”היטלי השבחה לתמ”א - עוד מסמר בארון הקבורה של ההתחדשות העירונית”

ארז כהן בתגובה לאישור היטלי השבחה לעיריות על תמ"א 38: בקריאה שנייה ושלישית: הכנסת החמירה שבעתיים את המצב, שום יזם בר דעת לא ירצה כעת לקדם פרויקט התחדשות עירונית

מערכת ספונסר 23/03/2017 08:55

א+א-

בתגובה לאישור בכנסת בקריאה שנייה ושלישית של היטלי השבחה לעיריות על תמ"א 38, אומר ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, כי מדובר ב"עוד מסמר בארון הקבורה של ההתחדשות העירונית".

 

שמאי מקרקעין ארז כהן: "זהו עוד מסמר בארון הקבורה של ההתחדשות עירונית. לקח למטה הדיור במשרד האוצר כמעט שנתיים לעשות תיקון קל בדמות תמא 38/3א שהרחיב את זכויות היזמים, ואילו כעת, בהינף קולמוס, הכנסת, ביוזמת אותו משרד אוצר בדיוק, לא רק שהפכה את התיקון הזה לחוכא ואיטלולא, אלא אף החמירה שבעתיים את המצב בכך ששום יזם בר דעת ירצה כעת לקדם פרוייקט התחדשות עירונית. אחרי החוק המיותר למיסוי דירה שלישית, לאחר הפיאסקו של מחיר למשתכן, ואחרי הסכמי הגג התקועים, זהו בהחלט ה"ג’וקר" האחרון בחבילת הקלפים של האוצר".

 

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ וחבר הנהלת קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק:"הממשלה כותרת במו ידיה את ההזדמנות ההיסטורית לקדם רבבות יחידות דיור, או יותר, בגוש דן, ובכלל. נתונים מהשטח מצביעים בעליל על כך שרובם ככולם של הקבלנים והיזמים יושבים על הגדר, וועדי הבתים שכל כך רוצים תמא והתחדשות עירונית מיואשים לחלוטין והתנופה שהחלה בהדרגה בשנתיים האחרונות נעצרת לחלוטין. עצתי לממשלה: שתשקול שוב את היטלי ההשבחה הללו ואם יש צורך לסייע לעיריות והרשויות המקומיות, בבקשה, שהממשלה תסייע ישירות, אבל שזה לא יבוא חלילה על חשבון התושבים, אחרת בסופו של דבר זה יהפוך לבומרנג והממשלה והאוצר יהיו הראשונים להצטער על כך".

 

רותי הרשקוביץ, בר הרשקוביץ אדריכלים, מומחית להתחדשות עירונית: "הבעיה אינה היטלי השבחה. הם רק הסימפטום לכך שתמ"א 38, שכבודה במקומה מונח, יכולה להיות אך ורק פתרון נקודתי, אבל בשום פנים ואופן איננו תחליף ראוי לפינוי בינוי שרק הוא יכול ומסוגל להביא להתחדשות עירונית כוללת ולייצר את המאסה הקריטית הדרושה לשוק הדיור. הדוגמא של גבעתיים, עיר קומפקטית, בה מקודמות כ-3,500 דירות במסגרת פינוי בינוי ובה משרדי מטפל, ממחישה בזעיר אנפין את הפוטנציאל העצום. מחישוב שערך משרדי בגוש דן לבדו ניתן ואפשר לקדם לפחות חצי מיליון דירות(!) במסגרת פינוי בינוי ובמדינת ישראל כולה קרוב למיליון, מתוכם כ-800 אלף באזורי הביקוש. כך שכל הוויכוחים סביב התמא 38, יותר זכויות, פחות זכויות, עוד היטלי השבחה, פחות היטלי השבחה, אינם רלוונטיים כלל ועיקר לפתרון הנכון של הבעיה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה