חדשות שוק ההון

משטרת ישראל: קיימת תשתית ראייתית לשוחד נגד שיכון ובינוי ושרי אריסון

על פי הראיות בפרשה העוסקת בחשד להעברת תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים במדינות אפריקה ובעיקר בקניה, התבססו החשדות נגד אריסון ובכירים נוספים; התיק יועבר לפרקליטות לעיון והחלטה

חדשות ספונסר 26/05/2019 16:01

א+א-

ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 ובמחלקת חקירות של רשות ניירות ערך הסתיימה חקירת הפרשה המכונה "תיק 1445"’, העוסקת בחשד להעברת תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים במדינות אפריקה השונות, בפרט בקניה, על ידי חברת שיכון ובינוי ונגד חברה שוויצרית פרטית הנמצאת בבעלותה של שיכון ובינוי – International AG SBI.

 

עיקרי החשדות נסובו ביחס לתקופה שבין השנים 2008-2016. על פי החשד, בתקופה זו העבירה חברת שיכון ובינוי באופן מאורגן תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים ביבשת אפריקה במטרה להגדיל את רווחיה של החברה.

 

החקירה הגלויה החלה ביום 20/02/2018, אז עוכבו לחקירה עובדיה הבכירים של שיכון ובינוי בעבר ובהווה, ובמקביל בוצעו חיפושים במספר זירות, נתפסו מסמכים רבים וחומרי מחשב. החקירה החלה לאחר אישור של פרקליט המדינה ובוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, בשיתוף פעולה עם מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך בפיקוח ראש אגף חקירות ומודיעין וראש להב 433, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

מדובר בחקירה מסועפת, מורכבת ומאומצת אשר במהלכה בוצעו מאות פעולות חקירה בארץ ובעולם, ובמסגרתה נחקרו כ-50 חשודים ונגבו עדויותיהם של כ-34 עדים. במקביל למעבר לחקירה גלויה, בוצעו שני חיקורי דין בשיתוף היחידה למלחמה בשחיתות בקניה (EACC), ובוצעו חיפושים ומעצרים בניירובי במהלכם נחקרו 19 עובדי ציבור קנייתים.

 

על פי הראיות שנאספו, בקניה לבדה, בה התמקדה החקירה, הועברו בתקופה הרלבנטית תשלומי שוחד בסכום כולל של עשרות מיליוני שקלים, שהצמיחו עבודות והטבות הנמדדות במאות מיליוני שקלים. סך התפיסות הכלכליות אשר בוצעו במסגרת החקירה על שלביה השונים עומדים על סך של כ-420 מיליון שקלים.

 

עם סיום החקירה, עמדת משטרת ישראל ורשות ניירות ערך היא כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לכאורה לביסוס החשדות נגד חברת שיכון ובינוי בע"מ ובנותיה, וכנגד שורה של בכירים בחברות, בעבירות שעניינן מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קשר לפשע, שיבוש מהלכי משפט, איסור הלבנת הון ועבירות דיווח מטעה במטרה להטעות משקיע סביר לפי חוק ניירות ערך.

 

המשטרה ורשות ניירות ערך ממליצות להעמיד לדין את בעלת החברה לשעבר שרי אריסון, המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר, אפרת פלד, דירקטורית ויד ימינה של שרי אריסון וכן את רובי לזרוב - רו"ח המבקר ממשרד BDO זיו-האפט.

 

תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מיסוי וכלכלה לעיון והחלטה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה