חדשות אנליסטים

לאומי: בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי לאורך 2019

" בתסריט בו ריבית הפד יורדת לאורך השנה הקרובה, בנק ישראל יתקשה מאוד להעלות את הריבית גם במהלך שנת 2020"

חדשות ספונסר 10/06/2019 09:46

א+א-

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוק הריביות ואיגרות החוב של לאומי שוקי הון, מתייחסים דר’ גיל מיכאל בפמן, כלכלן ראשי ודודי רזניק, אסטרטג ריביות לשוק האג"ח ואומרים כי שוק האג"ח הממשלתי המקומי נסחר השבוע במגמה חיובית תוך עליות שערים לאורך העקומים.

 

צמודי המדד לטווח של עד 10 שנים בלטו בביצועים עודפים ביחס לשקלים הלא צמודים. לעומת זאת בחלק הארוך ביותר של העקום, בטווח של 10 שנים ומעלה, בלטו השקלים הלא צמודים בביצועים עודפים. תלילות העקום השקלי ממשיכה לרדת למרות העובדה כי העלאת ריבית בנק ישראל נראית כמתרחקת על רקע העלייה בציפייה להורדת ריבית הפד עוד השנה ואולי אף יותר מפעם אחת.

 

בנק ישראל פרסם השבוע את פרוטקול החלטת הריבית האחרונה מסוף חודש מאי. גם בישיבה זו אחד מחמשת חברי הועדה המוניטארית הצביע בעד העלאת ריבית לעומת 4 חברים שתמכו בהיוותרות הריבית ללא שינוי. מאז הישיבה גברו מאוד הציפיות בארה"ב להורדת ריבית הפד ואולי אף יותר מפעם אחת עד סוף השנה הנוכחית. חברי הוועדה נמקו החלטתם בייסוף השקל, באי הוודאות הניכרת בכלכלה העולמית ומדיניות הפיסקלית. בל הקשור לאי הוודאות בעולם נראה כי חלה עליית מדרגה משמעותית בשבועיים האחרונים, עליית מדרגה שבאה לידי ביטוי בירידה חדה במיוחד בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב ובעיקר בטווח הקצר. מבנה העקום האמריקאי בטווח של עד 10 שנים מצוי מתחת לריבית הפד, וזהו תסריט שבעבר הצביע על הסתברות גבוהה לכניסה למיתון, ובעקבותיו תהליך הורדת ריבית על ידי הפד.

 

בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי לאורך שנת 2019. בתסריט בו ריבית הפד יוריד את הריבית לאורך השנה הקרובה, זאת בנוסף להתממשות הירידה הצפויה באינפלציה, יתקשה מאוד בנק ישראל להעלות את הריבית גם במהלך שנת 2020.

 

ברביע הראשון של 2019 יצוא השירותים של ישראל המשיך לצמוח בקצב מהיר. יצוא השירותים צפוי להמשיך ולתמוך בעודף בחשבון השירותים של מאזן התשלומים (וכתוצאה גם בחשבון השוטף), זאת בהמשך למגמה מהעשור האחרון, התפתחות אשר תומכת בהתחזקות השקל.

 

לגבי המתרחש בעולם, אומרים כלכלני לאומי כי המשך ההסלמה במלחמת הסחר צפויה לגרוע כ - 0.5% מהתוצר העולמי. השאלה הינה האם מלחמת הסחר הזו היא סימן לכך שהגלובליזציה תפגע פרמננטית. זו עוד סיבה לצפות שקצב הצמיחה העולמי בשנה הבאה ירד לשיעור האיטי ביותר מאז 2009. עד כה, התחזיות שלנו התבססו על הנחה שארה"ב וסין יגיעו בהמשך השנה הנוכחית לעסקה כלשהי.

 

עם זאת, בהתחשב בהתפתחויות האחרונות, אנו מניחים כעת עלייה נוספת בחומרת מלחמת הסחר, תוך שארה"ב מרחיבה את היקף המכסים המוגדלים על היצוא מסין. כנגד, יש גבול למה שסין יכולה לעשות בתגובה במישור הסחר בסחורות, זאת לאחר שסין כבר הטילה מכסים מוגדלים על כ-70% מהיבוא שלה של סחורות מארה"ב, עם דגש ניכר על הגבלות על רכישות של סויה ואנרגיה מארה"ב. עתה המלחמה עוברת לתחומים אחרים, שאינם נוגעים לסחר בסחורות וזהו שלב שמתבצע באופן שאיננו דורש שינויי מכס, אך עלול להיות משמעותי וכואב לכלכלת ארה"ב ולחברות המובילות בה.

 

דו"ח התעסוקה לחודש מאי היה חלש במרבית האספקטים ובעצם מהווה חוליה נוספת במכלול נתוני המקרו המצביעים על התקררות המשק בארה"ב. תוספת המשרות לא רק שהייתה זעומה והסתכמה ב 75 אלף משרות בלבד אלא גם החודשיים הקודמים תוקנו משמעותית כלפי מטה ב כ - 40 אלף משרות בכל חודש. כך הממוצע הנע של תוספת המשרות ב 6 החודשים האחרונים ירד לרמה של 174 אלף משרות הקצב הנמוך מאז סוף שנת 2017. העלייה המאכזבת של 75 אלף משרות בחודש מאי מהווה סימן נוסף לכך שהצמיחה הכלכלית מאטה. 

 

באירופה, ראשי ה ECB שוקלים כיצד להגיב לחולשה הכלכלית למרות העובדה שארגז הכלים שבידיהם כמעט ריק לחלוטין. ככל הנראה QE נוסף יושק בשלב כלשהוא בהמשך.

 

על רקע מהלך ירידת התשואות של החודש האחרון מומלץ להסתפק בהשקעה במח"מ בינוני. ירידת תלילות העקום לא באה לידי ביטוי בטווח 10 – 30 שנה ולכן אנו מעדיפים כרגע השקעה באג"ח לטווח של 20 שנה ומעלה. אנו ממליצים על המשך מעבר הדרגתי להשקעה עודפת באפיק השקלי הלא צמוד, מומלץ להמשיך ולהימנע מהשקעה באג"ח בריבית משתנה. השוק המקומי צפוי להמשיך ולהציג ביצועי חסר ביחס לשוקי אג"ח ממשלתיים אחרים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה