חדשות שוק ההון category name

סיכום חודש יוני בבורסה: עליות שערים בכל המדדים המובילים

מדד ת"א-35 עלה ב-3.5%; בשוק המניות גויסו כ- 1.2 מיליארד שח ובשוק האג"ח כ- 7.8 מיליארד שקל

חדשות ספונסר 02/07/2019 14:53

א+א-

הבורסה מפרסמת היום את הסיכום שלה לפעילות שוק ההון בחודש יוני, בו נרשמו עליות שערים בכל מדדי המניות המובילים בתל-אביב, בדומה למגמה בבורסות מובילות בעולם. המסחר בתל-אביב החודש הושפע מפרסום דו"חות כספיים לרבעון הראשון של 2019 ע"י החברות הבורסאיות, הותרת הריביות בארץ ובארה"ב ללא שינוי, ומעליות השערים בנאסד"ק (כ-7%).

 

מניות חדשות במסגרת המסלול המהיר

מניות חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שביצעה הנפקה ראשונית בחודש אפריל, צורפו למדדי ת"א-125, ת"א-90, ת"א-SME150, ת"א-פיננסים ות"א ביטוח-פלוס החל ב-10 ביוני 2016.

מניות חברת יוטרון העוסקת בפרויקטים של מערכות ממוכנות לחניונים ומערכות לוגיסטיות למחסנים - חברה שפוצלה מחברת האם "יוניטרוניקס" והחלה להיסחר בבורסה במרץ -  צורפו למדדי ת"א טק-עילית, ת"א-צמיחה, ת"א-טכנולוגיה, ת"א גלובל-בלוטק, ות"א-תעשייה החל ב-10 ביוני 2019.

 

פיצול ענף הנדל"ן והבינוי

ב-1 ביולי פוצל ענף הנדל"ן ובינוי לשני תתי- ענף נפרדים- "נדל"ן מניב" ו"בנייה". ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של כ-144 מיליארד שקל, כאשר 73 החברות הגדולות מתוכן כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ-142 מיליארד שקל. פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי ענפים יאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל
תת-ענף בנפרד.

 

מדד מניות חדש - ת"א תשתיות אנרגיה:

ב-1 ביולי הושק מדד מניות חדש מדד ת"א-תשתיות אנרגיה, במדד יכללו מניות של חברות הכלולות בתת-ענף אנרגיה, אשר בענף "אנרגיה וחיפושי נפט וגז" וממניות של חברות אנרגיה הכלולות בתת-ענף קלינטק שבענף "טכנולוגיה". עפ"י הנתונים כיום, במדד יכללו 12 חברות (6 אנרגיה ו-6 קלינטק), בעלות שווי שוק כולל של כ-21 מיליארד שקל. משקל המניות מתת-ענף "אנרגיה" במדד כ-51% ומשקל חברות מתת ענף "קלינטק" עומד על 49%. מבין החברות הכלולות במדד, 3 חברות כלולות גם במדד ת"א-35, 5 חברות בת"א-90 ו-4 חברות בת"א-צמיחה.

 

עליות שערים בשוק האג"ח

עליות שערים אפיינו החודש את כל איגרות החוב לסוגיהן, בהשפעת הירידה בתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתי ל-10 שנים בארה"ב לרמה של 2% בסוף יוני, לעומת 2.15% בסוף החודש הקודם. 

בלטו איגרות החוב צמודות המדד – ממשלתיות וחברות - שעלו בכ-1% ביוני ועלו בכ-6% בסיכום המחצית הראשונה של 2019. לעליית איגרות חוב אלה תרם מדד המחירים לצרכן שעלה בכ-1.5% בחודשים ינואר-מאי 2019 ולראשונה מזה חמש שנים צפוי השנה לעבור את יעד המינימום הממשלתי שעומד על 1%. 

איגרות החוב השקליות בריבית קבועה – ממשלתיות וחברות – עלו בממוצע בכ-0.8% ביוני והשלימו עלייה של כ-5% במחצית הראשונה של 2019.

מדד תל בונד-תשואות שקלי, הכולל את כל איגרות החוב הקונצרניות שאינן צמודות בריבית קבועה בטווח דירוג אשראי שבין (-BBB) לבין (A) בדירוג מעלות או בטווח דירוג שבין (Baa3) לבין (A2) בדירוג מידרוג, עלה ב-1.4% ביוני ומוביל בעלייה של 8.1% במחצית הראשונה של השנה, וזאת כפיצוי על רמת הסיכון באג"ח אלה.

 

שני מדדים נוספים שבלטו ביוני וגם בסיכום המחצית הראשונה של 2019 הם מדד תל בונד צמודות-נדל"ן ומדד  תל-בונד גלובל הכולל 33 איגרות חוב זרות, שעלו ב-1.2% ביוני, כל מדד, והשלימו עלייה של כ-8% מתחילת השנה.

 

שוק הנגזרים - מגמה מעורבת במחזורי המסחר

באופציות על מדד ת"א-35 חלה ירידה בפעילות, וזאת בשונה מהמסחר בשוק המניות: המחזור באופציות החודשיות על מדד ת"א-35 הסתכם בכ-64 אלף יחידות ביום בממוצע בחודש יוני – נמוך בכ-17% מהמחזור בחודש הקודם, ונמוך בכ-4% מהמחזור הממוצע בחודשים ינואר-מאי 2019.

באופציות השבועיות על מדד ת"א-35 הסתכם המחזור בכ-30 אלף יחידות ביום ביוני -  נמוך בכ-19% מהמחזור בחודש הקודם, ודומה למחזור הממוצע בחודשים ינואר-מאי 2019.

באופציות הדולריות נרשמה החודש עלייה חדה בפעילות – לאחר ירידה בהיקף המסחר בהן מתחילת השנה, ונסחרו ביוני כ-49 אלף יחידות ביום - לעומת כ-34 אלף יחידות ביום בממוצע בחודשים פברואר-מאי. לעלייה במחזורים החודש תרמה החלשות הדולר בכ-2% ביחס לשקל ביוני, בין היתר בעקבות ציפיות להורדת ריבית הפד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה