חדשות שוק ההון

פריקו: ”אם הדולר ימשיך להיחלש בנק ישראל יהיה חייב להתערב במסחר במט”ח”

היצעי מט"ח גדולים תרמו להתחזקות השקל בתקופה האחרונה; ככל שפער הריביות יהיה נמוך יותר, כך תיפגע הכדאיות להחזיק בדולר

חדשות ספונסר 11/07/2019 13:14

א+א- 3

שער הדולר ירד היום 0.78% לשפל של 15 חודשים והגיע לשער של 3.55. יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות התייחס לירידות ואמר: "בשוק המט"ח מצפים הפעילים לצמצום משמעותי בפער הריביות שבין הדולר לשקל.

 

ראשית, מחלקת המחקר של בנק ישראל צופה ריבית של 1% בסוף שנת 2020, בעוד בארה"ב מדברים על הורדות ריבית, אם שני התרחישים יתממשו פער הריביות שעומד כיום על 2.25%-2% יצטמצם לכ-1%-1.5% בתקופה של שנה עד שנה וחצי.

 

נשיא ארה"ב, טראמפ הסביר שהפגיעה בייצוא האמריקאי נובעת מתנאי סחר נחותים שיש ליצואן האמריקאי, בשל התחזקות הדולר אל מול המטבעות. לכן לדברי טראמפ לאור העובדה שהבנק המרכזי האמריקאי צפוי לבצע הפחתה בריבית הדולר הוא צופה שינוי מגמה והיחלשות הדולר אל מול המטבעות המרכזיים כבר בסוף החודש הזה.

 

על רקע הדברים הללו מתחזקים מטבעות מרכזיים מול הדולר ובראשם האירו, הליש"ט, הפרנק השוויצרי וההתחזקות הזאת מגיעה גם אל השקל".

 

עוד הוסיף פריימן: "היצעי מט"ח גדולים של יצואנים שבשבועיים האחרונים מכרו מט"ח בהיקפים גדולים תרמו להתחזקות השקל בתקופה האחרונה וההתפתחויות האחרונות בנושא פער הריביות תרמו עוד יותר את חלקן למגמה. ככל שפער הריביות יהיה נמוך יותר, כך תיפגע הכדאיות להחזיק בדולר ויעדיפו את ההחזקה בשקל".

 

"במידה ותבנית ההתנהגות בשוק מזכירה את תנועת הדולר בתחילת שנת 2018, כאשר הדולר נחלש אל מתחת לרמת 3.4 שקלים, בנק ישראל יאלץ להתערב במסחר במטרה למנוע את הפגיעה האנושה בייצוא הישראלי. יש לשים לב שהשער הנומינלי האפקטיבי שעוקב אחר מטבעות שותפות הסחר של ישראל קרוב לשפל והדבר הזה מדאיג מאוד את בנק ישראל".

 

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לפני 2-3 עשורים דולר היה 5 ש"ח להוסיף אינפלציה 1$=7ש"ח

  pan 14/07/2019 10:02

 2. 2
  סותר עצמו. היצוא חזק או חלש?

  "היצעי מט"ח גדולים של יצואנים שבשבועיים האחרונים מכרו מט"ח בהיקפים גדולים תרמו להתחזקות השקל .... מתחת לרמת 3.4 שקלים, בנק ישראל יאלץ להתערב במסחר במטרה למנוע את הפגיעה האנושה בייצוא הישראלי." לא הבנתי. אם היצואנים מוכרים דולרים בהיקפים גדולים - זה אומר שהם חזקים. אז איך תבוא פגיעה אנושה מ3.4? כתבתי פעמים רבות. ליצואנים החזקים מהייטק אין שום בעיה עם הדולר. הם פוגעים בדולר ולא נפגעים ממנו. מי שנפגע זה תעשייה מסורתית שלא מייצאת או מייצאת בקושי. ומתחרה ביבוא שהולך ומוזל. והמסורתית הולכת ונעלמת.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 11/07/2019 13:52

 3. 3
  במאי בנק ישראל קנה 50M$ ברמה הזו

  של שער שקל מול סל אפקטיבי של מטח. אבל כמה אפשר לקנות ולקנות? צריך להיזהר כי ספקולנטים מבינים שיש גבול לקניות והם יחכו לשבירה של בנק ישראל וצניחה חזקה של הדולר.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 11/07/2019 13:29