בקשה להכרזה על ישראלי כבר הסגרה לאוסטריה בגין עבירות הונאה חמורות

הרקע הוא חשד לפשיעה כלכלית, הלבנת הון, זיוף, מרמה והונאה של חברות במדינות אירופאיות בסכום כולל משוער של עשרות מיליוני אירו

מערכת ספונסר 27/02/2019 16:38

א+א-

היום הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה עתירה לבית המשפט המחוזי להכריז על דויד ברוך בן בנימין סופר, אזרח ישראל, בר הסגרה לאוסטריה, לצורך העמדתו לדין בגין עבירות הונאה חמורות.

העתירה הוגשה לאחר חקירה סמויה שנערכה ביחידה המרכזית לכיש יחד עם משרד חקירות מס הכנסה ירושלים והדרום ברשות המסים, בליווי המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה וגופי חקירה בינלאומיים בחשד לביצוע עבירות "הנדסה חברתית" (SOCIAL ENGINEERING) לרבות עבירות פשיעה כלכלית, הלבנת הון, זיוף, מרמה והונאה של חברות במדינות אירופאיות בסכום כולל משוער של עשרות מיליוני אירו.

ביום שני השבוע, לאחר חודשים ארוכים של חקירה מקצועית משותפת, נעצר על ידי בלשי ימ"ר לכיש החשוד המרכזי בפרשה, ועוכבו לחקירה ארבעה בני משפחה נוספים. במסגרת זו בוצע חיפוש בביתו ובמשרדו של החשוד המרכזי שם נתפסו מאות חותמות ומסמכים מזויפים הקשורים על פי החשד לפרשיית העוקץ. החשודים הועברו לחקירה במשרדי מחלק פשיעה כלכלית בימ"ר ובהמשך הוארך אף מעצרו של החשוד במספר ימים נוספים לטובת המשך פעולות החקירה הסבוכות בה נוטלים חלק גופי אכיפה בארץ ובעולם.

על פי בקשת ההסגרה, במהלך השנים 2015 - 2017 נטל סופר חלק מרכזי בפעילותו של ארגון פשיעה שהונה חברות אוסטריות והוציא מהן במרמה סכומי עתק. על פי דפוס הפעולה, המכונה "הונאת מנכ"ל או "הונאת נשיא", באותה תקופה פנו אלמונים מארגון הפשיעה של סופר בדוא"ל לעובדי מחלקת הנהלת החשבונות של 18 חברות אוסטריות, התחזו למנכ"ל או לאנשים מטעמו והנחו את העובדים להעביר סכומי כסף גדולים לשם מימון עסקי; העובדים הונחו לשמור על מידור מפני גורמים אחרים בחברה. במעשיו אלו, הצליח סופר לשכנע חמש חברות להעביר לידיו כספים, באמצעות חברות קש שהקים לשם כך. בארבעה מן המקרים הצליחו החברות להשיב לידיהן את הכספים שהועברו, ואולם במקרה אחד, הועבר סך של 54 מיליון אירו לבלי שוב.

"הנדסה חברתית" הינה שיטת הונאה בינלאומית אשר התפתחה וצברה תאוצה בשנים האחרונות. הונאה זו, לה מספר דרכי פעולה מבוססת על פשיעה אינטרנטית, שבמהלכה העבריין מנצל אדם אחר במטרה לגרום לו להיענות לבקשותיו. בניגוד לפשיעה אינטרנטית המבוססת על טקטיקה טכנולוגית של איסוף מידע והונאה "הנדסה חברתית" מסתמכת על "מערכת יחסים אנושית" במהלכה מסתמך ה"קורבן" על ה"תוקף" ומבצע את אשר מורה לו האחרון לעשות.

תיק ההסגרה מטופל ע"י עו"ד יעל ביטון מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה בשיתוף היחידה המרכזית לכיש וחולית אינטרפול במשטרת ישראל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה