חדשות אנליסטים

לאומי: ”גל רכישות מאסיבי של כלי רכב על רקע של שינויים במיסוי הוביל לצמיחה מהירה ברבעון”

המשך תהליך העלאת הריבית צפוי להיות איטי; סביבת האינפלציה התמתנה מעט, אך נותרה סביב הגבול התחתון של היעד

חדשות ספונסר 22/05/2019 12:55

א+א- 6

הסקירה הכלכלית השבועית "השבוע במאקרו", של אגף הכלכלה בחטיבת שוקי הון של לאומי, בראשות ד"ר גיל מיכאל בפמן מתפרסמת היום. כלכלני הבנק אומרים כי מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל עלה פחות מהתחזית, אך שלושת המדדים שלפני כן עלו מעבר לחזוי. רמות האינפלציה בפועל והאינפלציה הצפויה מצויות בתוך יעד יציבות המחירים 1-3%, ובקרבת הגבול התחתון של טווח זה.

 

האינפלציה במונחי "מדד ליבה" (ללא אנרגיה ופירות וירקות) מצויה מעט מתחת לגבול התחתון של היעד. עליית מדד המחירים לצרכן מובלת על ידי רכיב "הבלתי סחירים", שעולה בקצב שנתי של יותר מ-2% ואילו הרכיב "הסחיר" (המיובא) כמעט ואינו עולה וזאת עקב תיסוף השקל מול סל המטבעות בכ-6% מראשית השנה.

 

בהקשר זה, נציין כי בנק ישראל, כפי הנראה, מכוון להגעת האינפלציה למרכז יעד היציבות – 2% – ולכן מייחס חשיבות לכך שהאינפלציה תהיה במגמה אשר מובילה להתכנסות עתידית (גם אם איטית והדרגתית) ליעד זה, מה שבינתיים עדיין לא קורה בפועל.

 

האינפלציה התייצבה מאז אמצע 2018 על קצב של קצת מעל 1%, ולא ברמה גבוהה יותר, בעיקר עקב תיסוף השקל. מצב שבו השקל יושפע מאירוע כלכלי עולמי ו/או גיאופוליטי חריף יכול להביא להיחלשות מהירה של המטבע, זאת כפי שהיה ב-2007, 2009, 2013, 2015 – תקופות שבהן שער החליפין האפקטיבי של השקל פוחת במהירות בשיעורים של 7.5-12.0%; ואז עלולה לבוא האצה מהירה ומפתיעה באינפלציה, גם אם זמנית, שעשויה להוות אתגר לבנק ישראל בטווח הקצר.

 

הצמיחה ברביע הראשון של 2019, שהייתה חזקה, הושפעה במידה ניכרת מיבוא מוגבר של כלי רכב. לפי חטיבת המחקר של בנק ישראל, בנטרול רכיב זה במלואו, התוצר המקומי צמח ברביע הראשון בקצב נמוך מ-3%, שהוא על-פי בנק ישראל קצב הצמיחה הפוטנציאלי של המשק .

 

בהקשר זה, נציין כי באפיזודה הקודמת של גל רכישות כלי רכב (ברביע הרביעי של 2016), חטיבת המחקר של בנק ישראל העריכה את התרומה השנתית של רכיב זה לצמיחה באותה שנה (2016) ב-0.5%, זאת בעיקר הודות לעלייה במיסוי ובערך המוסף של היבואנים. נוכח תחזיות לצמיחה של מעט יותר מ-3% במהלך 2019, ייתכן כי שנה זו תסתכם בצמיחה נמוכה מ-3%, בניכוי יבוא כלי רכב, קצב נמוך בהשוואה לשנים קודמות.

 

הסיכונים הגלובאליים עלו, זאת בדגש על החרפת "מלחמת הסחר" בין ארה"ב לסין, וסביבה עולמית לא יציבה ורוויית סיכונים לפרק זמן ממושך עלולה להוביל לדחייה של העלאת הריבית הבאה.

 

לסיכום, נראה שבנק ישראל נותן משקל מכריע כרגע לתוואי שער החליפין האפקטיבי של השקל והמשך התיסוף יכול להשפיע מאוד על ההחלטה הבאה של הריבית. נראה כי משקל רב ניתן גם לקצב הצמיחה הנמוך מהפוטנציאל ולסיכונים הנובעים מהמצב הגלובאלי, לעומת משקל נמוך יותר הניתן לסביבת האינפלציה הנוכחית.

 

למרות האמור, להערכתנו, חלון ההזדמנויות להעלאת ריבית עדיין נותר פתוח במידה מסוימת וסביבת האינפלציה במדד חודש מאי, שתהיה ידועה לפני החלטת הריבית הקרובה (יולי 2019) עדיין תהיה עקבית עם תנאים להעלאת ריבית. לאחר מכן, חלון זה צפוי להיסגר, זאת על רקע התחזית שלנו לירידה משמעותית של סביבת האינפלציה במחצית השנייה של 2019 ובעיקר ב-2020, דבר אשר צפוי למתן את המשך תהליך העלאת הריבית בעתיד.

 

בהקשר זה, יש להדגיש כי בנק ישראל עלול לשמר תנאים מוניטריים מרחיבים מדי לאורך פרק זמן ארוך מדי (ריבית ריאלית שלילית למשק המצוי בצמיחה נאה), וזאת תוך הגדלת הסיכונים לבועות מחירי נכסים וערעור מידת היציבות הפיננסית.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

6 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  משוואת מקורות התוצר

  אם אני לא טועה תוצר = צריכה פרטית + צריכה ממשלתית + השקעות + (יצוא - ייבוא) הייבוא הוא בהיקף (נניח) מליארד, האזרח בפועל משלם שני מליארד (מליארד יבוא רכב, מליארד מסים - דבר שגם מגדיל את הצריכה הפרטית וגם מאפשר להוצאה הציבורית לגדול )
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  DubFX 22/05/2019 16:29

 2. 2
  איך צריכה מיבוא מגדילה תוצר?

  שוב מבקש להבין. אשמח אם יש כאן מישהו שלמד כמה קורסים במקרו. אני במבוא למדתי : יבוא + תוצר = צריכה + יצוא. אז אם נוספים כמה מיליארדים ליבוא ואותם מיליארדים לצריכה, זה לא אמור לשנות התוצר. ואולי הפיתרון - 100% מיסים על יבוא מכוניות? אם קונים מכונית ב100 אלף שח - ערך היבוא 50 אלף. לפחות 40 אלף הולך למדינה. קצת ליבואן - אז התוצר עולה?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 22/05/2019 15:10

 3. 3
  אם התכוונת ללאומי .. אז יש איטיות

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  mvk 22/05/2019 13:20

 4. 4
  תקשורת לא ניתן להתחבר לאתר רק אצלי?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Oztrad1 22/05/2019 13:19

 5. 5
  איפה תקלה?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  mvk 22/05/2019 13:14

 6. 6
  לכן יש תקלה באתר?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Oztrad1 22/05/2019 13:06