”נתיבי איילון וכביש 531 יגדילו הביקוש לדיור באזור השרון”

בהמשך לפתיחת הקטע החדש של נתיבי איילון המתחבר לכביש 531 ומקצר משמעותית זמן הנסיעה מהמרכז ולקראת פתיחת כבישים נוספים, מציינים מומחים כי הדבר מקרב את השרון לת"א

מערכת ספונסר 02/01/2017 09:49

א+א- 2

בתגובה לפתיחת הקטע החדש של "נתיבי איילון" שהתחבר לכביש הרוחב 531 ומקצר משמעותית זמן הנסיעה מתל אביב וגוש דן להרצליה, רעננה והסביבה, הפתיחה הצפויה בחודשים הקרובים של קטע נוסף של "נתיבי איילון" שיתחבר למחלף שפיים ולכביש החוף, מספר 2, ופתיחת מחלף רעננה דרום בסוף 2017, שיחבר את "נתיבי איילון" ישירות ל"חוצה ישראל", אומרים היום מומחים כי "נתיבי איילון" וכביש 531 יקרבו את השרון לתל אביב.

 

בדיקה שערך שמאי המקרקעין ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מצאה כי הקטע החדש של "נתיבי איילון" שנפתח בשבוע שעבר ומתחבר ישירות לכביש הרוחב 531 בואכה הרצליה ורעננה, הוד השרון וכפר סבא, תהיה לו משמעות ניכרת על דפוסי הדיור בשנים הקרובות. חשוב לזכור, מסביר כהן, כי מדובר רק בראשיתו של תהליך, ובהמשך ייפתח קטע נוסף שיחבר את "נתיבי איילון" במחלף שפיים ישירות לכביש החוף(מספר 2) ואחריו גם מחלף רעננה דרום שיקשר את "נתיבי איילון" דרך כביש 531 ישירות לכביש ,חוצה ישראל(מספר 6). כל אלה, בתוספת תחנות הרכבת שיתווספו באיזור במהלך השנים הקרובות, גם יקצרו את זמן הנסיעה והפקקים מגוש דן לשרון, גם יהפכו את הממשק בין הבית למקום העבודה להרבה יותר נוח, בין אם במכונית או ברכבת או אוטובוסים, ובכך "יחברו" בפועל את ערי דרום השרון אל ליבת גוש דן ויגדילו את הביקושים לדיור באיזור.

 

יש בכך, מדגיש כהן, מגמה חיובית, זאת משום ששוק הדיור סובל כיום מחד גיסא מהעדר היצע מספיק, ומצד שני רוכשי הדירות מתעקשים להתמרכז ב"מדינת תל אביב", היכן שיש בשפע מקומות תעסוקה, קניות בילוי. מבחינה זו, מעריך כהן, בעשור הקרוב יתאפיין השרון בכלל, והשרון הדרומי בפרט, לא רק כאיזור מגורים פרברי מובהק למשפחות, אלא גם ללא מעט צעירים שתל אביב ושכנותיה יהיו יקרות עליהם, אולם ערי השרון יוכלו לספק להם פתרון נאה ובזמן נסיעה בהחלט סביר.

 

אדריכלית רותי הרשקוביץ ממשרד "בר הרשקוביץ אדריכלים", מומחית להתחדשות עירונית, אומרת כי נקודת המפנה בשרון תהיה דווקא בתחום ההתחדשות העירונית, ובמיוחד פינוי בינוי. ערי השרון הדרומי, מסבירה הרשקוביץ, התפתחו מאוד החל משנות ה-60 וה-70 והפכו ממושבות חקלאיות לערי לווין פרבריות שיחד מתגוררים בהן מאות אלפי תושבים. חלק נכבד מהשכונות באותן ערים, היא מדגישה, הינם שיכונים ותיקים או בניינים בני 30,40 שנה ואף יותר שמחייבים מיצוי זכויות הקרקע ובניית חדשים במקומם.

 

"לכן אני צופה, וכמי שכיום מטפלת בתכנית הפינוי בינוי הגדולה בגבעתיים ובמקומות נוספים בגוש דן, שאיזור השרון יעבור מהמגמה של תמא 38 שמאפיינת אותו בשנים האחרונות להרבה יותר תכניות פינוי בינוי. לדוגמא, קרוב ל-531 ממוקמות שכונות דוגמת יד התשעה(שביב) וגן רשל בהרצליה, שכונת תור הזהב ממש בצמוד ל"נתיבי איילון" ועוד. אולם גם שכונות הממוקמות בתוך ערי השרון ייהנו מאוד מהפיתוח התחבורתי ואני מאמינה שבעוד שנים מעטות ה’באזז’ הנדלנ"י הגדול יהיה באיזור הזה", הוסיפה.

 

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור, סבור אחרת. בסופו של דבר, הוא מסביר, ההשקעות במיליארדים בכבישים ותחבורה ב-20-30 השנה האחרונות לא קירבו כלל ועיקר את השרון לגוש דן. להיפך. הפקקים רק הולכים ומתארכים, "נתיבי איילון" פקוקים לעייפה וכך להערכתי יקרה עוד מעט גם בקטעים החדשים שנפתחים, תחנות הרכבת אינן נגישות למרבית התושבים ואחוז הנוסעים בתחבורה ציבורית נמוך מאוד ועובדה – הפער ברמות המחירים בין גוש דן לשרון לא רק שלא קטן, הוא אף גדל בשנים האחרונות. לכן, וכל עוד לא תהיה מערכת היסעים המונית משולבת, הביקושים ימשיכו להתמקד בערי גוש דן, כולל בנייה חדשה וכולל תמא 38 ופינוי בינוי.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  נכון בהחלט אך הבעייה

  היא בועת שוק המימון של המכוניות, זה כבר מתחיל להיות בעייה ממשית. לא מדברים עליה כי יש פחות פחד בגלל מחירי המכוניות, אבל כשבערך 50% מרוכשי המכוניות הם למעשה "לווים" - מתחילה להיות בעייה שגורמת בין היתר גם למחירי המכוניות להיות גבוהים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רונן 14/01/2017 21:48

 2. 2
  יפה. מה חשוב לדעת לפני פינוי בינוי?

  לפני פרוייקט פינוי בינוי עושים סדר בתכולת הדירה ומרווחים כסף על הפריטים שאין בהם עוד צורך. רוב האנשים לא יודעים אבל בחלק גדול מהמקרים חלק מתכולת הדירה שנשאר מאחור כולל פריטי אספנות בעלי ערך כספי משמעותי. הדבר נכון בעיקר כשמדובר על מעבר של אנשים מבוגרים לדירות קטנות יותר או בתי אבות. אם בתכולת הדירה יש ספרים ישנים, תקליטים, מסמכים עתיקים, פריטי יודאיקה או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שהם שווים לא מעט כסף. חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וקבלו מאמר שיסביר לכם איך להעריך באופן עצמאי את תכולת הדירה שלכם.

  יוסף האסף 02/01/2017 15:08