הראל פיננסים: בוחרים לא להתרגש מהבחירות

על המשקיעים להמשיך לבחון את התמונה הכלכלית ולשמור על פיזור אפיקי לקראת התנודתיות שעשויה ללוות את תהליך הרכבת הממשלה

חדשות ספונסר 08/04/2019 11:35

א+א-

כלכלני הראל פיננסים מפרסמים היום את המלות ההשקעה השבועיות שלהם ואומרים כי הרבעון השני של השנה ממשיך את מומנטום העליות ומדדי המניות בארה"ב קרובים לשיא כאשר מדד הנאסד"ק מתחילת השנה בתשואה של 19.6% ומדד ה S&P500 בתשואה של 15.4%. בסיכום שבועי מדד S&P500 עלה 2.1% ומדד הנאסד"ק עלה 2.7%. באירופה מדד ה DAX30 עלה 4.2% ומדד הניקיי היפני 2.8%.

 

שוק המניות המקומי ממשיך להיות דפנסיבי יותר משאר שווקי המניות בעולם. מדד ת"א 35 סיים את השבוע בעלייה של 0.4% ומתחילת השנה השיג תשואה של 5.9%+. המדד המוביל מתחילת השנה הוא ת"א 90 שעלה 10.2%. 

 

מדד הבנקים עלה השבוע ב 2.5% על רקע פרסום דו"חות הבנקים לרבעון הראשון של השנה. מתחילת השנה המדד עלה 9.5%.

 

האופטימיות בשוק המניות המקומי קיבלה ביטוי בהנפקת ישראכרט, שהשלב המוסדי שלה התקיים ביום רביעי. זו אחת ההנפקות הגדולות בשוק המקומי בשנים האחרונות והנוכחות של המוסדיים בה הייתה גבוהה. בהנפקת המניות גייס בנק הפועלים 1.6 מיליארד ₪ והיא אופיינה בביקוש חריג. בעדכון מדדי המניות הקרוב שייערך ביוני, צפויה ישראכרט להיכנס למדד ת"א 90 וככל הנראה תקבל משקל גדול הודות לאחזקות ציבור גבוהות (כ 60%).

 

סטיית התקן הנמוכה יותר שממשיך השוק המקומי להפגין בתקופה האחרונה בהשוואה לשווקים בעולם היא רק אחת הסיבות שאנו ממליצים להמשיך לשמור עליו כרכיב מרכזי בתיק המניות. המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי.

 

לטעמנו סיומה של מערכת הבחירות הם חדשות טובות מבחינת הקטנת אי הוודאות בשוק הישראלי וחזרה לתפקוד מלא של הממשלה.

 

שוק האג"ח רשם בשבוע האחרון מימושים. האג"ח הממשלתי בלט בירידות, כאשר ככל שהמח"מ היה ארוך יותר כך הירידות היו חדות יותר. כך למשל מדד האג"ח כללי הממשלתי ברמה שבועית ירד 0.9%, אך מתחילת השנה בולט בעלייה של 2%+.

 

הצמודים ממשיכים לבלוט בביצועים חיוביים יותר מהאפיק השקלי. מתחילת השנה הצמודים הקונצרנים בלטו כאשר מדד תל בונד 60, עלה 3.6%, לעומת עלייה של 2.8% בתל בונד שקלי 50. מדד התל בונד תשואות שקלי סיים בעלייה של 5.6%, בעיקר בזכות התיקון באג"ח הנדל"ן האמריקאי (קח גם מדד התל בונד גלובל שסיים בעלייה של 5.6%). אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של הצמודים בתיק ההשקעות לנוכח מדדי המחירים החיוביים הצפויים בחודשים הקרובים.

 

בהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.

 

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.

 

אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמתסכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות. לבחירות אמנם לא צפויות השפעה ניכרת על שוק ההון, אך בטווח הקצר הן בהחלט יכולות לתרום לתנודתיות גבוהה יותר.

 

עבור רוב הלקוחות, פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג"ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מידי מהירידות. יש יתרון לשלב את ההשקעה באג"חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו. תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה