ארז כהן: ”מוקדם מידי לדבר על התקררות שוק הדיור”

בתגובה לפרסום דוח בנק ישראל על ירידה ברכישת דירות ולקיחת משכנתאות: "ברגע שיתברר לרוכשים שאין תוחלת במחיר למשתכן ושמחירי הדיור לא יירדו הם יחזרו לשוק"

מערכת ספונסר 27/03/2017 11:15

א+א- 4

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר ארז כהן:"מוקדם מידי לדבר על התקררות שוק הדיור. נזכור גם גם בפברואר אשתקד היתה ירידה זמנית בלקיחת משכנתאות. אסור לשכוח גם כי רוכשים רבים עודם נמצאים "על הגדר" וברגע שיתברר להם שאין תוחלת במחיר למשתכן ושמחירי הדיור לא יירדו הם יחזרו לשוק. כך היה ב-2009, לאחר משבר הליהמן ברדרס, כך היה ב-2012, אחרי ההתמתנות הזמנית במחאה החברתית וכך היה גם ב-2014, לאחר ביטול הצעת חוק המע"מ אפס."

 

יהודה הרציג, קבוצת הרציג נדל"ן: "הבעיה העיקרית הינה כעת בפריפריה. מחד גיסא, רמות המחירים עלו בשנים האחרונות באופן חד, ומאידך גיסא מרבית הרוכשים, כולל מחיר למשתכן, הינם משקיעים מהמרכז. זוג צעיר ממוצע הגיע לקצה גבול יכולת הרכישה שלו, שלא לדבר על העלייה הדרמטית בריבית על המשכנתאות. לכן, לצערי, הירידה בקבלת המשכנתאות משמעותית במיוחד בקרב סקטור זה וכל עוד לא ימצא פתרון דוגמת החזרת הלוואות ומענקי מקום, המגמה תמשך.

 

רותי הרשקוביץ, "בר הרשקוביץ אדריכלים": "שוק הדיור הגיע למבוי סתום ומתנדד אי שם ברמות מחירים גבוהות ושוק מקרטע מעלה ומטה. זוהי פצצת זמן חברתית וכלכלית. לא ניתן בשום פנים ואופן לספק את ההיצע הנדרש והמחסור בדיור תורם להמשך עליות המחירים, למרות הירידה בלקיחת משכנתאות. הפתרון האסטרטגי היחידי הינו התחדשות עירונית כוללת ובמיוחד באיזור הביקוש, אולם לשם כך צריך מנהיגות אמיצה שתסתכל מה צעדים קדימה ולא פתרונות אופנתיים זמינים שלא רק אינם מייצרים את המלאי הנדרש, אדרבה, תורמים לבלבול בשוק ומייצרים רק יאוש".

 

חיים מאירוביץ, קבוצת מאירוביץ: "על הממשלה להחליט אחת ולתמיד האם היא רוצה או לא רוצה לקדם פתרון זמין דוגמת תמ"א 38 ולהפוך אותו למנוע לייצור עוד כ-15 אלף דירות שחסרות לשוק הדיור מידי שנה. נכון להיום שוק התמא מקרטע סביב הכמה אלפים בודדים לשנה וכעת, כחרב פיפיות, נוספו היטלי השבחה על ידי העיריות. לכן המחסור רק יחזק את המגמה של המשך עליית המחירים למרות הירידה בנטילת משכנתאות".

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  המחירים בשמיים, הכיוון ברור- ירידת מחירים

  רוני 28/03/2017 08:38

 2. 2
  אינטרסנט עלוב נפש

  רוני 28/03/2017 08:10

 3. 3
  לא להאמין למה שכל האינטרסנטים אומרים לנו

  יו"ר לשכת שמאי המקרקעין מנסה כל הזמן לטעון שהשוק לא מתקרר. זה שקר ואסור להאמין לו. דירות שנבנו נשארות ריקות, משקיעים יוצאים מהשוק, הריבית על המשכנתאות עולה כל הזמן לרמות דמיוניות, בקרוב מלווים לא יצליחו לעמוד בהחזרי המשכנתא שלהם, אותן דירות ביד2 כבר חודשים רבים והמוכרים לא מצליחים למכור (אלה שמצליחים למכור עושים את זה במחירים נמוכים ב-20% מהמחירים המפורסמים ביד2). בקיצור אל תהיו פראיירים ותאמינו לכל מה שאומרים לכם.....

  שחר 27/03/2017 12:57

 4. 4
  האינטרסנטים בנסיונות אחרונים

  להציל את הפרה החולבת. שמישהו יספר להם שהיא עם נזק בלתי הפיך.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  איברהים1 27/03/2017 11:19