חדשות כלכלה

פרדוקס הביטקוין: מס הכנסה מברך, הבנקים מתנגדים

בעקבות המהפכה של שוק המטבעות הדיגיטליים , נוצרים קונפליקטים בין הרשויות בישראל שעדיין לא מצליחים להסדיר רגולציה ברורה בנושא

ארז יוסף 08/02/2018 11:51

א+א- 1

אחת הבעיות המרכזיות שנוצרות הן מימוש הרווחים כתוצאה מהשקעה בביטקוין. מצד אחד, מס הכנסה מקבל בברכה תשלומי מס על רווחים שהצטברו בעקבות פעילות במטבעות הדיגיטליים אך מהצד השני, הבנקים בישראל מסרבים לאזרחים להפקיד לחשבונם כסף שמקורו במטבעות דיגיטליים.

 

עמדת הבנקים בישראל

הבנקים באופן עקרוני, מסרבים להפקיד רווחים שמקורם במטבעות דיגיטליים ואף אינם מאפשרים קניית ביטקוין ומטבעות נוספים, בכספים שמקורם בחשבון האישי שלכם.

 

הטיעון המרכזי של הבנקים הוא, שהם אינם יכולים לשתף פעולה, עם העברת כסף לצורך קניית מטבעות וירטואליים, היות והדבר יכול לשמש להלבנת הון, מימון פשיעה וטרור. הבנקים טוענים שלקוח המעביר את כספו, לשוק מטבעות ההון הדיגיטליים, יכול לעשות שימוש בכסף לכל מטרה שהיא ולכן הבנק יכול לשאת באחריות פלילית על העברות שנעשו באמצעותם.

 

בהחלטה תקדימית של בנק ישראל, המגבה את הבנקים, הוחלט כי בנקים, המסרבים לאפשר ללקוחותיהם להעביר כספים, לצורך קניית מטבעות דיגיטליים, פועלים כהלכה. קביעה זאת נתקלה בהתנגדות רבה מצד משקיעים, הרואים בעניין דיקטטורה של המערכת השלטת בעולם הבנקאות הישראלי.

 

מיסים על רווחי ביטקוין

במדינת ישראל ניתן לעשות שימוש במטבע ביטקוין ובכל מטבע דיגיטלי אחר, אך רשות המיסים אינה מתייחסת לביטקוין כמטבע אלא כהכנסה ולכן רווח כתוצאה מעסקה הקשורה למטבע, מחויבת במס הנקרא מס הון, ששיעורו בדרך כלל 25%. במידה ומדובר בעסקה תצטרכו לשלם מס שולי שערכו יכול להגיע ל50%. בכל מקרה פרטי רשות המיסים יכולה לגבות מס, בהתאם לסעיף הנראה הולם לדעתה את נסיבות המכירה והקנייה במטבע, בנוסף לכך הרשות טוענת כי עבור מכירה בתנאים מסוימים תדרשו לשלם מע"מ.

 

הרווחים על הביטקוין ממומשים ברגע המכירה ולכן את המס תצטרכו לשלם, בעת מכירת המטבע ומימוש הרווח בצורה פעילה. במידה והפסדתם כסף כתוצאה מהמכירה, תוכלו לבצע פעולה של קיזוז הפסדים בהתאם לכללי המס הרגילים.

בסופו של דבר העניין פשוט, מס הכנסה אינו רואה את ביטקוין כמטבע חוקי, היות ואין שום מדינה או גוף כלכלי העומד מאחוריו, לכן הסחר במטבע נידון בהתאם לחוקי סחר רגילים, כולל תשלום מיסים ומע"מ במסגרת החוק.

 

הפרדוקס

המלכוד הגדול של המשקיע הישראלי, מלווה גם בתסכול, מצד אחד הוא נדרש לשלם מס על רווחים מביטקוין וממטבעות דיגיטליים נוספים, מצד שני הבנקים חוסמים את אפשרות העברת הכספים לצורך קניית מטבעות ואף אינם מוכנים להפקיד אצלם כספים, שמקורם ברווחים מביטקוין או ממטבעות דיגיטליים אחרים.

 

משקיעים דיווחו כי לאחר ניסיון העברה של כספים אל שוק ההון הדיגיטלי, הם קיבלו הודעה מהבנקים על סירוב לביצוע הפעולה, היות וסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים אינו חוקי במדינת ישראל, אך עמדה זו של הבנקים היא בעייתית, היות ומתבצע מיסוי על רווחי מכירה של ביטקוין על ידי מס הכנסה מה שמפריך את טענת הבנקים. המורכבות בנוגע למטבעות הדיגיטליים נובעת מחוסר היכולת של השוק להתמודד כרגע עם הטכנולוגיה החדשה שמשנה את כללי המשחק כולם.

 

הבנקים מפחדים?

מצד אחד, ניתן להבין את המערכת הבנקאית בישראל, שאינה רוצה לשתף פעולה עם עולם המטבעות הדיגיטליים, הטיעון המרכזי שלהם הוא, סירוב לקחת חלק בעסקאות היכולות להוביל להלבנת הון, מימון טרור ופשיעה. הבנקים טוענים כי חוסר השקיפות של עולם העברות המטבע הדיגיטלי, אינו יתרון אלא חסרון, היכול לגרום לביצוע עברות פליליות עם כסף שהועבר דרכם.

 

מצד שני, ניתן להבין את המשקיעים, שאינם מוכנים להגבלות על כסף פרטי, ללא כל הצדקה משפטית מוכחת. הטיעון לאי חוקיות אינו רלוונטי עבורם, היות והם משלמים מס הכנסה על הרווחים. האם ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים מהווים איום על המערכת הבנקאית? האם אנחנו עדים להתחלה של מהפכה חדשה? פרדוקס המטבעות הדיגיטליים רחוק מסיום הולם, אך עד אז, מס הכנסה ימשיך לקצור את הרווחים.

 

הכותב הינו מייסד אתר macrobit.co.il

כתבות נוספות

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    כאילו הביטקיון עשה בכוונה עלה ל8500

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    cg 08/02/2018 12:15