מכללת "זמן לנדל"ן" הגישה אתמול ביוזמתה, תכנית מהפכנית אל שר האוצר, משה כחלון ומטרתה להכניס כבר ב-2018 אלפי דירות חדשות לשוק השכירות בישראל. התכנית, אם תיושם, תייצר גידול, כמעט מיידי, בהיצע הדירות להשכרה באמצעות קריאה לבעלי דירות ריקות להתקשר בהסכמי שכירות משנה עם משקיעים רבים שמעוניינים בעסקאות שכירות משנה שהסיכון בהן נמוך מרכישת דירה להשקעה.

 

המנכ"לים המשותפים בזמן לנדל"ן ציינו כי מכתב ששלחו לשר האוצר כי עידוד שכירות משנה של דירות ריקות או נטושות היא בעל עלות אפסית לממשלת ישראל בהשוואה לכל תכנית נדל"ן אחרת והיא תגדיל באופן מיידי את האלטרנטיבות ל-2 מיליון שוכרים במדינת ישראל.

 

המודל שמציעה "זמן לנדל"ן" הוא מודל של שכירות משנה שבו תפנה המדינה לכל אחד מ-160 אלף בעלי דירות ריקות בישראל ותציע להם להוציא את הדירות הללו להשכרה באמצעות משקיעים מקצועיים שיתקשרו עימם בהסכמי שכירות משנה. הרעיון פתוח לא רק לבעלי דירות ריקות, אלא גם לבעלי דירות שאינם מעוניינים למכור אותן אך רוצים ראש שקט והכנסה קבועה שוטפת לטווח ארוך ללא הפתעות בדרך.

 

מבחינת המשקיע, עסקת שכירות משנה היא עסקה בסיכון נמוך. המשקיע מתקשר, לרוב, עם בעלים של דירה ריקה בחוזה לטווח ארוך שבמסגרתו הוא למעשה שוכר ממנו את הדירה לתקופה של 5 שנים לפחות ואף בעסקאות רבות ההסכמי הם ל-10 שנים ויותר. המשקיע ששכר את הדירה מהבעלים עורך בה התאמות ושיפוץ אם צריך ומוציא אותה לשכירות בשוק החופשי. הסיכון שבו נושא המשקיע הוא במצב שבו הדירה תעמוד ריקה ובתקופה זו יהיה עליו לשלם את דמי השכירות השוטפים לבעלים, אם כי חלק מהסכמי שכירות משנה גם פותרים מצב זה של אי וודאות מבחינת המשקיע. לחילופין, במסגרת הסכמי שכירות משנה יכולים המשקיע ובעל הנכס להתחלק בסיכונים במצב של אי השכרה וכך מנוטרל כמעט לחלוטין הסיכון של המשקיע.

 

מצבים כאלה ומציעים הגנה מסוימת במקרים קיצוניים מאוד. עבור הבעלים של הדירה מדובר בעסקה מצוינת מאחר והנכס שבבעלותו מניב הכנסה שוטפת כשבמצב הקודם הוא לא הניב לו כל הכנסה, כמו גם כל ניהול הנכס וההתעסקויות נופלות על המשקיע. במצב שבו הנכס אינו מושכר, בעליו נדרש לשלם הוצאות שוטפות כמו ארנונה, ועד בית ועוד, בשעה הנכס לא מייצר לו כל הכנסה.

 

יתרון נוסף בשכירות משנה הוא יכולת להציע דירות להשכרה לטווח ארוכים מאוד. מאחר והמשקיע לא ריתק הון עצמי כלל, מלבד שיפוץ הוא יהיה מעוניין בוודאות גבוהה מאוד ובהיעדר תחלופה של שוכרים ולהוציא את הדירה להשכרה לטווח ארוך כמה שניתן. יחד עם זאת, לא בכל הדירות נדרש שיפוץ ובמצבים כאלה אין למשקיע הוצאות נוספות.

 

דירות נטושות הן נטל על השכנים בבניין, הן מושכות יונים, נמלים ושאר מזיקים הפוגעים ברווחת החיים של שאר דיירי הבניין שמתלוננים על המצב פעמים רבות לעיריות והן אובדות עצות בנושא. מפגע נוסף הוא במצב של נזילות או מפגעים בדירות הנטושות שמהווים הפרעה לאורח החיים של שאר הדיירים בבניין. כשמתגוררים בדירות יש תחזוקה שוטפת והמפגעים מתמעטים.

 

בניגוד לתכניות לבנייה, בזמן לנדל"ן מציעים את האפשרות להכניס לתוך שוק השכירות לפחות חלק מתוך 160 אלף הדירות הריקות שעומדות כיום ללא כל שוכר.

 

בזמן לנדל"ן הציעו לקבינט הדיור ולשר האוצר לעודד את תחום שכירות המשנה שכלל לא מוכר בישראל. מחקר שביצעה מכללת זמן לנדל"ן הצביע כי בעלי דירות רבים בישראל מותירים אותן ריקות וללא שוכרים מסיבות שונות. חלק מהדירות הללו התקבלו בירושה והם אינם יודעים או שאינם מעוניינים לנהל אותם ולהשכיר אותן, אך מנגד, אם גורם חיצוני ומקצועי יטפל באותן הדירות ויניב להם הכנסה הם יהיו מעוניינים להיכנס לעסקה כזאת.

 

חלק מהדירות הריקות בישראל ושאינן מאוכלסות הן דירות הזקוקות להשקעה, שיפוץ ותחזוקה מצד אנשי מקצוע או משקיעי נדל"ן. משקיע הנכנס לעסקת שכירות משנה ארוכת טווח במקרים רבים עורך שיפוץ בנכס ומביא אותו לרמת הנאותה להשכרה ובהתאם לחוזה עם בעל הנכס נקבע תעריף שכירות שיקבל הבעלים והתעריף שבו תושכר הדירה למשקיע.

 

יבגני גליקמן, מנכ"ל משותף במכללת זמן לנדל"ן אמר כי "משקיעים רבים מעוניינים לקחת על עצמם הסכמי שכירות משנה ולהוציא את הדירות הללו אל השוק. עבורם אלה עסקאות עם סיכון נמוך מאוד שטומנות בחובן הכנסה שוטפת וקבועה. מי שירוויחו מכניסת אותן דירות לשוק הם ציבור השוכרים שיוכלו ליהנות מדירות במחירי שכירות הנמוכים ממחירי שוק ומשכירות הוגנת וניהול דירות מקצועי של משקיעים".

 

אלעד ביננפלד, שותפו של גליקמן ומנכ"ל משותף במכללת זמן לנדל"ן: "שכירות משנה היא מודל שלא מוכר בישראל ויכול להעניק פתרון לדירות נטושות רבות. זהו גם אינטרס של עיריות רבות לאכלס דירות שהן ריקות או נטושות כדי לשמור על המרקם החברתי של שכונות. בשל קיטון ברכישות של דירות על ידי משקיעים עלול להיווצר מחסור בהיצע הדירות להשכרה, מה שעלול לגרום לעליית מחירים. התכנית של ’זמן לנדל"ן’ תעניק פתרון לדירות ריקות שנמצאות בפריפריה ושאינן מושכרות כיום לאיש".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 3
  עסקה טובה

  עסקה טובה לשני הצדדים אבל שיהיה ברור שבעל הנכס לא יקבל מחיר השכרה מלא כי הנטל נופל על המשקיע,ובכל זאת זה פתרון חלקי לבעיית הדיור. רעיון טוב שאולי אאמץ אותו

  • אילן
  • 13/07/2018 18:49
 • 2
  דירה להשקעה

  יוזמה נהדרת אבל האם בדקו תחילה מדוע הדירות נשארו ריקות? רוב הדירות הריקות הן באזורי הפריפריה והן ריקות מכיוון שקנו את הדירה להשקעה מבלי לבדוק את השוק. לרכוש דירה להשקעה מצריך בדיקה קודמת של קהל היעד כמו בפרויקט של פרי נדלן שמיועד לאוכלסיית הסטודנטים בעיר

  • שלומי
  • 18/01/2018 17:18
 • 1
  רעיון מצויין

  • אזרח
  • 18/01/2018 16:07