רקפת רוסק עמינח, לשעבר מנכלית בנק לאומי<br>קרדיט: יח"צ
רקפת רוסק עמינח, לשעבר מנכלית בנק לאומי קרדיט: יח"צ

בשבוע הבא: שר הכלכלה והתעשייה יגיע לוועדת הכלכלה לדיון לעידוד רכישת תוצרת כחול לבן. כמו כן, הוועדה צפויה לאשר תקנות שירחיבו את האיסור לנתק מים לחייבים גם ברשויות ויישובים בהם לא פועלים תאגידי מים, תדון בחשש לפגיעה בלקוחות בנק לאומי ביישובים הערבים, ובמחקר לפיו הבנקים מפלים ערבים, נשים ומזרחיים במתן אשראי, תכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של היו"ר כבל לעשות סדר במועדוני הלקוחות ותעסוק בנושאים רבים נוספים.

 

יום שני, ט’ בתמוז תשע"ז, 3 ביולי 2017: בשעה 09:30 – לבקשת חברי הכנסת אוסאמה סעדי, עיסאווי פריג’, מיקי לוי, זוהיר בהלול ואורי מקלב, הוועדה תדון בחשש לפגיעה בלקוחות בנק לאומי. לטענת חברי הכנסת, בנק לאומי החליט למזג לתוכו את הבנק הערבי ישראלי, ובמסגרת זאת בכוונתו לסגור עשרות סניפים, לרבות ביישובים הערבים. לדבריהם, "הדבר פוגע קשה במתן שירות בנקאי לאזרחים, במיוחד ביישובים הערבים".

 

בשעה 10:00 – לבקשת ח"כ אוסאמה סעדי תדון הוועדה בטענה כי לערבים, לנשים ולמזרחיים יש פחות סיכוי לקבל אשראי בבנקים. בבקשה לקיום הדיון כותב ח"כ סעדי כי מחקר משותף של פרופ’ ירון זליכה וד"ר מיכל ובר מעלה ממצאים קשים באשר ליחס הבנקים בישראל לקבוצות שונות כמו נשים, ערבים ומזרחים. מנתוני המחקר עולה כי הסיכוי של גברים יהודים אשכנזים לקבל אשראי מהבנקים גבוה משמעותית ביחס לקבוצות האחרות.

 

בשעה 11:00 – הוועדה תדון בכללים שנועדו להרחיב את האיסור החל היום על תאגידי המים לנתק אספקת מים, ולהחילו גם על רשויות בהן לא פועל תאגיד מים ועל יישובים בהם פועלות אגודות מים. הכללים שהגישה רשות המים לאישור הוועדה מבקשים להחיל על ספקי המים שאינם תאגידים חובות דומות החלות כבר כיום על תאגידי המים. לפי הכללים החלים על תאגידי המים, שאושרו בוועדה לפני למעלה משנתיים, חל איסור לנתק אספקת מים לחייבים. ספק מים שיבקש לנתק מים יוכל לפנות לוועדה המייעצת למנהל רשות המים רק אחרי חוב שוטף של מעל 1,000 שקלים. הספק יצטרך להוכיח שניסו לגבות את החוב בכל האמצעים האחרים והוועדה תבחן את כל החומרים והיא זו שתמליץ למנהל הרשות אם לאשר או לדחות בקשה לניתוק מים.

 

בשעה 13:00 – הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת הפנים והגנת הסביבה תמשיך לדון בשתי ההצעות לתקן את חוק תאגידי המים והביוב, על מנת לצמצם את מספרם. הצעות החוק של ח"כ איציק שמולי, עליה חתומים גם ח"כ יואב קיש, ח"כ ענת ברקו, ח"כ אמיר אוחנה וח"כ אברהם נגוסה, ושל ח"כ אורן חזן מבקשת לצמצם את מספר תאגידי המים ל-11 תאגידים אזוריים.

 

יום שלישי, י’ בתמוז תשע"ז, 4 ביולי 2017: בשעה 08:30 – במסגרת ציון יום הסטודנט בכנסת תתכנס ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, בראשה עומד ח"כ דב חנין, לישיבה שתעסוק בהתאמת התחבורה הציבורית לסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה.

 

בשעה 10:00 – הוועדה תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של היו"ר כבל לתקן את חוק הגנת הצרכן ולהסדיר את כל נושא מועדוני הלקוחות ותוכניות ההטבות לצרכנים. הצעת החוק נועדה לטפל במקרים בהם בעלי העסקים משנים תכניות הטבות ללא התראה ומבלי לאפשר לצרכנים לממש את זכויותיהם. כזכור, במהלך הכנת ההצעה לקריאה הראשונה החליט היו"ר כבל, בצעד חסר תקדים, להחיל את ההצעה גם על הבנקים וחברות כרטיסי האשראי, באמצעות תיקון חוק הבנקאות.

 

בשעה 12:00 – הוועדה תתכנס לישיבה מיוחדת שתעסוק בקידום ופיתוח התעשייה בנגב, במסגרת ציון יום הנגב בכנסת.

 

בשעה 14:00 – הוועדה תדון בדרכים לעודד את הציבור לרכוש תוצרת כחול לבן, ובדרכים לעודד את התעשיינים בישראל לרכוש את מרכיבי הייצור וחומרי הגלם הנחוצים להם מהתעשייה המקומית. בישיבה ישתתף שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן.

 

יום רביעי, י"א בתמוז תשע"ז, 5 ביולי 2017: בשעה 09:30 – לבקשת ח"כ אחמד טיבי תדון הוועדה בטענתו לפיה בזק אינה נותנת שירות הולם לתושבי טייבה וליישובים הערבים. לטענתו של ח"כ טיבי, חברת בזק מעמידה לטובת 50 אלף תושבי טייבה טכנאי אחד, שמגיע לעיר אחת ל-3 שבועות בין השעות 9:00 ל-11:00. הוא מוסיף כי מי שרוצה לתאם התחברות לשירות באמצעות בזק נאלץ להמתין חודש ואפילו חודשיים, בעוד שביישובים היהודים ניתן לקבל את השירות תוך 24 שעות.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש