41% מהצרכנים עדיין משתמשים במערכת הפעלה שכבר אינה נתמכת

מערכות הפעלה מיושנות כמו Windows 7 לא מקבלות עדכונים מהספק ואינן מוגנות מפני התקפות סייבר

חדשות ספונסר 26/08/2019 15:27

א+א-

מחקר של חברת Kaspersky מגלה כי רבים מהמשתמשים הפרטיים ואפילו העסקיים עדיין סומכים על מערכות הפעלה שכבר אינן נתמכות או קרובות לסיום חייהן. כ-41% מהצרכנים עדיין משתמשים בגרסאות ישנות של מערכות הפעלה כמו Windows XP או Windows 7 במחשבים שולחניים. במקביל, 40% מהעסקים הזעירים (VSB) ו-48% מהעסקים הקטנים והבינוניים (SMB) - ואפילו ארגונים גדולים עדיין סומכים על מערכות אלה, עובדה שיוצרת חשיפה חמורה בתחום אבטחת המידע.

 

ברוב המקרים, סיום מחזור החיים של מערכת הפעלה פירושו כי לא יסופקו עדכונים נוספים על ידי הספק, לרבות עדכונים הקשורים לאבטחת המידע והגנה מפני מתקפות סייבר. חוקרי אבטחה ומומחי סייבר עלולים למצוא במערכות אלה חולשות אבטחה שלא היו ידועות בעבר. לאחר מכן, ניתן להשתמש בחולשות הללו בהתקפות סייבר ומשתמשים יישארו חשופים מכיוון שהם לא יקבלו תיקון או עדכון שיפתור את הבעיה ויחסום את החולשה.

 

כדי לנסות לאמוד את היקף הסיכון, חוקרי חברת Kaspersky ניתחו את הנתונים האנונימיים של השימוש במערכת ההפעלה בקרב משתמשי רשת האבטחה של החברה (בהסכמתם). מהממצאים עולה כי ארבעה מתוך עשרה צרכנים עדיין משתמשים במערכות מיושנות, כולל ישנות במיוחד כמו Windows XP ו-Vista.

 

אם בוחנים את הגרסאות הספציפיות של מערכת ההפעלה המיושנת בה נעשה שימוש, שני אחוזים מהצרכנים הפרטיים ואחוז אחד מתחנות העבודה בהן נעשה שימוש על ידי עסקים קטנים מאוד מסתמכים על Windows XP - מערכת הפעלה שלא נתמכה מזה למעלה מעשר שנים.

 

פחות מחצי אחוז מהצרכנים (0.3%) ו-0.2% מהעסקים הזעירים עדיין מעדיפים את Windows Vista, שעבורה הסתיימה התמיכה לפני שבע שנים. ראוי לציון כי חלק מהצרכנים (1%) והעסקים (סביב חצי אחוז מקרב העסקים הזעירים והעסקים הקטנים) החמיצו את העדכון החינמי ל-Windows 8.1 וממשיכים להשתמש ב-Windows 8, אשר לא נתמכת על ידי מיקרוסופט מאז ינואר 2016.

 

Windows 7 היא עדיין בחירה פופולרית בקרב צרכנים ועסקים, ויותר משליש (38%) מהצרכנים והעסקים הזעירים, ו-47% מהעסקים הקטנים - ואף ארגונים גדולים עדיין מתנהלים במערכת הפעלה זו. עבור מגזרי העסקים הקטנים, הבינוניים והארגוניים, שיעור משתמשי Windows 7 והגרסה החדשה ביותר של Windows 10 זהה ועומד על 47% מתחנות העבודה.

 

"השימוש הרחב ב-  Windows 7הוא מדאיג מכיוון שיש פחות משישה חודשים עד שגרסה זו לא תיתמך יותר", אמר נעם פרוימוביץ’, מנכ"ל Kaspersky ישראל.

 

“הסיבות שמאחורי מגמה זה משתנות - ייתכן שהתוכנה הארגונית הקיימת באותם עסקים אינה יכולה לרוץ על גרסאות של מערכות הפעלה חדישות יותר, ייתכן שהסיבות לאי החידוש הן כלכליות או סתם הרגל. עם זאת מערכת הפעלה ישנה שלא עודכנה היא סיכון לאבטחת המידע ברשת, ועלות אירוע סייבר כתוצאה מסיכון זה עלולה להיות גבוהה משמעותית מעלות השדרוג של מערכת ההפעלה. זו הסיבה שאנו ממליצים ללקוחות לעבור לגרסאות נתמכות ולוודא כי כלי אבטחה נוספים קיימים במהלך תקופת המעבר".

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה