קרדיט: depositphotos

כמה מילים על המגמה

מהו טווח ההחלטה (פעילות הביצוע) של סוחר ומשקיע? על כך בחלק השני בסדרה

משה שלום 10/01/2017 12:12

א+א-

מוכרת האמרה הידועה: "The trend is your friend". מהותה של אמרה זו מצביעה על האי סימטריה בסיכון שאנו לוקחים כאשר אנו פועלים עם המגמה, או נגדה. זה נכון לפחות לגבי שתי המגמות הכיווניות, דהיינו העולה והיורדת.

 

אם ניקח זו העולה לדוגמא, כניסה לא אופטימאלית בה, דהיינו כניסה בשיא שאחריו יבוא תיקון טכני, יגרום לנו לסבל רגשי זמני, אבל המגמה המייצרת שיאים חדשים תציל אותנו, בסופו של דבר. לעומת זאת אם נעשה שורט אופטימאלי באותה מגמה עולה, ואפילו בנקודת שיא שלאחריו יבוא אותו תיקון טכני יורד, ואם לא נממש רווחים בזמן, המגמה תחסל אותנו.

 

ברגע שאנו עוזבים את הטריטוריה החמימה של ה-"Buy and Hold" ושאנו מתחילים להיות פעילים יותר, ההבנה של המגמה הופכת להיות קריטית יותר ויותר. אבל כאן נכנסים לבעיה. על איזו מגמה מדובר? הקצרה, הבינונית, ארוכת הטווח?

כידוע, ניתן לפעול בצורה סבירה החל מטווח של 5 דקות, ועד טווח חודשי.

 

אגב, כאשר אני אומר טווח X הכוונה שהגרף יכיל נרות שכל אחת מהן מייצגת את הזמן X. לדוגמא: גרף יומי יכיל נרות שכל נר מייצג את הפתיחה, הסגירה, הגבוה, והנמוך, שליום מסחר שלם.

 

אז, על איזו מגמה לשים לב?

 

ברור שאין תשובה אחידה לשאלה הזו, והיא אף גובלת באי הבנה של מהות תנועת המחיר. כל מגמה מורכבת מחלק מגמתי, וחלק אנטי-מגמתי, שאותו נכנה תיקון או תיקון טכני. לכן, בו זמנית, יתקיימו מגמות שונות, ולעיתים הפוכות, באותו נכס, וזאת על פי הטווחים השונים. לדוגמא: אם מתקיימת מגמה חיובית בגרף יומי, המבצע תיקון מטה, אנו נראה מגמה יורדת בגרף תוך יומי, למשל גרף שעה, של אותו נכס.

 

לכן, התשובה לשאלה שהעליתי לעיל נענית בשאלה החוזרת: מהו טווח ההחלטה (פעילות הביצוע) של הסוחר-משקיע? זהו הטווח שעל פיו עלינו להגדיר את המגמה כך שהניתוח, והביצוע, ידברו באותה שפה. יתר על כן, מן הניסיון שלי, אני יודע שקביעת הטווח הנכון עבור הסוחר-משקיע הוא גורם מכריע להצלחת אותו אדם בשוק ההון.

 

טווח קצר מדי, שאינו מתאים לזמינות שלו, יגרום לטעויות ופספוסים. טווח גדול מדיי למי שסבלנותו אינה מצויה בידו, יכול לגרום להחלטות פזיזות מחוסר סבלנות לחכות להזדמנויות הנאותות בלבד.

 

עד כה קבענו שני יסודות בניתוח הטכני:

המחיר, והמגמה בו, יהיו האלמנטים שעל פיהם נקבע את תזמון ההחלטות שלנו.

הזמינות שלנו, הקובעת את הטווח הרצוי לנו, תתקיים הן לניתוח והן לביצוע.

 

ברור שמגמה עולה חייבת לגרום לנו לרצות להיות בלונג (לקנות), ומגמה יורדת להיות בשורט (השאלה, ומכירה, לקנייה במחיר נמוך יותר), או להיות בחוץ. ומה לגבי הדשדוש? כאן אבקש לומר משהו שאולי יפתיע רבים: השוק הוא המקום המסוכן ביותר לכספנו!

 

אם היינו יכולים לקבל על הוננו תשואה טובה, ללא סיכון, ומבלי להיות בשוק כלל, זה היה בוודאי עדיף. אך מה לעשות, ואין ברירה, אלא להשתתף במשחק על מנת להרוויח ממנו. לכן, הדשדוש הוא בדיוק ההזדמנות להיות רגועים מן ההתרגשויות של שתי המגמות האחרות. בו נשאר בחוץ, עד שנקבל מספיק אישורים עבור תחילתה של מגמה כיוונית חדשה.

 

***

 

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה