חדשות אנליסטים

אקסלנס: הגרעון התקציבי בישראל צפוי בשנים הקרובות להיות גבוה מהיעד

" הנרטיב השולט כיום בשוק המניות הוא של האטה, לא מיתון, כזאת שממשיכה לתמוך במחירים"

חדשות ספונסר 29/01/2019 14:43

א+א-

אמיר כהנוביץ הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס מתייחס בסקירה השבועית שלו לתחזיות להעלאת הריבית בארה"ב והשפעתן על שוק המניות: "שוק המניות החזק עשוי לנסוך אופטימיות אצל קובעי המדיניות המוניטרית שאולי בכל זאת מתישהו יצליחו לחזור לעלות ריבית, אך מה שהם בעיקר רואים בשוק המניות זה את הזנב של עצמם. שוק המניות נשען על ציפייה לתום העלאות הריבית, כשיותר ויותר אינדיקציות מהעולם מלמדות על האטה, כולל בשוק הנדל"ן"

 

עוד מוסיף כהנוביץ "ביום שישי הקרוב יפורסמו בארה"ב נתוני התעסוקה לחודש ינואר. לאחר ההפתעה החיובית של נתוני דצמבר, הם הורידו ציפות לינואר, לגיוס של 175 אלף עובדים בלבד (לסקטור הפרטי), זאת בהשוואה ל-301 אלף בדצמבר. נתוני התעסוקה החזקים בתקופה האחרונה נחשבים לרגל החזקה ביותר של רמת הריבית הנוכחית. אם גם נתוני התעסוקה יתחילו להיחלש בשלב מסוים מעבר לציפיות, השוק עלול להגיב בירידת תשואות חדה מבעבר. אך גם אם נתוני התעסוקה יישארו חזקים הפד עדיין יצטרך להתמודד עם אינדיקטורים נחלשים אחרים, כשבולט במיוחד מארה"ב הוא שוק הנדל"ן: שוק הנדל"ן בארה"ב ממשיך לספק אינדיקציות להאטה

 

כהנוביץ מתייחס בדבריו גם לגרעון התקציבי בישראל: "הגרעון התקציבי בישראל צפוי בשנים הקרובות להיות גבוה מהיעד ולכן סביר לצפות לפעולות פיסקליות להתמודדות איתו" אך לדבריו, לא כל הפעולות יובילו לתוצאות דומות.

 

כך למשל, הכרה ביעד גרעון גבוה יוביל לעליה ביחס חוב לתוצר, יתמוך בהיחלשות השקל, צמיחה קצרת טווח וירידה מבנית בפוטנציאל הצמיחה ארוך הטווח. נראה שברגישויות הנוכחיות ישפיע פחות לפתיחת מרווח הסיכון של ישראל וישפיע יותר על צפי למתווה ריבית נמוך יותר (תרחיש יפן ולא תרחיש יוון).

 

הקטנת הוצאות הממשלה יביאו להאטה והשפעה דפלציונית בעיקר דרך קירור הביקוש לדיור. פעולה נוספת היא העלאות מיסים: העלאת המע"מ – אינפלציוני חד פעמי (חלקו לא יתגלגל לצרכנים), מס הכנסה – דפלציוני - יפגע בצריכה הפרטית, מס חברות – אינפלציוני (פחות ממע"מ ואיטי יותר ממנו). בכל מקרה כדאי לקחת בחשבון שהצעדים להתמודדות עם הגרעון יתקשו להיכנס לתוקף כבר לתקציב 2019.

 

 

בהתייחסו למדדים המרכזיים בעולם אומר כהנוביץ: "העליות הגדולות עשויות להיות לפנינו – כמעט עשור עבר מאז תחילת הראלי בשווקים שלאחר משבר הסאב-פריים ומדד ה-S&P500 רשם בתקופה הזאת עליה של כ-200%. עליה דומה התרחשה גם בעשור שלאחר משבר 1982 (של כ-200%). אלא שלאחר שהסתיים עשור העליות של 1992, ה-S&P500 יצא לעוד מחזור עליות של עוד כמעט 300%.

 

ישנם כמובן הבדלים רבים בין התקופות, כמו למשל אינפלציה, שיעורי צמיחה (כולל אימוץ כלכלת שוק בבריה"מ וסין) וכמובן התנפחות בועת הדוט.קום. אך מצד שני רמות המכפילים אז, ב-1992, היו גבוהות יותר, מכפיל הרווח הנוכחי כיום על ה-S&P500 הוא 18 (עתידי 15.4), כשאז ב-1992 הוא עמד על 24. כלומר, השוק כיום נראה בעמדה טובה לעליות בהשוואה לאז וגם בהשוואה לאלטרנטיבה בכל תקופה באג"ח הממשלתית. הטענה היא לא שיש לצפות לראלי מחודש בשווקים, אלא רק שלא כדאי למהר לפסול אותו".

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה