חדשות כלכלה

חה”כ פדידה: ”נעשה הכל כדי להביא עוד רופאים מומחים לפריפריה”

הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי נסגרה עם דיון אחרון על אפליית חולי הפרקינסון בצפון; פדידה: "מתייחסים לצפון כחצר האחורית של המדינה"

מערכת ספונסר 30/01/2018 19:19

א+א-

הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי קיימה היום (שלישי) דיון בנושא בחינת היעדר מרפאות לחולי פרקינסון בפריפריה. ממלאת מקום יו"ר הוועדה, חה"כ לאה פדידה אמרה כי זהו יום עצוב מפני שהקואליציה הצליחה ברוב זעום להביא לסגירת הוועדה. "זאת הישיבה האחרונה בוועדה שכותרתה צדק חלוקתי ושכל תפקידה לדאוג לשוויון בין פריפריה למרכז. במסגרת יום הבריאות של הכנסת דרשתי את הדיון בסוגיית חולי הפרקינסון לאחר שפגשתי מספר חולים והבנתי שקשה להתמודד עם המחלה בעיקר בצפון. לקרוא את הממצאים ולקרוא שגם במקום הכואב ביותר שזה תופס אותנו כשאדם חולה, הוא צריך להילחם על טיפול נאות ואנו מגלים הבדלים בין צפון למרכז. בצפון אין מרפאות, חסרות תרופות ואנחנו ביחד ביום הזה מבינים שמתייחסים לצפון כחצר האחורית של המדינה".

 

חה"כ איציק שמולי יו"ר השדולה למען חולי הפרקינסון בכנסת אמר כי הפערים בבריאות בין הצפון למרכז מזעזעים. "הפרמטר היחידי שהפריפריה מובילה על המרכז זאת תמותת תינוקות וזאת אנחנו חייבים לשנות. בנוגע לחולי הפרקינסון, העמותות מספקות שירותים שהמדינה הייתה צריכה לספק. אם החולים היו מקבלים את הטיפולים אז סביר להניח שקצב המחלה היה איטי יותר וניתן היה לתת להם עוד שנים של חסד ואיכות חיים. אם היינו ניצבים בפינה נידחת בעולם עם כלכלה מפגרת אז ניחא, אבל פעם אחר פעם כשבאים עם צרכי האוכלוסיות המוחלשות אומרים לנו שאין כסף. זה קודם כל עניין של סדרי עדיפויות. חולים שצריכים טיפולים מיוחדים נאלצים לנסוע מרחקים אדירים כדי לקבל עוד טיפול ועוד טיפול".

 

לדברי חה"כ שמולי לקראת דיוני התקציב הקרובים צריך קואליציה של חברי כנסת מכל המפלגות כדי לשים את צרכי חולי הפרקינסון על השולחן. "כשפתחתי את תלוש השכר שלי רציתי לבדוק האם אני משלמת פחות מס בריאות בגלל שאני גרה בצפון", אמרה לו חה"כ פדידה, "מסתבר שהתלוש לא יודע זאת ואני והחברים פה משלמים את אותו המס למדינה אבל מקבלים ממנה הרבה פחות מהתושבים במרכז".

 

פרופ’ ניר גלעדי מנהל המערך הנוירולוגי באיכילוב אמר כי הוא פה בשביל לקדם את סגירת הפערים בין הפריפריה למרכז. "הצלחנו להקים שתי מרפאות בסורוקה וברזילאי. בצפון יש כוונות טובות אבל למרות המאמצים שלנו - בנהריה, צפת ועפולה לא ניתן לתת מענה להמון חולים ומשפחותיהם. יש מחסור בטיפולים שנמצאים בסל וזה מתבטא בהבדלים בין הצפון למרכז. אוכלוסייה של 10 אלף חולים לא מקבלים טיפולים שקיימים במסגרת סל הבריאות".

 

לדברי גלעדי רופאים לא מומחים לא מציעים ניתוחים או טיפול בדואודופה. "מאה חולים מקבלים טיפול בארץ בעזרתה ובצפון רק 3 חולים וזאת תרופה שנמצאת בסל". חה"כ איתן ברושי זעק: "נותנים לאנשים קנס על זה שבחרו לגור איפה שאף אחד אחר לא רוצה".

 

עמיר כרמין יו"ר עמותת פרקינסון ישראל אמר: "כולנו רוצים לקדם מערכת לצמצום פערים בין הצפון למרכז. בכל בתי החולים הגדולים במרכז הארץ יש רופאים שמתמחים בפרקינסון ובבית החולים זיו אין מרפאת פרקינסון כלל. למרות מספר פגישות לא הצלחנו להקים מרפאות שיתנו לנו מענה בצפון. בפריפריה הדרומית הצלחנו לפתוח במאמץ משותף בברזילאי ובסורוקה מרפאה ייעודית לפרקינסון. בזיו מוכנים לתת מקום, רוצים שיהיה תקנונים למומחים ואחיות עם תמריצים למומחים שיעברו לצפון".

 

נהידה עיסאווי הסבירה בדיון כי המגזר הערבי סובל מקושי רב יותר בשל בושה להכיר במחלה. "אני מכירה אנשים שקשה להם להגיע לבתי חולים ולכן הם הולכים לרופאים לא מומחים שממלאים אותם בתרופות ואחר כך בבתי החולים הרופאים מתפלאים למה אנחנו מלאים בתרופות? אני צריכה לנסוע מהכפר שלי לרמב"ם זמן רב. צריך לפתוח מרפאות במגזר הערבי שבו אנשים נשארים פשוט בבית ומלאים בבושה".

 

ד"ר ראדי שאהין מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי זיו בצפת טען כי הבעיה העיקרית היא משאבים של תקינה לפונקציות השונות שיכולות לסייע לחולי פרקינסון. "זה נושא לא פשוט. יש בעיה שבוחרים לעבוד במרכז הארץ. אם יגיע רופא לבית חולים לפריפריה אז העלות של המעבר היא 300 אלף על המעבר לפני שכר ותשלומים אחרים. לא כולם פטריוטים שרוצים להגיע לפריפריה או ציוניים. יש למעלה מ-2000 חולי פרקינסון בפריפריה. יש מקום ותשתיות אבל תנו לנו משאבים לאייש את התקינה".

 

חה"כ ברושי הוסיף "זה לא פער שאפשר להשלים איתו וצריך לקבוע דיון בקרה אחרי הפגרה. אני מאשים את הממשלה. אין להם מפת עדיפות לאומית לנושא הבריאות. זה לא בכוח ראשי הרשויות, זה באחריות הממשלה. אני בא מדיונים אחרים וצריך לדרוש מהממשלה תוכנית לפני אישור תקציב 2019. לא ניתן להשלים עם פערים כאלה, חובה לסגור או לפחות לצמצם אותם. בישראל שום דבר לא מגיע בגרביטציה, הכל בכוח המשיכה. אתם יותר מדי שותקים, תילחמו על מה שמגיע לנו".

 

ריקי נבון חברת עמותת הפרקינסון בישראל אמרה: "אני רוצה לצעוק את זעקת בני הזוג שמלווים את החולים יום יום. בעלי חלה לפני 20 שנה ומאז אני איתו במסע ארוך. אנחנו שקופים, אנחנו מסיעים אותם ומזניחים את עצמנו. מדובר ב-4 שעות נסיעה למרכז רפואי וזה קשה מאוד עם כל צרכי הדרך- זה מעמיס מאוד ואז משפחות אומרות נלך לטיפול אחת לשישה חודשים".

 

פרופ’ גל איפרגן סגן מנהל בית החולים סורוקה הודה כי בדרום המצב יותר טוב מבצפון אבל לדבריו המרפאה מתקשה לעמוד בעומס החולים. "יש לחלק מהמטופלים בסורוקה רופא וחצי אחות. ההמתנה לתור היא 3 חודשים בממוצע. רופא שמוכשר לטפל בפרקינסון זה נוירולוג שלא מטפל בחולים במחלות אחרות. במרכז הארץ נמצא 40 נירולוגים. בסורוקה יש 12 ששישה מהם הם מתמחים. הקצאה של רופא לטובת חולי פרקינסון אומרת לא לטפל במישהו אחר. זאת רפואת תיעדוף. כשהייתי מתחמה ברפואת המוח לא ידענו לעשות כלום והיום אנחנו מסוגלים לעזור לחולים אבל יש פער תקינה.

 

ד"ר ישי פאליק מנהל אגף במשרד הבריאות אמר כי במשרד מודעים לבעיה ואכן לא השתנו הרבה מאוד דברים. "שיעור הנוירולוגים עומד על 300 נירולוגים מתחת לגיל 65. כמשרד אנחנו לא יודעים לקחת את ידו של אדם, לכופף אותה ולהגיד לו תלמד נוירולוגיה – אין התמחות על המוכרת לפרקינסון ויש רק השתלמות עמיתים שאותה אנו נפתח ונתקצב יותר כמו השתלמויות עמיתים בשבץ רפואי. אנחנו יכולים לתת כלים למנהלי בתי חולים כדי שימשכו רופאים. במשרד הבריאות אם תגיע בקשה לפתיחת יחידה אני לא מאמין שלא נאשר אותה אם תביאו את הרופאים המתאימים".

 

חה"כ פדידה סיכמה את הדיון בקריאה להמשך טיפול ומעקב. היא הביעה צער גדול סגירת הוועדה החשובה שמצאה תמיד זמן לבחון סוגיות חברתיות כגון זו שנבחנה היום. "כמה שקראתי לא הבנתי את גודל המחלה ואת הקושי בהתמודדות איתה", הודה חברת הכנסת, "אי אפשר להתרפא אבל צריך איכות חיים טובה יותר. המדינה צריכה לטפל בחולים הללו ולתת להם את כל הכלים לשיפור איכות חייהם".

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה