ארז כהן: ”צעד בכיוון הנכון; ניתן יהיה להוסיף אלפי יחידות דיור חדשות לשוק הדיור מדי שנה”

כך אמר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר בתגובה להחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה שמאפשרת להוסיף עד 4.5 קומות במסגרת תמ"א 38

מערכת ספונסר 01/11/2016 17:41

א+א-

בתגובה להחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לתיקון 38/3 א’ לתמ"א 38 שמאפשר להוסיף עד 4.5 קומות במסגרת תמ"א 38, אמרה היום רותי הרשקוביץ, אדריכלית ומומחית להתחדשות עירונית, בעלים "בר הרשקוביץ" אדריכלים, כי היא "לא מזלזלת כלל ועיקר בתיקון זה, אולם אני חוששת שנושא ההתחדשות העירונית הכוללת, ובמיוחד הפינוי בינוי ייפגעו מכך בסופו של דבר קשות. היזמים,באופן טבעי,יעדיפו ללכת על הפתרון הפשוט והקל יותר,קרי תמ"א 38 המתוקנת ותוספת זכויות הבנייה המגולמות בה, ואג’נדת הפינוי-בינוי הושלך מן הסתם לקרן זווית."

 

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר כי "זהו בהחלט צעד בכיוון הנכון. ניתן יהיה באמצעות תיקון זה להוסיף אלפי יחידות דיור חדשות לשוק הדיור מדי שנה ולמצות באופן טוב יותר את זכויות הבנייה באיזורים וותיקים. יחד עם זאת יש לתת את הדעת גם לנושא הייעוד המקורי של תמ"א 38- מיגון בנייני ישראל בפני רעידת אדמה.
תיקון זה, לצערי,איננו משנה מצב זה מהותית ואינו מתייחס כלל לאזורים הממוקמים בשבר הסורי אפריקאי ושבהם ערכי הקרקע נמוכים במיוחד, ולכן לא בוצעה בהם עד כה בכלל התחדשות עירונית. חבל."

 

האדריכל מור בללטי מומחה לבנייני משרדים, מסר בתגובה כי "זוהי בפירוש החמצה גדולה, של שילוב התמ"א 38 במתחמי משרדים וותיקים. ברחבי גוש דן לבדו ממוקמים מאות אלפי מ"ר של מתחמי משרדים ותעשייה וותיקים, שעומדים כאבן שאין לה הופכין, וניתן היה באמצעות זכויות התמ"א, לאפשר בניית משרדים חדשים במגדלים או ברבי קומות, במקומם. מוזר שאיש ממקבלי ההחלטות לא חשב על כך עד היום."

 

חיים מאירוביץ’ מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור, מסר כי "סורי,אבל זה מעט מדי ומאוחר מדי לאחר למעלה מ11 שנה של תמ"א 38. הייתי מצפה, אחרי כל כך הרבה זמן שיושבים על המדוכה בנושא זה, שייתאפשר ליזמים לאחד מקבצי בניינים, הסמוכים זה לזה ולבצע בבת אחת תמ"א במאות יחידות דיור. אמנם התיקון החדש יאפשר תוספת קומות שחא הייתה קודם לכן, אולם עדיין במסגרת נקודתית של בניין אחד בלבד. זה אמנם שיפור מסויים, אבל בהחלט לא מהפכה."

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה