חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: הלקח המרכזי מחודש מאי - טוב שיש מניות ישראל בתיק המניות

"שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב ייחודי של צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, ריבית נמוכה ומחירי מניות נמוכים מן הממוצע בעולם"

חדשות ספונסר 03/06/2019 11:36

א+א- 4

כלכלני הראל פיננסים מפרסמים היום המלצות השקעה שבועיות ואומרים כי לקראת סיום חודש מאי קיבלנו עוד הוכחה לעובדה ששוק המניות בארץ מתאפיין בסטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם. בעוד שS&P 500 ירד 2.6%- השבוע ומדד הנאסד"ק איבד 2.4%-, השוק המקומי ירד בשיעורים נמוכים יותר. בהסתכלות חודשית, המדדים בארה"ב ירדו 5.7%- ו 7.3%-, בהתאמה, בעוד שמדד ת"א 90 למשל סיים את מאי בעליה של 0.4%+ וממשיך לתמוך בהמלצתנו להפנות חלק מרכזי מתיק המניות לשוק הישראלי.

 

עונת הדו"חות לרבעון הראשון של השנה בישראל הגיעה לסיומה בסוף השבוע, עם פרסום תוצאות חברות הביטוח אשר הציגו תוצאות שיא במרביתן, בעיקר על רקע הרבעון החזק בשווקים הפיננסים. גם סקטור הנדל"ן שפרסם את דוחותיו הרגיע. תוצאות טובות לסקטורים נוספים בשוק המקומי שהובילו לביצועים טובים יותר בהשוואה לשווקים בחו"ל, למעט מנית טבע שהכבידה על המדדים המובילים.

 

בנוסף לסטיית התקן הנמוכה, שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב גורמים ייחודי של צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, הריבית הנמוכה והעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות ואפשרות להגדלה מחדש של החשיפה למניות על ידי משקיעים ישראלים על רקע ירידת תשואות בשוק האג"ח, צפויים לחזק את המגמה החיובית בשוק המניות בישראל.

 

לגבי שוק האג"ח אומרים בהראל כי המגמה בשבוע החולף שמרה על הצורך באיזון בתיקי ההשקעות בין האפיק השקלי לצמוד. אג"ח מדינה עלה השבוע ב 0.2% ובחודש מאי כ 0.4%. בשבוע האחרון בלט במיוחד מדד התל בונד דולר עם עלייה של 0.6%+.

 

שוק האג"ח הקונצרני בדירוגים גבוהים ממשיך לעבוד טוב על רקע ירידת התשואות בעולם. גם הדירוגים הנמוכים בלטו בסגירת פערים, כאשר מתחילת השנה השלים תל בונד תשואות השקלי עלייה של 6.6% ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה 5.4%.

 

על רקע הצפי למדד חיובי גבוה נוסף, האג"ח הצמוד ממשיך להיות חיוני בתיק – גם באג"ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים לשמור על מרכיב נאה של צמודים בתיק ההשקעות לנוכח צפי למדד מחירים של 0.5%+ במאי. תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הבאים עומדת על 1.3% בשל עליית הארנונה בינואר, כאשר לא שינינו את התחזית למרות ירידת מחירי הנפט. אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים, לנוכח התנודתיות הגבוהה שלהם בעת פרסומי מדד.

 

בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי האג"חים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה ברוב הדירוגים. מרבית אגרות החוב נסחרות היום במרווח גבוה מאשר נסחרו בשנתיים האחרונות, אולם לא כולן. יש כיום בשוק האג"ח הקונצרני לא מעט אג"חים אטרקטיביים.

 

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות.

 

על רקע התנודתיות של חודש מאי, אומרים כלכלני הראל, ההמלצות על פיזור בין מניות ישראל, אג"ח קונצרני בדירוגים גוביהם וחשיפה לדולר התבררו כמתכון מצוין. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולכן יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולנסות להתגבר על הפסיכולוגיה. מכאן הדגש המרכזי הוא לבניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

 

לנוכח התנודתיות שמאפיינת את המסחר בגזרה הפוליטית, ביטחונית והגלובלית, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה גם אחרי הירידות של החודש האחרון וגם אחרי העליות מתחילת השנה> התמדה ומשמעת לאורך זמן.

 

להערכתנו, דרך נכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן נאמנות אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי. עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי. שמירה על מרכיב מט"ח (דולר) נראית חיונית בתיקים בעיתוי זה, לאור ההבנה כי בנק ישראל צופה עלייה באינפלציה בעיקר כתוצאה מהתחזקות אפשרית של הדולר.

 

נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  המעוף מדד רע עם מניות טובות

  הבעיה שחצי טוב וחצי רע ולכן זאת התוצאה. זה ממשך כך. קח נייר, נייר ותבדוק.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 03/06/2019 11:53

 2. 2
  בגלל זה הוספתי את הפסקה של המעוף

  שחלש כבר המון זמן
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  NoneOfUrBuis 03/06/2019 11:52

 3. 3
  דיסקונט, שיכון ובינוי, מלם, חילן,

  אלביט מערכות. אתה רואה שרוצים למצוא את הטובות יש. הכל עניין של בחירה, גם בארה"ב יש מניות רעות מאוד. המדדים שם יותר טובים מכאן כי הם מוטי טכנולוגיה. השוק כאן אינו מוטה טכנולוגיה ולכן זאת התוצאה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 03/06/2019 11:49

 4. 4
  איזה מניות? בזק? טבע? נייר חדרה?

  סומוטו אולי? המעוף בקושי זז בכמה חודשים האחרונים בזמן שהמדדים האמריקאים שעטו למעלה + בחירות עד ספטמבר שיעכבו את המעוף. למה שמישהו ירצה לקנות מניות ישראליות?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  NoneOfUrBuis 03/06/2019 11:45