משה כחלון קרדיט: פלאש90, יונתן סינדל

”במקום לדאוג למנופים פיננסיים, האוצר מבזבז מיליארדים על ’פירורי הטבות’”

ארז כהן בתגובה לדוח בנק ישראל המתריע מפני סכנת יציבות למשק כתוצאה מהפחתת מסים: "סירנת אזעקה חמורה ביותר"

מערכת ספונסר 29/03/2017 12:12

א+א-

בתגובה לפרסום מהשעה האחרונה של דו"ח בנק ישראל על סכנת יציבות למשק הישראלי כתוצאה מהפחתת מיסים ועל כך שבשנת 2016 מחירי הדירות עלו ב-6.3%, כאשר מחירי השכירות עלו ב-1.4% בלבד, אומר שמאי המקרקעין ארז כהן כי "האוצר במקום לדאוג למנופים פיננסיים, מבזבז מיליארדים באמצעות "פירורי הטבות".

 

לדברי כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, "זוהי סירנת אזעקה חמורה ביותר. בנק ישראל צודק. על הממשלה להשקיע את המיליארדים העודפים שיש לה בתקציב בהמשך פיתוח תשתיות ובד בבד בתוכנית התחדשות עירונית מקיפה במרכז הארץ. כמו כן, וזה לטעמי חשוב ביותר, על הממשלה להשקיע מול העיריות, ובעיקר במרכז הארץ, לעידוד קידום תבע"ות למגורים, זאת משום שנכון לעכשיו העיריות מעדיפות בעליל לקדם תב"עות לעסקים המניבים ארנונות גבוהות הרבה יותר. על הממשלה בכלל והאוצר בפרט לדאוג לייצר מנופים פיננסיים למשק הישראלי, זאת במקום לאבד את המיליארדים העודפים שיש לה בתקציב, בתוך "פירורי הטבות" פופוליסטיים לעם ישראל.

 

"מהלכי האוצר בשנתיים האחרונות נעו לצערי בזיגזוג בין פרוייקטים שנויים במחלוקת דוגמת מחיר למשתכן והסכמי הגג, שעלותם גבוהה מאוד, אולם התועלת שבהם מועטה. הם הביאו להמשך עלייה במחירי הדיור ולמשכנתאות ענק ושומה על הממשלה לדאוג לחוסן הפיננסי של מערכת הבנקאות ושוק ההון, דווקא בזמנים טרופים אלה ולגבי נושא הפער בין מחירי הדיור למחירי השכירות: טענתי בעבר, ואני טוען כעת ביתר תוקף שהמס על דירה שלישית לא רק שהינו מיותר, הוא גורם כבר עתה לדחיפת מחירי השכירות כלפי מעלה ויפגע בראש ובראשונה דווקא בשכבות העממיות. אני פונה לראש הממשלה, כמבוגר האחראי, וכמי שכשר האוצר הציל את כלכלת ישראל בראשית העשור הקודם, שייכנס לעובי הקורה ויכוון את "נערי האוצר" אל המסלול הנכון".

 

אמיר רוזנבלום, הבעלים של עידן ש.נ.י, המתמחה בניהול ואחזקת נכסי יוקרה: "נתוני בנק ישראל, מסבירים כאלף עדים מדוע המשקיעים בורחים. במקום להתעסק בפעולות ראווה פופוליסטיות, על האוצר ליישר קו עם מדינות העולם הנאור ולראות במשקיעים, הן משקיעים ישראלים והן משקיעי חו"ל כקטר המוביל של המשק. לשם כך, על האוצר להשקיע את המיליארדים העודפים שיש לו בעידוד הטבות למשקיעי חו"ל, כולל הם משקיעי נדל"ן למגורים והן במיזמים עיסקיים גדולים, החשובים ביותר כמנוע עתידי לצמיחת המשק הישראלי. הפחתת המיסים, מעבר להיותה צעד פופוליסטי מובהק, אין לה ולא כלום עם מנופים עסקיים ופיתוח המשק והיא עלולה, חלילה, לדרדר אותו לבור עמוק, שספק אם נוכל לצאת ממנו."

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה