אבי גבאי קרדיט: פלאש90, מרק ישראל סלם

”החלפנו פתרון גדול של בנייה ציבורית רחבת היקף, בגימיקים, הגרלות, ופתרונות חלקיים”

כך אמר היום אבי גבאי הערב על מדיניות הדיור של שר האוצר בכנס הישראלי-חברתי; גבאי גם יצא נגד רפורמת ’נטו הוזלות’ של שר האוצר

מערכת ספונסר 01/05/2018 12:12

א+א-

בכנס הישראלי-חברתי השנתי של קרן ברל כצנלסון שנערך הערב במרכז דובל בת"א תחת הנושא "החזון החברתי הגדול הבא", יצא יו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני אבי גבאי בביקורת חריפה כנגד הממשלה "איך זה יכול להיות שישראל הצעירה, הענייה, בתחילת דרכה, הצליחה לבנות מפעל בריאות מפואר, יקר, ונגיש בכל הארץ, וישראל של 2018 לא מצליחה לטפל בצרכי בסיסשל מערכת הבריאות? איך זה שמשרד השיכון לא מסוגל לרכוש 1000 דירות בשנה לדיור הציבורי ?

 

גבאי לא שכח גם לעקוץ את שר האוצר משה כחלון "איך החלפנו פתרון גדול של בנייה ציבורית רחבת היקף, בגימיקים, הגרלות, ופתרונות חלקיים? והוסיף גם ביקורת על רפורמת ’נטו הוזלות’ "מה כן עושים? שינויים קטנים ונחמדים. מורידים כמה שקלים בקניית מכשירי חשמל או צעצועים או בגדי ילדים. מנסים לתת לציבור עוד כמה שקלים בסוך החודש וקוראים לזה "רפורמה".

 

את האירוע פתח רמי הוד, מנכ"ל המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון והמכללה החברתית כלכלית, שטען כי "הפגיעה בדמוקרטיה והפגיעה במדינת הרווחה, פוגעים בתנועת מלקחיים באמון במדינה ובמוסדות שלה. כי אם המשטרה ’רודפת’ אחרי ראש הממשלה ובית המשפט העליון ’פועל נגד’ תושבי דרום תל-אביב... אז המסר הוא שהמוסדות הכי חשובים שלנו רקובים" והוסיף "המסר הזה, שמקודם על-ידי הימין באופן עקבי, הוא רע מאוד למי שרוצה לקדם מדינת רווחה".

 

בהמשך, זכו הנוכחים לשמוע הרצאות TED קצרות על החזון החברתי שצריך להוביל את ישראל. הראשונה בדוברים הייתה אלונה בר און, יו"ר גלובס, שטענה כי "בישראל יש מחלה קשה, שקטה ואיטית ובעיני ממארת, שנקראת העדר אחריות של התקשורת ושחיקת האמון בה".

 

בר און גם צידדה באופן מפתיע בביקורת על התקשורת "התקשורת שכחה את התפקיד שלה – לתווך מידע מהימן לציבור, לקחת אחריות על המידע המוצג לו. לתעדף ולתת לו כלים להבחין בין עיקר לטפל, בין טוב ורע, בין מושחת למושחת ובין מושחת ללא מושחת. לתת כלים להבחין בין שמפניה לצוללות. בין הילה גרסטל ואסתר חיות לניר חפץ".

 

אחריה נאם אבנר סטפק, מבעלי בית ההשקעות מיטב דש, שביקר את המדיניות הכלכלית-חברתית של הממשלה "החברה הישראלית התקלקלה. המדינה הפריטה שירותים לעמותות ומכרה משאבי טבע ושירותים קריטיים למגזר העסקי. במדינה שאני רוצה לראות, יש להנהגה חזון ואסטרטגיה חברתיים וכלכליים והיא לא עובדת מכח האנרציה. כיום הממשלה נוטשת את אחריותה לשירותים החברתיים הבסיסיים. אספקת שירותים חברתיים זה תפקיד של המדינה".

 

סטפק גם ביקר את סדר העדיפויות של הממשלה ומדיניות המיסים שלה "אולי נסיים קודם לדאוג לקשישים, לפריפריה ולמעמד הביניים, לפני שנרוץ להוריד עוד ועוד את שיעורי המס לחברות? איזה אסון יקרה למשק, אם אנשים כמוני ישלמו מס עזבון על ירושות מעל רף גבוה?". עוד הוסיף סטפק כי "יש בעיה קשה של פערי שכר במגזר העסקי, זה לא הוגן וזה לא יחזיק מעמד".

 

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, התראיין על הבמה לנסים דואק, בעלי קבוצת התקשורת Unik ואמר "זו הממשלה הימנית ביותר שפוגעת במרחב הדמוקרטי עם השתלטות טוטאלית על התקשורת" והוסיף "אני רוצה להשפיע, יש בקרב ממשלת רבין הייתה הממשלה הכי טובה לנו. כשנבחר אבי גבאי הוא לא הזכיר במילה אחת 20% מהאוכלוסיה, תצהיר שאתה הולך בדרכו של יצחק רבין ואני אצטרף. בהמשך כשנשאל לגבי האפשרות להשתלבות בקואליציה עתידית בהנהגת השמאל ענה עודה "ליאיר לפיד אין עמוד שדרה ואבי גבאי יורד ל-10 מנדטים, לא אוכל במצב כזה למכור לקהל שלי חלומות על קואליציה".

 

בראיון לעיתונאי רינו צרור אמר על הבמה יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז’י) הרצוג: "אני לא יודע מה זה שמאל, אני יודע מה זו מפלגת שלטון. אנחנו לא שמאל, אנחנו כלל ישראלים". כשנשאל לגבי מערכת היחסים של המפלגה עם הציבור הערבי ענה הרצוג: "לציבור הערבי בישראל יש טרגדיה. ההנהגה הפוליטית שלו רק עסוקה בלנגח את המדינה ולא להגיד מילה אחת טובה. איימן עודה לא דובר אמת. הערבים לא מוכנים להיות בממשלה. לכן אני רוצה את הערבים-ישראלים בתוך מפלגת העבודה".

 

בהמשך עלתה לבמה תמר זנדברג, יו"ר מרצ ובשיחה עם רינו צרור אמרה: "אני שמאל ואני יודעת מה זה שמאל. רוב העם בעד מדינת רווחה ואחד הדברים שהימין עשה במתקפה מאורגנת ושיטתית זה לצאת נגד מדינת הרווחה, העבודה המאורגנת וזכות השביתה שצומצמה. לכן, אנחנו תומכים בהליכה לבחירות כי אני מאמינה שעמדות הציבור ישתקפו בקלפי והמממשלה הבאה תהיה ממשלת שמאל מרכז ומרצ תהיה חלק ממנה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה