חדשות אנליסטים

איילון: השוק מכריח את הפד להפחית ריבית ומוטב כבר ביולי הקרוב

"להערכתנו, למרות התמחור האגרסיבי של הפחתת ריבית בשווקים, צפויה הפחתת ריבית אחת לכל היותר עד תום השנה הנוכחית"

חדשות ספונסר 23/06/2019 14:39

א+א-

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות, מפרסם היום את הסקירה השבועית שלו ומתייחס לריבית בארה"ב. הבנק המרכזי של ארה"ב הצליח ביום רביעי האחרון לפזם את הנעימה המוניטרית לה ייחלו המאזינים בשווקים הפיננסים. הפד שמט את המונח "סבלנות" בכל האמור בשינוי ריבית הבסיס, מונח אותו אימץ רק לפני מספר חודשים והחליף מונח זה בנכונות מרומזת להפחתת ריבית (Act as appropriate) על מנת לעודד צמיחה נוכח חוסר הוודאות הגובר ביחס לצמיחה העולמית העתידית ויחסי הסחר בין ארה"ב לשותפותיה לצד ציפיות האינפלציה המתונות.

 

הנגיד אמר במסיבת העיתונאים שנלוותה להחלטת הריבית כי רבים מחברי וועדת השווקים הפתוחים של הפד סבורים כעת כי יש מקום למדינות מוניטרית מעט יותר מרחיבה. העמדה הזהירה העדכנית של חברי הפד היא פועל יוצא של חולשה בסנטימנט העסקי לצד האטה בהשקעות וירידה חדה בציפיות האינפלציה לטווחים השונים.

 

"השוק" מכריח את הפד להפחית ריבית ומוטב כבר ביולי הקרוב. בפד ימתינו לנתונים כלכלים הקרובים בדגש על נתוני התעסוקה שאכזבו בחודש הקודם ויעקבו אחר ההתפתחויות במערכת הסחר בין סין לארה"ב ואז יקבלו את ההחלטה האם לפעול כבר בחודש הבא או להמתין עם הפחתת הריבית הראשונה לחודש ספטמבר 19 תוך שאיפה להתבהרות כלכלית עד אז. להערכתנו, למרות התמחור האגרסיבי של הפחתת ריבית בשווקים, צפויה הפחתת ריבית אחת לכל היותר עד תום השנה הנוכחית.

 

החוזים על ריבית הפד לפגישה הקרובה שתארך ב- 30-31 ליולי 2019 מגלמים הסתברות של 100% להפחתת ריבית בהחלטה הקרובה, הסתברות גבוהה זו מלמדת על כך שבשוק ההון העולמי הניחו את כל הז’יטונים על היפוך מגמה חד ואלים במדיניות המוניטרית של הפד כבר בקרוב. נזכיר כי רק לפני חודשיים עמדה ההסתברות להפחתת ריבית בחודש יולי על 15% בלבד ולפיכך מה שהתרחש בשוק הריביות בארה"ב בתקופה זו הוא לא פחות מדרמטי ובמידה רבה מנותק מנתוני המאקרו בארה"ב.

 

הפד ימתין להתפתחות ביחסי הסחר של ארה"ב וסין בפגישת ה- 20G בסוף החודש הנוכחי במטרה להבין כמו כולנו טוב יותר באיזה נתיב צועדים ההנהגות של ארה"ב וסין. בפני הפד עומדת האפשרות לדחות את העלאת הריבית לחודש ספטמבר הקרוב תוך המתנה להתבהרות תמונת המאקרו המקומית והעולמית ובמקביל הכרזה על סיום מוקדם של תוכנית הקטנת המאזנים אשר אמורה להסתיים בחודש ספטמבר הקרוב. פעולה שכזו תספק למשקיעים את הבשורה לה הם מייחלים ומנגד תצייד את הפד בחלון זמן הולם יותר לגיבוש אסטרטגיה מוניטרית עדכנית. בשוק ההון מגולמות כיום הסתברות של כ- 65% ל- 3 הפחתות ריבית עד לסוף שנת 2019. להערכתנו, מדובר בתרחיש קיצון אשר רק הדרדרות קשה בפעילות הכלכלית בארה"ב ומחוצה לה תביא להתממשותו. להערכתנו, הריבית תרד פעם אחת בלבד בשנת 2019.

 

אנו ממשיכים להניח פשרה ביחסי הסחר של ארה"ב ולא מלחמת סחר בעצימות מלאה ולפיכך נזהרים מלתמחר הפחתות ריבית סדרתיות ברבעונים הקרובים. אנו סבורים כי השוק רץ מהר מידי עם ציפיות הפחתת הריבית של הפד ואלו מגלמות מלחמת סחר בעצימות מלאה בארה"ב או נפילה קרבה מצוק של הכלכלה הגלובלית.

 

תחזית הצמיחה ברווח הרבעוני ברבעון השני לשנת 2019 עומדת על צמיחה שלילית של 2.6%- וזאת ביחס לתחזית צמיחה שלילית של 0.4% בתחילת הרבעון השני ואילו הכנסות הפירמות צפויות לצמוח ברבעון זה ב- 3.9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. תשעה מתוך אחת עשר הסקטורים במדד הנמיכו תחזיות צמיחה ברווח במהלך התקופה האמורה. על פי האנליסטים ברבעון השלישי של שנת 2019 צפויים רווחי הפירמות להציג קיפאון ביחס לתקופה המקבילה אשתקד בעוד הכנסות הפירמות במדד צפויות לצמוח ב- 4%. ברבעון הרביעי של שנת 2019 צפויים הרווחים של הפירמות לשוב ולצמוח בקצב רבעוני של 6.8% בעוד ההכנסות הרבעוניות צפויות לצמוח בשיעור של 4.5% בהשוואה לרבעון הרביעי בשנת 2018. על פי האנליסטים רווחי הפירמות יצמחו השנה ב- 3% בעוד ההכנסות יצמחו השנה ב- 4.5%,

 

להבנתי עדיין מדובר בתחזית אופטימית מידי ביחס לצמיחה החזויה בשנה הנוכחית. הנני סבור כי התרחיש המרכזי הוא לאי צמיחה ברווחי הפירמות בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2019. מציאות שכזו היה ותתממש תדרוש תהליך של הסתגלות בשווקים אשר התרגלו ברבעונים האחרונים לצמיחה דו ספרתית ברווח הרבעוני וכעת יאלצו להתרגל להתפוגגות הצמיחה למשך זמן לא קצר.

 

לגבי המתרחש בישראל אומר פגוט:" להערכתנו האינפלציה בשנה הקרובה תסתכם ב- 1.3% וזאת מבלי שנניח העלאת מיסים עקיפים ומע"מ אשר יתקיימו בהסתברות גבוהה. מדדי המחירים בחודשים יוני 19, יולי 19 ואוגוסט 19 צפויים לעמוד על 0%, 0.1% ו- 0.2% בהתאמה.

 

אנו משמרים את המלצנו ביחס לחשיפה מאוזנת בין האפיק השקלי הלא צמוד לאפיק השקלי הצמוד מכיוון שלהבנתו למרות המדד הגבוה לחודש מאי 19 אזי ציפיות האינפלציה לטווחים הבינונים בשוק ההון העומדות על כ- 1.6% בממוצע הוגנות ואולם אינן זולות במיוחד.

 

ב- 8/7/19 יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית הבאה שלו. לכאורה מדד המחירים החודשי הגבוה לחודש יוני לצד התבססות האינפלציה וציפיות האינפלציה בתחום היעד הממשלתי מגבירים את ההסתברות להעלאת ריבית בישראל במהלך שנת 2019 ואולם נראה כי הנגיד החדש של בנק ישראל אינו שש להעלות ריבית מחשש להאצת התיסוף בשקל נוכח מדיניות הריבית הצפויה של הפד והאיומים לצמיחה הגלובלית הנשקפים ממלחמת הסחר ולפיכך העלאת ריבית ככל ותתרחש אזי היא תתרחש לקראת סוף השנה לאחר השגת הסכם סחר בין ארה"ב לסין ככל שייחתם הסכם כזה. משק המצוי בתעסוקה מלאה וצומח בקצב העולה על 3% בו האינפלציה חיובית ועומדת על כ- 1.5% ובו מתנפחות בועות אשראי זקוק לריבית גבוהה יותר ואולם היגיון כלכלי זה אינו מחייב את בנק ישראל.

 

אנו צועדים בעיניים פקוחות לשנתיים רצופות של גירעון ממשלתי של כ- 4% ועלייה מתונה ביחס החוב תוצר הלאומי ואולם כל זמן שממשלת ישראל הנכנסת תייצר תקציב אחראי לשנים 2020 ו- 2021 אזי לא צפויה פתיחת מרווחי סיכון מהותית של החוב הלאומי כפועל יוצא מהתרופפות הפיסקאלית ועודפי הגיוס הצפויים בשוק הסחיר. להבנתנו כל קואליציה שתקום בישראל מבינה את כללי המשחק בשווקים הפיננסים ולפיכך תטפל בבולען הפיסקאלי המתרחב באמצעות העלאות מיסים ישירים ועקיפים וקיצוץ מדוד בתקציבים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה