חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון: חלון הזדמנויות להעלאת ריבית בישראל סביב אמצע השנה

תנאי הרקע לשוק האג"ח הממשלתי ממשיכים להיות חיוביים; בתקופה הקרובה קיימת העדפה להשקעה בצמודי מדד לטווח של 3-8 שנים

חדשות ספונסר 03/03/2019 11:13

א+א-

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוק הריביות ואיגרות החוב של לאומי שוקי הון, כותבים דר’ גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי ודודי רזניק, אסטרטג ריביות, כי המגמה החיובית בשוק האג"ח הממשלתי נמשכת על רקע הודעת הריבית של בנק ישראל, השבוע, שחזקה את ההערכה כי תוואי העלאות הריבית צפוי להיות איטי.

 

צמודי המדד הקצרים-בינוניים בלטו בביצועים עודפים על רקע הכניסה לתקופה של מדדי מחירים גבוהים יחסית וחוסר הנפקות של האוצר בטווחים אלו. פערי התשואה השליליים מול אג"ח ממשלת ארה"ב חוזרים ונפתחים.

 

שוק האג"ח הממשלתי המקומי נסחר השבוע במגמה חיובית על רקע החלטת הוועדה המוניטארית שהותירה, כצפוי, את הריבית ברמה של 0.25% והמשיכה להדגיש כי תוואי העלאות הריבית צפוי להיות איטי וזהיר.

 

כלכלני לאומי מוסיפים כי על רקע העובדה שהריבית הריאלית בישראל שלילית מזה תקופה ארוכה ולאור העלייה הצפויה בחודשים הקרובים בסביבת האינפלציה עשוי להיפתח חלון הזדמנויות להעלאת ריבית בישראל סביב אמצע השנה. גם נתוני המדד המשולב מצביעים על התכנסות סביבת הצמיחה הנוכחית לכיוון פוטנציאל הצמיחה של המשק (כ-3%).

 

בעולם, הצמיחה בארה"ב ברביע הרביעי עלתה על הציפיות ועמדה על 2.6% בעיקר תודות לעלייה בהשקעות הריאליות של הסקטור העסקי. הצמיחה צפויה להאט השנה ולהאט מאוד בשנת 2020 על רקע התפוגגות השפעת רפורמת המס והתחלת ההשפעה של ההידוק המוניטארי.

 

יו"ר הפד פאוואל הציג השבוע עמדה יונית בנאומו בקונגרס עם זאת פאוואל עדיין לא מוריד מהשולחן אפשרות להעלאת ריבית אחת נוספת השנה. העובדה כי הפד צפוי לעבור מהחזקת MBS לאג"ח ממשלתי צפויה לפעול כמאזנת לגורמי עליית תשואות כגון העלייה בגרעון. פרוטוקול ה-FOMC מראה שיש מגוון של דעות ועדיין אי אפשר לפסול את האפשרות של עוד העלאה אחת באמצע השנה, בפרט אם מדד התנאים הפיננסיים ימשיך להתרחב בהשפעת מגמות חיוביות בשווקים הפיננסיים השונים של ארה"ב.

 

נראה שסין וארה"ב מתקרבות לחתימה על הסכם סחר אולם נראה כי מבחינת שוקי המניות רוב החדשות הטובות כבר בפנים לאור מהלך העליות המרשים מסוף חודש דצמבר.

 

המלצות לפעילות: תנאי הרקע לשוק האג"ח הממשלתי ממשיכים להיות חיוביים. היציבות הצפויה בריבית בנק ישראל, המשך חוזקתו של השקל ויציבות בתשואות בארה"ב צפויות לתת רוח גבית לאפיק הממשלתי המקומי. בתקופה הקרובה קיימת העדפה להשקעה בצמודי מדד לטווח של 3-8 שנים.

 

בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתי, גם בשוק האג"ח הקונצרני נרשמה מגמה חיובית השבוע כאשר בולט מדד התל בונד גלובל בעלייה שבועית של 3.6%. בדומה לשוק המניות, השוק הקונצרני מחק את כל הירידות שרשם במחצית השנייה של שנת 2018.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה