חדשות אנליסטים

מיטב דש: ”ל-ECB אין בכלל כלים כדי לעזור לכלכלה, רק קצת לשווקים וגם זה לטווח קצר”

"ללא פתרון הבעיות שעומדות מאחורי ההיחלשות בכלכלה העולמית והאמריקאית, כדאי להיות בעמדה דפנסיבית בשוק המניות"

חדשות ספונסר 24/06/2019 12:34

א+א- 1

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו ושווקים שבועית ואומר כי בשבוע שעבר השווקים קיבלו איתות מהבנקים המרכזיים העיקריים שבכוונתם לתת את כל התמיכה הנדרשת. מחירי כל הנכסים עלו, כולל האג"ח, המניות, הנפט והזהב וכו’. למרות שעל רקע היחלשות בכלכלה, התנהגות חלק מהשווקים נראית חריגה, היא די תואמת את הדפוס הרגיל בנסיבות של תחילת מחזור הורדות הריבית. הבעיה היא שבסוף, זה הרבה פעמים נגמר הרבה פחות טוב.

 

כמעט כל הנתונים הכלכליים בארה"ב היו חלשים
הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להצביע על היחלשות במשק האמריקאי. בניגוד לשנה שעברה, שבה הפגינה ארה"ב עמידות למרות החולשה הניכרת בחו"ל, הפעם היא הולכת יחד עם העולם:

 • מדד האינדיקאטורים המובילים בארה"ב, שמשקף את הצמיחה במשק האמריקאי, היה נמוך מהתחזיות. לפי המדד, קצב הצמיחה במשק האמריקאי הולך להתמתן באופן משמעותי בחודשים הבאים.
 • סקרי ה-FED האזוריים שהתפרסמו בשבוע שעבר היו נמוכים משמעותית מהתחזיות והצביעו על ירידה בפעילות בחודש יוני.
 • נתוני סחר החוץ מצביעים על ירידה ביצוא מארה"ב לעומת אשתקד, כאשר האטה נרשמה כמעט בכל סוגי היצוא . גם קצב הגידול של היבוא ירד משמעותית.
 • מדדי מנהלי הרכש PMI בארה"ב היו בחודש יוני נמוכים מהתחזית וממשיכים להצביע על מגמת ירידה בפעילות, כאשר המדד בתעשייה התקרב לרמה 50, לראשונה מאז שהתחילה המדידה בשנת 2012.

 

ל-ECB אין בכלל כלים כדי לעזור לכלכלה, רק קצת לשווקים וגם זה לטווח קצר

נגיד ה-ECB כהרגלו בשנים האחרונות הביע נכונות ורצון לפעול בכל הכלים כדי לבלום מגמת האטה בכלכלה וחולשה באינפלציה:

 • אולם, ארגז הכלים של ה-ECB למעשה ריק. מעניין שבאותו הנאום בשבוע שעבר דראגי התייחס לאירועים שהיו בשנת 2014, כאשר ריבית ה-ECB עמדה על 0.25% ואמר שמרחב להורדות ריבית נוספות היה אז מוגבל. כעת, כשהריבית עומדת על 0% (Refinancing rate) והריבית על פיקדונות הבנקים ברמה של מינוס 0.4%, דראגי הבטיח להוריד ריבית והשווקים לכאורה "קונים" את ההבטחה. הורדת ריבית נוספת אפשרית אבל מאוד מוגבלת ודורשת התניות, כאשר לא בטוח שתועלתה עולה על הנזק למערכת הבנקאית ולחסכון ארוך טווח באירופה. 
 • אם יחליט ה-ECB לחזור לרכישות האג"ח, מאגר האג"ח הזמינות לרכישה ועומדות בכללים שקבע הבנק, מצומצם יחסית (תרשים 15 מראה שבכל המדינות הגדולות הרכישות כבר עלו על המפתח המגדיר את יחס הרכישות בין המדינות). חוץ מזה, תשואת האג"ח הקונצרניות באירופה ירדו לאחרונה לרמה הנמוכה מאז הקמת גוש האירו, כך שלא ברור במה רכישות ה-ECB יכולות לעזור.
 • צריך לציין גם שהשפעת הצעדים המקלים בהם נקט ה-ECB בשנים האחרונות הלכה ופחתה מפעם לפעם. אם הצגת תוכנית ה-QE ב-2014 גרמה לביצועים חזקים של שוק המניות והאג"ח באירופה והיחלשות חדה של האירו אחרי ההודעה, להודעות על נקיטת צעדים מקלים בשנים 2015-2016 (הורדות ריבית, הגדלת ה-QE) הייתה השפעה קטנה הרבה יותר ואף לעתים הפוכה מהמצופה.

 

האם הורדת ריבית ה-FED תעזור לכלכלה?

כפי שציין נגיד ה-FED במסיבת העיתונאים, קיימות כעת שתי בעיות עיקריות:

 • אי הוודאות שקשורה למלחמת הסחר.
 • חולשה בכלכלה העולמית.

כמובן ששתי הבעיות קשורות אחת בשנייה. הנקודה היא שהורדת ריבית ה-FED לא כל כך עוזרת לפתור את הבעיות הללו. היא אולי תוכל לעכב במקצת את המגמה השלילית בכלכלה האמריקאית, אך לא לשנותה ללא הפתרון של בעיות היסוד.

ההשפעה הישירה של הורדת הריבית לא צפויה להיות כל כך יעילה:

 • תשואות אג"ח החברות האמריקאיות עומדות באחת הרמות הנמוכות של העשורים האחרונים.
 • לפי הסקרים של העסקים הקטנים והצרכנים, מידת העומס עליהם שנובעת מגובה הריבית קטנה היום הרבה יותר מאשר בפעמים הקודמות כשה-FED התחיל להוריד ריבית. לכן, לא רק של-FED אין מרחב פעולה גדול להוריד את הריבית, אלא שהסקרים למעשה אומרים שלהבדיל מהפעמים הקודמות, גם הקלה במצב הפיננסי של הצרכנים והעסקים כתוצאה מהורדת ריבית ה-FED תהיה הפעם קטנה הרבה יותר מבעבר. 

 

האם הורדת ריבית ה-FED זאת סיבה מספקת לשוק מניות חיובי?

מהנאמר לעיל ניתן ללמוד שללא שינוי משמעותי בזירת מלחמת הסחר, הנתונים הכלכליים צפויים להמשיך ולהיחלש, מה שמהר מאוד עלול להתגלגל לרווחיות החברות. האנליסטים כבר התחילו להוריד הערכות לרווח למניה של החברות במדד  S&P 500.

 

צריך לציין שאם לפעמים נוצר הרושם שאין קשר בין השווקים הפיננסים לכלכלה, למעשה קיים קשר הדוק בין ביצועי המניות בעולם (MSCI World) לבין הצמיחה בעולם שאולי לא בא לידי ביטוי בטווח הקצר, אך בוודאי בארוך. לכן, לאורך זמן גם ה-FED לא יוכל "להנדס" תמיכה בשוק המניות ללא שינוי חיובי בפרמטרים הכלכליים.

 

השמחה שאחזה במשקיעים בשוק המניות בשבועיים האחרונים עם חזרת המדיניות המקלה של הבנקים המרכזיים לזירה אינה חריגה ותואמת ניסיון העבר. הורדות ריבית ה-FED כאשר שוק המניות נמצא בשיא התרחשו בעבר בשנים 1989 וב-1995. גם בשנת 2007 מדד S&P 500 היה מאוד קרוב לשיא כשה-FED הוריד ריבית בפעם הראשונה. רק ב-1998 ו-2001 ה-FED התחיל להוריד ריבית כאשר שוק המניות היה כבר תוך ירידות די חדות.

גם אחרי הורדת הריבית הראשונה שוק המניות האמריקאי עוד המשיך בדרך כלל לעלות תקופה מסוימת, כפי שניתן לראות בתרשים 20 המציג התנהגות שוק המניות האמריקאי לפני ואחרי הורדת הריבית הראשונה.

 

אם אלה הממצאים של ניסיון העבר, מדוע אנחנו בוחרים בעמדה דפנסיבית באפיק המנייתי כעת?

בגלל מה שקרה בשנים 2000-2002 וב-2007-2008 כאשר אחרי תקופה קצרה של עליות שערים שוק המניות התרסק תוך כדי הורדת ריבית ה-FED, מכיוון שהבעיות הכלכליות הלכו והחמירו. גם במקרה של הורדת ריבית שהחלה ב-1989 שוק המניות הכין למשקיעים בעיקר אכזבות שנמשכו עד סוף שנת 1990. בכל המקרים שהמצב הכלכלי המשיך להתדרדר, הורדת ריבית ה-FED לא "הצילה" משקיעים מהפסדים כבדים.

מבחינה סקטוריאלית, הסקטורים שבאופן עקבי הצליחו להשיג תשואה עודפת בשלושה חודשים אחרי הורדת הריבית הראשונה היו הסקטורים הדפנסיביים של התקשרות, שירותי הבריאות והצריכה השוטפת.

 

שורה תחתונה

ללא פתרון הבעיות שעומדות מאחורי ההיחלשות בכלכלה העולמית והאמריקאית, כדאי להיות בעמדה דפנסיבית בשוק המניות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לפעמים בעליות של סוף עונה - לוקחים

  לוקחים מהלך רווחים טוב.. לרגע הכל יכול להראות אופוריה וז מקבלים בום. בכל מקרה אני כבר לא במשחק.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  RONEN. L 24/06/2019 12:46