבעיית פסולת הפלסטיק של ישראל והבשורה שלה היא שילוב של אנרגיה וסביבה, גם כשמדובר באנרגיה פוסילית. הפתרון של רא"מ בטיפול בפסולת פלסטיק הוא דרמטי למדינת ישראל והשלב הראשון הוא רק ההתחלה".

 

ג’אק סבג, מנכ"ל השותפות ציין כי "אנחנו נמצאים בתקופת ביניים שבה מצד אחד ישנה התעוררות למודעות בכל הקשור לאיכות הסביבה ולבעיית הפלסטיק ומצד שני קיים הרצון של כולנו לשמור על נוחות, הרגלי צריכה ואיכות חיים. כאן נכנסים לתמונה המתקנים של רא"מ שיספקו, בשלב הראשון פתרון לכ- 200.000 טון פסולת פלסטיק בשנה שהם מעל 20% מסך הפסולת פלסטיק המיוצרת בשנה בישראל".

 

הסוגיות המעניינות ביותר בכל הקשור לשותפות רא"מ הן הסוגייה הסביבתית והסוגייה הפיננסית. בתחום הסביבתי נדונו הן הפתרון אותו תספק שותפות רא"מ לבעיית פסולת הפלסטיק והן היבטים סביבתיים הקשורים בפצלי השמן. סוגיה שניה קשורה להיבטים הפיננסיים של השותפות ולהצפת הערך.

 

הפאנל הראשון בכנס המשקיעים עסק בהיבטים הסביבתיים כאשר ברור שלמרות הגידול במקורות האנרגיה האלטרנטיביים, הצורך בנפט לא יעלם במאה השנים הקרובות. השאלה היחידה היא מה מקורו, וכאן נכנסת לתמונה השותפות. 

 

שותפות רא"מ עושה שימוש בשני מרכיבים מרכזיים: משאב בלתי מנוצל - פצלי השמן. פצלים שיכרו במכרה פתוח, המהווה טפל לפוספט. המרכיב השני הוא פסולת הפלסטיק שתסופק ממתקני המיון בהתאם למערך הסכמים. למעשה רא"מ תיתן פתרון סביבתי לכ- 20% מפסולת הפלסטיק בישראל.

 

ד"ר יעקב מימרן הסביר: "בעמק האלה פצלי השמן נמצאים בעומק מאות מטרים מתחת לפני השטח, ולכן, להבדיל מרא"מ ובהעדר אפשרות של כריה פתוחה, הטכנולוגיה שהוצעה להפקת נפט מהם שונה לחלוטין ומבוססת על חימום הפצלים בתת הקרקע, הפקת הנפט בעומק, ולאחר מכן שאיבתו.

 

בשטח תגלית של רא"מ במישור רותם פצלי השמן נמצאים בסמוך לפני השטח, תנאי המאפשר כרייה פתוחה בעומקים רדודים כמו בכל מחצבה. הפצלים יועברו במצבם הגולמי מהמכרה באמצעות מסוע למתקני הפקה שיוקמו בסמוך לשטח המכרה, בהם יופקו נפט וחשמל בתנאים סגורים ומבוקרים.

 

רעיה זלוטניקוב: במשך למעלה מ- 25 שנים מתקיימת במישור רותם כריית פצלי שמן בדומה לכריית מרבצים אחרים, כך שלא מדובר כאן בכריה של מרבץ חדש. בנוסף, שטח התגלית של השותפות סובב מכרה פעיל לפצלי שמן ופוספטים שבו, אגב, מתבצעת כרייה באופן קבוע כך שלא מדובר כאן בפתיחת מכרה חדש והוספת מקור לפליטות אבק באזור.

 

יתרה מכן, כיום חברה אחרת הכורה פוספטים באזור צריכה להסיר את שכבות פצלי השמן הרבודות מעל הפוספטים ולהשאיר את הפצלים בשטח. כריית פצלי השמן על ידי רא"מ תאפשר כרייה משולבת שלי שני המרבצים תוך הגעה מהירה יותר לשכבת הפוספטים ולאחר השלמת הכרייה על ידי שתי החברות יתאפשר שיקום מכרה.

 

ד"ר ישעיהו בר אור: פלסטיק מהווה איום גדול על הסביבה, רוב סוגי הפלסטיק אינם מתכלים ויחד עם זאת חומרים אלה זולים ועמידים. נושא המחזור בעולם נכשל. סין סגרה את שעריה לקבלת פסולת פלסטיק, תעשיית מחזור הבקבוקים ברמת חובב הפסיקה לפעול ולמעשה אין כיום מענה ממשי לבעיית פסולת פלסטיק ההולכת ומתרחבת מדי שנה.

 

רוב פסולת הפלסטיק בישראל מוטמנת ובכך שאנו ממשיכים להטמין פסולת פלסטיק, אנו ממשיכים לפגוע בסביבה שלנו. הגיע הזמן שניקח אחריות על הסביבה שלנו. טכנולוגיות של ייצור נפט מפסולת פלסטיק נעשות יותר ישימות בזכות הקמת תחנות מיון פסולת.

 

הצורך הדחוף בצמצום היקף ההטמנה של פסולת הביא ליוזמת המשרד להגנת הסביבה להקים מתקנים להשבת אנרגיה אשר ישלימו את המחזור. מתקני רא"מ יספקו פתרון משלים לתוכנית המשרד להגנת הסביבה על ידי השבת אנרגיה מפסולת פלסטיק אשר תביא לצמצום משמעותי בהיקף הבעיה הסביבתית.

 

אחד התוצרים של הליך ההפקה הוא "אפר פצלים". לאפר מתחנת הכח במישור רותם יש כיום מספר שימושים - אפר גס משמש כחול חתולים ומצע לרפתות – כ- 20% מהכמות השנתית. אפר דק למיצוב חומצות – כ- 3% מהכמות השנתית. כמו כן, אפר יכול לשמש כתוסף לתעשיית מלט ובטון, כחומר מצע לבנית תשתיות ועוד. רא"מ תשאף לפתח שווקים חדשים לאפר המופק.

 

הפאנל השני בכנס המשקיעים של רא"מ עסק בהיבטים הכלכליים של השותפות ובשלבים הצפויים בדרך לסגירה פיננסי שתאפשר את יציאתו של הפרוייקט לדרך. בפאנל השתתפו רפי דיין, סמנכ"ל הכספים רא"מ ושגיא בן סימון שותף בפירמת "בטא פינאנס".

 

דיין הסביר שהמודל הפיננסי שהוכן על ידי בטא פינאנס מתבסס על מכלול העבודות שבוצעו עד כה וכולל מימון במתכונת של סגירה פיננסית כמקובל בענף התשתיות והאנרגיה. המודל כולל תקופת הקמה של כ- 3 שנים ותקופת הפקה של כ- 28 שנים. עלויות ההקמה ועלויות התפעול מבוססות על הצעות מחיר שקיבלה השותפות ועל אומדנים מקצועיים.

 

על פי המודל הכלכלי, ההכנסות הצפויות לשותפות כוללות מכירות שנתיות הנאמדות בכ- 1.5 מיליון חביות נפט בשנה ומכירת חשמל מתחנת כוח בהספק של כ- 60-70 מגוואט ומכירת חשמל לרשת בהתבסס על אסדרת SMP כפי שפורסמה במרץ האחרון.

 

בהקשר זה ראוי לציין כי המודל הכלכלי של השותפות אינו לוקח בחשבון קבלת מענק ממשלתי כלשהו. יחד עם זאת, בהתאם להתקדמות הפרויקט אנחנו נבקש לבחון קבלת מענקים הן בהיבט הסביבתי והן בהקשר לתעסוקה.

 

בשורה התחתונה, בהתבסס על מחיר חבית נפט מסוג ברנט במחיר של 60 דולר, השותפות צופה הכנסות שנתיות המוערכות כ- 92 מיליון דולר ושיעור EBITDA המוערך בכ- 52 מיליון דולר. בשקלים מדובר במחזור שנתי של כ- 320 מיליון ₪ ו- EBITDA של כ- 180 מיליון ₪ בשנה. ניתן לראות שכבר ב-55 דולר שיעור ה-EBITDA המוערך עולה על 50% מהכנסות.

 

שגיא בן סימון: אחד הפרויקטים הגדולים בעולם להפקת אנרגיה מפצלי שמן מוקם ממש לידנו, בירדן. המדובר בתחנת כוח בעלות הקמה של כ- 2.1 מיליארד דולר* כאשר ייצור החשמל צפוי להתחיל כבר ב- 2020. התחנה תעבוד על בסיס טכנולוגיה אסטונית. הפרויקט ממומן במתכונת של סגירה פיננסית בשיעור של כ- 80% באמצעות קונסורציום של בנקים סינים שיעניקו לו חוב בסך של כ- 1.6 מיליארד דולר.

 

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  השווי שלהם הגיוני, אין להם כסף. כל

  התוכנית שלהם מותנית במימון חיצוני וגם אם יצליחו להשיג מימון מדובר בכמה שנים בכדי להתחיל לפעול בכל הזמן הזה יצטרכו לשלם ריבית על המימון הרווח שלהם לא צפוי להיות מטורף - ראה מצגת שפירסמו לא מזמן הם מניחים משום מה דולר בארבעה שקלים... אבל מבחינת בשורה לטיפול בפלסטיק הם בהחלט עושים משהו מעניין
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  yair3 11/11/2019 14:42

 2. 2
  עע וו.ט.פי וכן גו.די.אמ

  אותה פעילות..סיימו כשלדים
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  hummiz 11/11/2019 12:26

 3. 3
  נראה על פניו נתונים הזויים לחברה

  ששווה בקושי 34 מליון. משהו פה מוזר לגמרי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  הדר 11/11/2019 11:29