חדשות כלכלה

חולקו 2,000 טון מכסות לייבוא בשר פטור ממכס; בין הזוכות: רמי לוי, תנובה ונטו מלינדה

משרד הכלכלה חילק היום את המכסות פטורות ממכס למחצית השנייה של 2016 לחברות רמי לוי, יינות ביתן, יוחננוף, עוף הארץ, תנובה, נטו מלינדה, בלדי, עוף ירושלים ומילועוף

מערכת ספונסר 20/07/2016 10:41

א+א-

ממשיכים במהלך להגברת המגוון והתחרות בשוק הבשר – משרד הכלכלה מחלק היום 2,000 טון מכסות פטורות ממכס למחצית השנייה של 2016; הזוכים: רמי לוי, יינות ביתן, יוחננוף, עוף הארץ, תנובה, נטו מלינדה, בלדי, עוף ירושלים ומילועוף.

 

סקר חברת ייעוץ חיצונית שנעשה עבור משרד הכלכלה מצא כי הבשר המיובא מאפשר לצרכן אפשרות לרכוש בשר טרי במחירים הנמוכים בממוצע בכמעט 20% מהמחיר טרם הפתיחה ליבוא. גם העלייה בצריכת בשר טרי, על חשבון בשר מיושן או קפוא נמשכת – גידול של כ-20% במחצית השנה האחרונה.

 

יו"ר ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה, יאיר שירן, הודיע היום על חלוקת המכסות ליבוא בשר בקר מצונן לישראל, בכמות של 2,000 טון, עד לסוף השנה. כזכור, יוזמת משרד הכלכלה ליבוא בשר בקר מצונן החלה לפני כשנה, בעקבות החלטת הממשלה שקבעה מכסת יבוא פטורה ממכס ולאחר אישור השירותים הווטרינריים ליבוא מפולין וארגנטינה.

 

מתחילת 2016 חל זינוק בהיקפי היבוא של בשר טרי כמו גם במספר היבואנים. כתוצאה מכך, גדלה התחרות בשוק המקומי ובפני הצרכנים נפתחה אפשרות לרכוש בשר בקר מצונן מיבוא, במחירים נמוכים משמעותית.

 

על פי נתוני חברת ייעוץ חיצונית, שהוכנו עבור משרד הכלכלה, נמצא כי המכסות הפטורות ממכס יצרו אלטרנטיבה לצרכן הסופי לרכישת בשר טרי במחירים הנמוכים ב- 11%-25% מהמחיר שהיה מקובל טרם הפתיחה ליבוא. במחצית הראשונה של 2016 הוכנסו לישראל כ-3000 טון של בשר מצונן (במסגרת המכסות) המהווים כמעט 25% מהצריכה השנתית של בשר טרי בישראל. קצב ניצול המכסות הולך וגדל ככל שחולפים החודשים מתחילת השנה.

 

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג: "מדובר בבשורה אמיתית לצרכנים ובמהלך משמעותי וחשוב לשוק המזון בכלל וענף הבשר בפרט. פתיחת השוק ליבוא הפכה את הצרכן לשחקן משמעותי בשוק, בעל יכולת בחירה מתוך מגוון היצע, איכות ומחירים ובכך להשפיע על התנהגות היצרנים והמשווקים השונים".

 

יאיר שירן, מנהל מינהל תעשיות ויו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה והתעשייה, מציין כי עד מחצית השנה יובאו כ-3000 טון של בשר מצונן לישראל. ההערכה היא כי סך המכסה השנתית, בהיקף של קצת למעלה מ-6000 טון, תנוצל עוד לפני סוף השנה, ולפיכך תיבחן הגדלת המכסה עוד השנה.

 

שירן מוסיף כי בעוד שלפני כשנה שלטו בשוק הבשר הטרי בישראל שני ספקים מקומיים שהחזיקו יחדיו בכ-80% משוק הבשר הטרי הכשר בישראל , הרי שכיום, לאחר פתיחת השוק ליבוא, נכנסו לשוק ספקים חדשים המייבאים מפולין ומארגנטינה.

 

כיום ישנן שלוש רשתות המייבאות בשר מצונן ישירות מהספקים בחו"ל ובנוסף אליהם ישנם כחמישה יבואנים בהיקף גדול ובינוני, המייבאים בשר טרי במסגרת המכסות הפטורות ממכס ומשווקים אותו לרשתות ונקודות מכירה קמעונאיות אחרות. מהלך זה יצר תחרות משמעותית בשוק והוא מאפשר הפצה של הסחורה הטרייה לנקודות מכירה רבות ומגוונות בכל רחבי הארץ, החל מן הרשתות הגדולות ועד לאטליזים שכונתיים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה